MotoNews.plWitaj w MotoNews.pl | zaloguj się  
Motoryzacja bliżej Ciebie 
Samochody, motoryzacja, opinie

Abarth  Alfa Romeo  Aston Martin  Audi  Bentley  BMW  Bugatti  Cadillac  Chevrolet  Chrysler  Citroen  Dacia  Dodge  Ferrari  Fiat  Ford
Honda  Hyundai  Infiniti  Jaguar  Jeep  Kia  Lamborghini  Lancia  Land Rover  Lexus  Lotus  Maserati  Mazda  McLaren  Mercedes-Benz  Mini
Mitsubishi  Nissan  Opel  Pagani  Peugeot  Porsche  Renault  Seat  Skoda  Smart  SsangYong  Subaru  Suzuki  Toyota  Volkswagen  Volvo
forum klubowedołącz do klubulista klubowiczównasze samochodyclub assistance

Zacznij nowy temat  Dodaj odpowiedź w tym wątku

Hamulec silnikowy, retarder itp - teoria

Moderowane przez: Biały, GDA, Grzech
 Forum » Forum miłośników marki FSO » Hamulec silnikowy, retarder itp ...
 « Starszy wątek | Nowszy wątek »
Szukaj na forum: 

Sortuj posty wg daty: 
rosnąco malejąco
 >> wyświetlony od najstarszych postów <<
1 2 3»
 Autor
 Hamulec silnikowy, retarder itp - teoria 
Realdoom
Miłośnik FSO

FSO 125p
Pruszcz Gdański

2006-01-24 22:14:37^

Tak ogladajac [OT] Dowcipy zobaczylem troche nie wiedzy na ten temat, to troche technocznie tu wspomne,

Retarder - otoż jest to genialny hamulec wymyślony przez Scanie dzialajacy na wał napedowy, znajduje sie na koncu skrzyni biegow w sam. ciezarowych i autokarach. Dziala to to na takiej zasadzie ze sa dwa takie wirniki-smigla na przeciw siebie, jeden na stale w obudowie, drugi sie kreci bo jest na stale polaczony z walem. To wszystko jest w szczelnej komorze, kiedy ma hamowac to wpuszcza sie tam olej w odpowiedniej ilosci [w stosunku do sily hamowania] i miedzy tymi smiglami powstaje opor na wał i hamuje, cieplo jest odprowadzanie nic sie nie zuzywa, wada jest ze dziala to z opoznieniem, no bo zanim tam olej na leci to troche musi potrwac, ale w polaczeniu z nowoczesnymi systemami, kierowca naciska tylko pedal hamulca - w pierwszej fazie dzialaja zwykle hamulce a po chwili zalapania retardera tyl i przod odpowiednio odpuszcza, wszystko obslugiwane przez max elektronike, nic nie czuc. Przez taki retarder stosowany obecnie zuzywa sie tylko 30 procent standardowych hamulcow czyli klockow, tarcz lub szczek i bebnow, w niedlugiej przeyszlosci ma byc stosowany takze na przod, co zminimalizuje zuzycie do ok. 3 procent czyli klocki zapewne na caly zywot ciezarowki hehe

hamulec silnikowy - jak z nazwy wynika jest to hamowanie silnikiem, poczawszy od takiego gdzie [np, polonezy z wtryskiem] silnik jak ma obroty pow. 1tyś odcinane jest wogole paliwo [ma to na celu bardziej oszczednosc w paliwie ale zalicza sie do hamulcow],

inna wersja to wlasnie owy guzik w podlodze [ktory takze sluzy do gaszenia silnika], po jego nacisnieciu zawiesza sie pompe paliwowa [dlatego silnik gasnie] a takze silowniczkiem zamyka sie klapke na wydechu [po prostu zatyka sie wydech]

a nowoczesna wersja to taka [opracowana przez Volvo-Scania] ze w momencie checi hamowania, zamyka sie zasilanie [czyli wtrysk paliwa]. zamyka sie zawory ssace i wydechowe, w cylindrach powstaje strasznie duze oppory aby skutecznie przyhamowac, obecnie ten typ hamulca wyparl retarder

2006-06-20 23:39

Realdoom
Miłośnik FSO

FSO 125p
Pruszcz Gdański

2006-01-24 22:19:49^

zapomnialem dopisac:

