CROMODORA alloy & magnesium wheels

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
zakładam taki ciekawy temat dla wtajemniczonych a zapewne więcej osób zainteresuje, chcę wyjasnić w nim pare niejasności jakie zauważyłem podczas szukania info nt felg CROMODORA stosowanych w fiatach, a finałem ma byc artykuł na ten temat na strone.
Na początek mam pytanie odnośnie felg CROMODORA CD-10

Z tym oznaczeniem głównie mozna się spotkać w Polsce, na zachodzie czy tez za oceanem rzadko sie z nimi spotkałem ale co ciekawe tam sa takie same felgi tyle ze w innym oznaczeniu a mianowicie CROMODORA CD-29 i to oznaczenie jest jak najbardziej prawdziwe bo felgi maja wybite je na wewnętrznej stronie (tak jak we wszystkich cromodorach)

Wg mnie bardzo prawdopodobna wersją jest taka że felgi z oznaczeniem CD-10 (takiej jak np. miał Qba na fiacie 128 3p)są aluminowe z kolei felgi CD-29 są magnezowe, bo rozmiar maja ten sam 4 1/2x13"
jezeli ktoś coś wie na ten temat ciekawszego to przedstawiać swoją wiedze

i jeszcze jedna ciekawostka, o którą pytało juz bardzo wiele osób a mianowicie oznaczenie felg z tego słynnego kanta



sa to CROMODORY CD-66 RC przód i CD-80 RC tył

ps. ktoś kiedyś wstawiał na forum skan ulotki reklamowej albo folderu czy coś takiego z felgami stosowanymi w fiacie 124, nie moge tego znaleźć może ktoś to ma??

[ wiadomość edytowana przez: barakuda dnia 2006-02-14 09:51:12 ]
  
 
  
 
Tu jest troszkę jeszcze innych

  
 
wielkie dzięki panowie
a wracając do CD-10 to w rozmowie z Krzemowym wynikło że aluminowych nie było być może i tak a ja prawdopodobnie spotkałem się z jakimiś replikami chyba że jednak były aluminiowe bo Cromodora wbrew pozorom nie robiła samych felg magnezowych z jej asortymentu tylko część i to raczej mniejsza była magnezowa
a jezeli i CD-10 i Cd-29 były magnezowe to róznica wynikała prawdopodobnie z rozmiaru wiem że CD-29 miały napewno 4 1/2 cala szerokości a cd-10 być może mniej , no ale czekam na odpowiedź bo wrato zrobic takie zestawienie wszystkich felg stosowanych w fiatach
  
 
Cytat:
2006-02-14 10:25:24, barakuda pisze:
(...)Cromodora wbrew pozorom nie robiła samych felg magnezowych (...)



Ja myślę , że Bart będzie miał odmienne zdanie , ale może mi się tylko tak zdawać , bo wiele razy słyszałem od niego słowo "magnezowe" , więc chyba mi się nie wydawało...

A czy przypadkiem Łukaszc nie miał chwilę na moreli takich CD-10 ??
Mateuszc napewno coś się wypowie w tej sprawie
P.
  
 
W tym cenniku który dał Peyyoo125 Jest wyraźnie napisane które są alu a które magnezowe. Inna rzecz że CD10 tam nie ma, pewnie już ich wtedy nie robili.
  
 
Cytat:
2006-02-14 10:31:37, Peyyoo125 pisze:
Ja myślę , że Bart będzie miał odmienne zdanie , ale może mi się tylko tak zdawać , bo wiele razy słyszałem od niego słowo "magnezowe" , więc chyba mi się nie wydawało... A czy przypadkiem Łukaszc nie miał chwilę na moreli takich CD-10 ?? Mateuszc napewno coś się wypowie w tej sprawie P.




miał i to dłuższą chwile , były strasznie lekkie i mega wytrzymałe
  
 
Cytat:
2006-02-14 10:31:37, Peyyoo125 pisze:
Ja myślę , że Bart będzie miał odmienne zdanie , ale może mi się tylko tak zdawać , bo wiele razy słyszałem od niego słowo "magnezowe" , więc chyba mi się nie wydawało... A czy przypadkiem Łukaszc nie miał chwilę na moreli takich CD-10 ?? Mateuszc napewno coś się wypowie w tej sprawie P.


mial wlasnie cd-10/

ja cos moge poweidziec o cd 30 sa baaardzo lekkie podobno wytrzymale. 13/5,5" no i wiecej nie wiem co pisac
fota pogladowa.





P.S barakuda jak by ci to cos pomoglo do artykulu to na mojej stronce masz opisane jak je doprowadzalem do stanu uzywalnosci jak chcesz to wykorzystaj cos z tamtad moze sie cos przyda
  
 
mateuszc a pamietasz rozmiar dokładny?? bo zapewne oznaczenia na feldze napewno nie

a co do Cd-10 to wogóle ciężko je gdziekolwiek znaleźć z sensowną informacją o nich , być może że nie było aluminiowych więc pozostaje kwestia tylko rozmiwrówki
  
 
Cytat:
2006-02-14 10:41:56, pavlus pisze:
W tym cenniku który dał Peyyoo125 Jest wyraźnie napisane które są alu a które magnezowe.



