[125p] Jak zmienić łożyska w kole przednim ???

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witajcie


Gdy zmieniałem ostatnio klocki hamulcowe dokonałem makabrycznego odkrycia. prawe przednie koło obraca się jakby chciało a nie mogło... Nie mogę nigdzie znaleźć wiadomości jak wymienić łożyska. Byłbym bardzo wdzięczny za możliwie najbardziej łopatologiczne wyjaśnienia.

Z góry dzięki


Ps. Może jest ktoś chętny kto mógłby mi niewielkim chosztem wymienić sworznie wachaczy ?
  
 
dobra po kolei :

luzujesz 4 śruby z koła, podnosisz samochud na lewarku, sciegasz koło , podkładasz cos zeby samochud nie zpadł z lewarka, sciegasz zacisk, a zeby go sciegnac to musisz wyciegnac zawleczki w blaszkach które trzymaja docisk, wybijasz te blaszki, zbijasz zacisk,zostawiasz go wisiec na przewodzie(czego nie polecem bo mozna go urawc ) potem odkrecasz dwie szpilki kluczem nasadowym lib oczkowym rozmiar 12mm (nie rub tego płaskim kluczem bo trzeba miec szczescie zeby go nie objechac ) sciagasz "dustans" , i tarcze , ale umiejetnie jak nie bedzie chciała schodzic to nie wal młotkiem na siłe bo zniszczysz tylko lekkie puknniecia obracajac tarcze, teraz zostaje juz pylko piasta , wiec zbijasz ten "czepek" , wyciagasz zawleczke i odkrecasz kluczem nasadowym (chyba 24mm) nakredke , i gdzy odkrecisz nakredke, to jeszcze jest podkładka sciegasz piaste , pieresze łozysko powinno wypasc odrazu a zeby drugie wyciagnac trzeby zybic zimering który jak wymiieniasz łozyska tez trzeba wymienic, zkrecajac wszystko spowrotem z nowym łozyskiem misisz zeboic bardzo wazky trik, dokręc nakretke pisaty na max (tylko nie przekrec )i ok1/6 - 1/4 obrotu odkreć ale nie za dórzo tak zeby sie dało krecic bez wiekszego problemu aha !! nawal tam smaru wszedzie ile tylko dasz rade!! reszta to wiesz juz jak zrobic pozdrawiam !!

  
 
Wszystko tak jak opisales, z malymi wyjatkami. Zeby zdjac tarcze trzeba zdjac jazmo (dwie sruby na 17 mocujace je do zwrotnicy). Jazmo mozna zdjac wraz z zaciskiem. Nakretka na piascie jest kolnierzowa (z zagniatanyum kolnierzem zamnias zawleczki) i powinno sie ja zmienic po kazdym demontazu. Jest to nakretka na klucz 27. Nakretki sa inne dla prawego i lewego kola- zwykla i lewozwojna. PO demontazu piasty trzeba wybic z niej zewnetrzne bierznie lozysk i osadzoc nowe- do osadzania mozna uzyc starych bierzni jako pobijakow.

Milej pracy.
  
 
Gitara !! a jak wyglada wymiana tegoż samego łożyska w maluszku ?! jesli mozna prosze o w miare zrozumialy opis w szukajce sa tylko tylnie lozyska
  
 
praktycznie to samo
  
 
no poza tym ze sa inne hamulce chodzi mi o ich rozbrojenie a dokladniej o cylinderek i co by nie zapowietrzyc.
  
 
JBT:
żebyrozebrac hamulce w maluchu to po pierwsze najpierw się im dobrze przyjzyj, co i jak, oraz gdzie jest popodczepiane, zebys wiedział jak złozyc.
w praktyce masz do podchaczenia dwie spręzyny (poziome)
i dwie małe spręzynki mocujące same szczeki hamulcowe.
zdejmuje się je w ten sposób że:
1)musisz od tyłu bebna przytrzymać sobie ten bolec na ktrym jest osadzona sprezynka
2) złapać kombinerkami za blaszkę która podtrzymuje spręzynke i przekręcic ja lekko o jakies 90* i tyle

uważaj tylko aby nie odskoczyła ci ta sprezynka bo one sa napiete bardzo, ale to spokojnie samymi kombinerkami przytrzymasz, zobaczysz sam

i to chyba wszystko to ze trzeba wybic bieżnie od łozysk, już wiesz a jak nie wiesz to poczytaj opis jak to zrobić z tyłu tak samo

aha, pytałes o tłoczek- zanim zdejmiesz szczęki to zrób taki patent:
gdy już sdzczeki beda luźne to je lekko rozsuń i wex kawałek sznurka i przeciagnij go poprzez rowki w których orginalnie opieraja się szczeki i zwiąż sznurek w supełek, kokardkę, tudziez w inny wezeł marynarski
zrób to sznureczkiem/sznurowadłem a nie żadną żyłka, czy drucikiem bo możesz przeciąć gumkę uszczelniająca.
pozdro.



  
 
czyli w sumie latwizna dzieki wielkie !!