Hamulec silnikowy stosowany w rodzaju klapki na wydech to mialem w starym fiacie, na cieglo, obok wajcha przy biegach [stara pionowa skrzynia], troche to dawalo nawet czuc bylo, ale i tak nie stosowalem specjalnie [za duzy zabawy w stosunku do skutkow], ale wajcha zostala, kilka drobnych zmian w tej klapce i powstal taki obrotowy zaworek -> otoz po pociagnieciu wajchy, stawal sie wolny wydech, ryczał wtedy jak szalony, na swiatlach przyszpanowac czy cos, a jak cos nie tak, pyk sekunda pociagniecia, i bylo cicho, ale szkoda, ten fiat juz nie istnieje od 2 lat ;(

danielewicz
Miłośnik FSO

Aktywny na forum 4424 dni
35i
Gdynia

2006-01-25 11:45:40^

Cytat:
inna wersja to wlasnie owy guzik w podlodze [ktory takze sluzy do gaszenia silnika], po jego nacisnieciu zawiesza sie pompe paliwowa [dlatego silnik gasnie]

ja bym napisał że to głównie służy do gaszenia silnika
podczas klilku letniego pobytu w ZKM-ie nie spotkałem się z tym żeby ktoś (w tym ja hehe) tym przyciskiem hamował autobus,od tego jest hamulec
co do hamowania silnikiem-wystarczyło zdjąć nogę z gazu,efekt satysfakcynujący
tyle jeśli chodzi o moje doświadczenie z autobusami

-----------------
Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

35i
126p

2014-10-24 17:53

lukaszenty6

CARO 1.6 GLE
zduńska wola

2006-01-25 12:07:16^

Cytat:
2006-01-24 22:19:49, Realdoom pisze:
zapomnialem dopisac: Hamulec silnikowy stosowany w rodzaju klapki na wydech to mialem w starym fiacie, na cieglo, obok wajcha przy biegach [stara pionowa skrzynia], troche to dawalo nawet czuc bylo, ale i tak nie stosowalem specjalnie [za duzy zabawy w stosunku do skutkow], ale wajcha zostala, kilka drobnych zmian w tej klapce i powstal taki obrotowy zaworek -> otoz po pociagnieciu wajchy, stawal sie wolny wydech, ryczał wtedy jak szalony, na swiatlach przyszpanowac czy cos, a jak cos nie tak, pyk sekunda pociagniecia, i bylo cicho, ale szkoda, ten fiat juz nie istnieje od 2 lat ;(

moglbys jeszcze troche szczegółów dodac?

2007-01-15 11:35

Leszek_Gdynia (S)

Aktywny na forum 4434 dni
była LADA 21072 '88
Gdynia

2006-01-25 12:30:24^

Cytat:
2006-01-25 11:45:40, danielewicz pisze:
ja bym napisał że to głównie służy do gaszenia silnika podczas klilku letniego pobytu w ZKM-ie nie spotkałem się z tym żeby ktoś (w tym ja hehe) tym przyciskiem hamował autobus,od tego jest hamulec co do hamowania silnikiem-wystarczyło zdjąć nogę z gazu,efekt satysfakcynujący tyle jeśli chodzi o moje doświadczenie z autobusami

Uuuuuu to mało zauważyłes - zapraszam do nowych Solarisów z PKA - kierowcy bardzo często używają retardera.

-----------------
...::Lada Klub Polska::...

2014-10-24 15:21

tom_stm
Miłośnik FSO

Aktywny na forum 3529 dni
Warszawa-Wesoła Stara Miłosna

2006-01-25 12:33:23^

W hamowanie gaszonym silnikiem bawią się kierowcy którzy starają sie oszczędzić każdą kroplę paliwa, wtedy jest szansa na dodatkową premię.

2014-09-11 18:57

danielewicz
Miłośnik FSO

Aktywny na forum 4424 dni
35i
Gdynia

2006-01-25 13:16:11^

Cytat:
2006-01-25 12:30:24, Leszek_Gdynia pisze:
Uuuuuu to mało zauważyłes - zapraszam do nowych Solarisów z PKA - kierowcy bardzo często używają retardera.

uuuuuuuuu pracowałem w ZKMie (Gdańsk,nie żadne tam PKA ) 10 lat temu,o jakich my solarisach mówimy? jelcze i ikarusy jeno

-----------------
Nie dyskutuj z debilem. Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

35i
126p

2014-10-24 17:53

Cytryn_126

miejscowość

2006-01-25 13:25:28^

Cytat:
2006-01-25 13:16:11, danielewicz pisze:
(...) Gdańsk,nie żadne tam PKA (...)

