MotoNews.pl

Infiniti QX50 Concept na targach motoryzacyjnych w Detroit

poniedziałek, 09 stycznia 2017

« poprzedni | news | następny »
Marka, model | ,
INFINITI-QX50-Concept 3

Prototyp Infiniti QX50 Concept będzie mieć swoją światową premierę na salonie samochodowym Detroit 2017. Ukazuje, jak marka widzi kolejną generację SUV-ów premium klasy średniej.

Infiniti QX50 Concept – wygląd zewnętrzny

Jako kolejny etap ewolucyjny prototypu QX Sport Inspiration, Infiniti QX50 Concept ukazuje, jak design jego konceptualnego poprzednika można zaadaptować dla przyszłego modelu produkcyjnego w najszybciej rosnącym segmencie motoryzacyjnym świata. Najnowszy prototyp Infiniti dumnie artykułuje artystyczne wpływy, jakie na designerów ma język stylistyczny marki „Powerful Elegance”. Sylwetka typu „cabin forward” łączy w sobie zwarte, muskularne linie i łagodne płaszczyzny, komponując z nich dynamiczne i praktyczne nadwozie SUV-a.

Naturalna w formie kabina, która – choć skoncentrowana na kierowcy – znakomicie troszczy się też o pasażerów, doskonale harmonizuje z nadwoziem. Łączące w sobie progresywny design i najwyższy rzemieślniczy kunszt w nowoczesnym wykończeniu, wnętrze QX50 Concept odzwierciedla dążenie Infiniti do podważenia konwencjonalnych poglądów na stylistykę kabin aut premium.

„Prezentując prototyp Infiniti QX Sport Inspiration na salonie samochodowym Pekin 2016, pokazaliśmy przyszłość linii QX. Nowy QX50 Concept rozwija tę koncepcję i pokazuje, jak Infiniti może rozwinąć swoją gamę w najszybciej rosnącym segmencie samochodowym na świecie” – powiedział Roland Krueger, prezes Infiniti.

Plany związane z technologiami jazdy autonomicznej Infiniti

Prototyp Infiniti  QX50 Concept dowodzi także, jak marka rozwija własne technologie związane z jazdą autonomiczną. Najważniejsze w rozwoju technologii dla wszystkich przyszłych systemów wsparcia kierowcy i jazdy autonomicznej jest, by kierowca zachował jak najlepszą kontrolę nad swym pojazdem. Tak Infiniti postrzega kwestię zaangażowania kierowcy w prowadzenie auta. Jednakże auto ma zarazem zapewniać mu prewencyjne możliwości związane z bezpieczeństwem.

Technologie jazdy autonomicznej Infiniti będą funkcjonować wobec kierowcy jako „drugi pilot”.  Zapewnią mu raczej dodatkowe możliwości niż go zastąpią. Uwolnią też od wymagających, ale nużących i uciążliwych czynności, jak prowadzenie w korkach, na autostradach , czy zachowywanie odpowiedniego odstępu od aut w pobliżu.

Od chwili powstania w roku 1989, Infiniti zaoferowało swym klientom wiele pionierskich technologii wspierających kierowcę. Marka wprowadziła kilka pierwszych na świecie rozwiązań półautonomicznych. W tym znalazł się system ostrzegania o ryzyku kolizji, układ kierowniczy typu by-wire czy aktywny system nadzoru nad pasem ruchu.

Systemy wsparcia jazdy autonomicznej w prototypie QX50 Concept prezentowane są w postaci pierwszego gotowego do produkcji pakietu technologicznego. W przyszłych modelach będzie on wciąż rozwijany.

VC-Turbo – pierwszy gotowy do produkcji seryjnej silnik o zmiennym stopniu sprężania

Infiniti pokaże w Detroit swój nowy, przełomowy silnik VC-Turbo (Variable Compression Turbo). VC-Turbo to pierwszy na świecie gotowy do produkcji seryjnej silnik o zmiennym stopniu sprężania. Technologia VC-Turbo łączy w sobie moc wyczynowego silnika benzynowego 2.0 turbo z momentem obrotowym i wydajnością zaawansowanego silnika wysokoprężnego. Tak wyrafinowana jednostka napędowa doskonale pasuje do charakteru prototypu QX50 Concept.

Gotów do produkcji seryjnej silnik 2.0 VC-Turbo to kusząca alternatywa wobec napędów turbodieslowskich. Wykorzystując innowacyjny system wielodźwigniowy, silnik VC-Turbo jest zdolny do zaadaptowania swego stopnia sprężania do warunków jazdy.  Zapewnia kierowcy optymalny poziom osiągów i wydajności. Bezstopniowo i niezauważalnie wznosząc lub obniżając zasięg tłoków (ich GMP), natychmiast dobiera on odpowiedni stopień sprężania. Silnik zapewnia każdy stopnień sprężania w zakresie od 8:1 aż po 14:1 – odpowiednio dla wysokich osiągów lub wysokiej wydajności.

Planowane osiągi silnika VC-Turbo to 200 kW (272 KM) oraz 390 Nm. Jednostka ta będzie porównywalna z niektórymi benzynowymi silnikami V6 pod względem mocy, ale zarazem będzie od nich o wiele bardziej wydajna. Inżynierowie Infiniti prognozują poprawę wydajności paliwowej w stosunku do silników V6 o podobnych parametrach mocy i momentu obrotowego aż o 27 %.

Technologia Infiniti VC-Turbo to dla idei silnika spalania wewnętrznego istotny krok naprzód. Można go zestawiać z innymi znakomitymi innowacjami, jak chłodzenie cieczą, wtrysk paliwa, katalizatory i turbodoładowanie. Wprowadzenie jednostki VC-Turbo wyznacza nowe standardy dla mocy, wydajności i emisji, do których będą musiały równać w przyszłości inne silniki.

Zdjęcia: Infiniti

Dodaj komentarz