No to faktycznie miałeś gdzie się tym pobawić. Hamulce silnikowe nie były wymyślone jako oszczędzacz paliwa, tylko jako wspomaganie hamulców w górskich trasach.

2011-04-25 15:30

Leszek_Gdynia (S)

była LADA 21072 '88
Gdynia

2006-01-25 14:21:26^

Cytat:
2006-01-25 13:16:11, danielewicz pisze:
uuuuuuuuu pracowałem w ZKMie (Gdańsk,nie żadne tam PKA ) 10 lat temu,o jakich my solarisach mówimy? jelcze i ikarusy jeno

Hahaha - tam się niewiele zmieniło ciagle ikary i PR110 króluja na szosach

Chociaż może w tych nowych solniczkach i manach mają już retardery.

-----------------

del_robreg

2006-01-25 14:32:35^

można prosić o powrót do tematu? (o pousuwanie dyskusji o taborze miejskich komunikacji)...

Leszek_Gdynia (S)

była LADA 21072 '88
Gdynia

2006-01-25 15:44:41^

Cytat:
2006-01-25 14:32:35, robreg pisze:
można prosić o powrót do tematu? (o pousuwanie dyskusji o taborze miejskich komunikacji)...

ależ drogi robergu - przecież cały czas piszemy na temat nie przsadzaj.

Retardery bardzo często można spotkać właśnie w pojazdach komunikacji miejskiej. I z tego co zauważyłem przynajmniej w Gdyni bardzo dużo kierowców z tego korzysta np. właśnie we wspomnianych przezemnie Solarisach 1 generacji.

-----------------

predki
Miłośnik FSO

Coupe, Caro+, Classi ...
Pruszków

2006-01-25 16:43:46^

Scania stosowała też retardery elektrowirowe. Zasada działania była oparta o wykorzystanie hamującego działania prądów wirowych indukowanych w tarczy (obracjącej się z wałem napędowym - za skrzynią biegów) umieszczonej w silnym polu magnetycznym wytwarzanym przez potężne elektromagnesy. Wada tych urzadzeń to duże zapotrzebowanie na prąd i koniecznośc stosowania alternatorów o większej mocy.

2009-02-10 15:54

Realdoom
Miłośnik FSO

FSO 125p
Pruszcz Gdański

2006-01-25 16:45:14^

nie wiem jak retarder jest uruchamiany w solarisach, nowoczesne sprzety maja ze naciskasz pedal hamulca -> elektronika robi wszystko za Ciebie, wtedy to wyglada tak:

1 faza to zacisniecie klockow/szczek i napelnianie olejem retardera
2 faza retarder dziala wiec elektronika popuszcza odpowiednio klocki/szczeki

i w ten sposob oszczedza sie klocki/szczeki/tarcze/bebny itp bo retarder sie praktycznie nie zuzywa

w pierwszej generacji retarder owszem byl sterowany oddzielnie wajcha, do tej pory sie stosuje w tanszych produkcjach [bez przesady ze w gownach, tyle ze wersjach mniej Topowych]

Retarder to NIE JEST hamulec silnikowy, jest to oddzielny uklad, a sadze ze jest to hamulec z przyszloscia

Do kolegi co sie pytal o moj hamulec w starym fiacie:
Zaraz za dwururka mialem uspawana taka klapke, poruszana precikiem, precik byl doprowadzony pod wajche skrzyni biegow [wycieta dziura plastikowej obudowie -> skrzynia pionowa], byl to taki suwak od jakiegos urzadzenia. Ja specjalnie z tego nie korzystalem, sprawdzilem jak z wiaduktu zjedzalem, wrzucilem 3 bieg, poscilem gaz i w pewnym momencie przesunelem wajche to cos tam bylo czuc, ale se pomyslalem ze to pewnie bedzie bardziej jebac zawory wydechowe niz to warte. Wpadlem na pomysl, wycielem szpare z boku, obspawalem cienkimi paskami blachy [trudno wytlumaczyc] i w momencie gdzie poprzednio hamulec byl wylaczony teraz byl przelot spalin przez wydech, a jak przeciagnelem wajche to spaliny byly skierowane bezposrednio na zewnatrz wiec wiadomo jak to dawalo po uszach, ale zabawa przednia, na miescie najpierw ryk silnika a po chwili cisza, hehe

JACU626
Miłośnik FSO

BIAŁY CZARNY SREBRNY ...
TSA - RTA

2006-01-25 17:23:23^

Mam w pracy 14 scani i te elektryczne retardery to do d... są. Pożeraja tyle prady że żaden kierowca go nie używa bo po ół roku akumulatory padają. W rzech wywaliliśmy te retardery i normalne wały sa pozakładane do jak sie wozi ciężary to kazdy kilogram sie liczy i nawet kół zapasowych kierowcy nie wożą.

2011-12-26 16:12

Realdoom
Miłośnik FSO

FSO 125p
Pruszcz Gdański

2006-01-25 17:36:40^

oj, mylisz kolego retarted z poprzednikiem czyli intarderem, a to jest roznica, co do tego ze sa do dupy intarder to jest fakt, ale retarder dziala na olej silikonowy a obslugiwane to jest przez powietrze wiec nie ma tam zadnego pradu,

Marcin1608

Aktywny na forum 3619 dni
Polonez 1500
Warszawa

2006-01-25 18:41:51^

Cytat:
2006-01-25 17:36:40, Realdoom pisze:
oj, mylisz kolego retarted z poprzednikiem czyli intarderem, a to jest roznica, co do tego ze sa do dupy intarder to jest fakt, ale retarder dziala na olej silikonowy a obslugiwane to jest przez powietrze wiec nie ma tam zadnego pradu,

A po co w urządzeniu typu retarder olej silikonowy?

-----------------
"A tu widzicie, budujemy teraz nową tradycję, na włoskiej licencji zresztą"

2014-10-24 17:29

Realdoom
Miłośnik FSO

FSO 125p
Pruszcz Gdański

2006-01-25 18:47:10^

fakt, przez ten dowcip mnie wzielo jak zobaczylem wypowiedzi kolegow

Cytat:
A po co w urządzeniu typu retarder olej silikonowy?

a przeczytaj sobie pierwszy post, poczatek tematu co napisalem -> bedziesz wiedzial

Leszek_Gdynia (S)

była LADA 21072 '88
Gdynia

2006-01-25 19:06:29^

Cytat:
2006-01-25 16:45:14, Realdoom pisze:
nie wiem jak retarder jest uruchamiany w solarisach, nowoczesne sprzety maja ze naciskasz pedal hamulca -> elektronika robi wszystko za Ciebie, wtedy to wyglada tak...

Niestety jak na "polski" autobus przystalo w Solniczkach 1 generacji zastosowano retarder starszego typu - sterowanie gałka na desce rozdzielczej po prawej stronie kierwnicy. Nie wiem jak sytuacja w 2 generacji Solarisa. Pozatym myśle, że retardery są montowane za dopłatą na zyczenie klienta.

-----------------

Realdoom
Miłośnik FSO

FSO 125p
Pruszcz Gdański

2006-01-25 19:15:03^

mozliwe, mozliwe wcale nie zaprzeczam , nie znam sie na solarach to nic nie mowie

w trybie miejskim wiadomo autobus czesto uzywa hamulcow wiec taki retarder niezle moze oszczedzic na klockach/szczekach/tarczach/bebnach itp

jacekes
Miłośnik FSO

Aktywny na forum 4088 dni
125p 1500, C+ 1.4 GT ...
Poznań

2006-01-25 19:15:04^

A czy pracę retardera słychać w czasie jego pracy?
Jeżdżę czasem komunikacją miejską i w trakcie hamowania w nowocześniejszych autobusach slychać taki świst, jakby coś szybko wirowało. To retarder tak gwiżdże?

-----------------
Szczyt oszukiwania samego siebie?
"Mój opel nie rdzewieje."

2014-10-14 19:58

Forum » Forum miłośników marki FSO » Hamulec silnikowy, retarder itp ...
 « Starszy wątek | Nowszy wątek »
1 2 3»

strona głównaredakcjaforum samochodowekontakt z namireklama

wiadomości motoryzacyjne - cennik nowych samochodów - autogaleria - opinie o samochodach
Copyright © 1999-2014 MotoNews.pl
Warunki korzystania z serwisu