No popatrz , mam tą fotę tyle lat i nie zauważyłem

I jeszcze jedna fotka ode mnie



Może się przyda....
Pozdro.P.


[ wiadomość edytowana przez: Peyyoo125 dnia 2006-02-14 11:04:31 ]
  
 
klopot z oznaczeniami felg cromodora polega na tym ze ta sama felga tzn ten sam wzor felgi zaleznie od szerokosci lub srednicy felgi jest oznaczana innymi oznaczeniami cyfrowymi dlatego cale zamieszanie, jest to w sumie logiczne bo jakos trzeba zroznicowac numer felgi zaleznie od rozmiaru ale sieje mnostwo nieporozumien po drodze. cd10 byly i sa magnezowe, nie bylo wersji alu byly zato wersje 4.5x13{cd10} i 5x13{cd29} analogiczne sa na przyklad cd91 -5x13 cd92- 5,5x13 itp.... poza tym dochodzi jeszcze tzw "cowpack" czyli dekiel z regoly nie chromowany tylko z nierdzewki, np felga z dino taki posiada ale takze cd5 czy cd chyba 11 czyli "deklowana wersja cd39 w rozmiarze 5x13. felgi tez przechodza ewolucje , lifting jak auta,:

na przykladzie felgi dino style to wyglada tak mniej wiecej:

dziadek wszystkich kultowych felgcd1 dino style 6,5x14 z delkem ozdobnym

cd chyba 11 czyli 13 calowa wersja felgi z dino z deklem{13x5}

wersja 5,5x13 poprzedniej felgi, nie znam oznaczenia

potem zrezygnowano z delka i przekonstruowano felge{usunieto zaczepy dla dekla zrobiono "dziubek na srodku felgi do mocowania dekielka z logo fiat czy tam cromodora} i powstaly:

cd 39 6x13
cd 66 7x13
cd 80 8x13]

bardzo podobne do serii dino style sa felgi cd5 oraz jej ewolucja czyli cd9 i cd18{5 i 5,5x13} czesto mylone z dino.

cd5

cd9- cd18

narazie tyle... mialem o tym pisac rozprawke na strone ale juz zaczalem na foumie to poprostu bede sukcesywnie wklejal zdjecia i dalsza tresc to tego posta, moja skromna wiedze na temat starych i nowszych felg cromodory campagnolo compomotive itp


cd4: fiat 850 spider 5x13 magnezowe

cd8 opcjonalne do fiat 127 128 4,5x13 magnezowe

cd16 cd165.... aluminiowe zaleznie od rozmiaru i srednicy, takze wyczynowe, skrecane np 131 rally abarth

cd28 lancia fulvia 5.5x14

cd30 5,5x13 magnezowa pierwotnie 124 rally, takze wersje torowe skrecane


cd 31 32 50... daytona, magnezowe rozne rozmiary rozniaste auta nie tylko wloskie


dobra chcialem zrobic po kolei numerami ale nie bede wklejal po kolei wszystkich tych ktore juz sa na folderach wklejonych przez pavlusa i peyyoo, wrzuce tu jeszcze te ktorych tam nie ma jesli cos znajde u siebie na dysku:


cd68 7x15 131 rally abarth, takze w 13 calach np na japonie jako dodatek do 131 sporta na tamten rynek


cd610 fiat uno turbo mk1 5x13? albo 5,5x13

cd853 ..?..


sadzac po oznaczeniach cromodora zrobila kolo 1000 modeli felgi( tak ze dluga droga przed nami w poznaniu tajnikow i ich numerologii a gdzie campagnolo? gdie compomotive gdzie melber minilite smoor panasport fuchs stillauto momo speedline fps i dziesiatki innych producentow felg "klasycznych? chyba nie idzie tego wszystkiego ogarnac chyba ze przez lata.... moze ktos magisterke o tym walnie??

[ wiadomość edytowana przez: Bart128 dnia 2006-02-14 12:31:26 ]

[ wiadomość edytowana przez: Bart128 dnia 2006-02-14 12:34:36 ]
  
 
Cytat:
2006-02-14 10:46:56, barakuda pisze:
mateuszc a pamietasz rozmiar dokładny?? bo zapewne oznaczenia na feldze napewno nie a co do Cd-10 to wogóle ciężko je gdziekolwiek znaleźć z sensowną informacją o nich , być może że nie było aluminiowych więc pozostaje kwestia tylko rozmiwrówki



4,5'/13 i tyle było napisane.
Pare fotek
  
 
co do CD-29 tych na które trafiłem to maja rozmiar 4 1/2x13" a jak odnalazłem to Qby cd-10 miały 4 2/3x13"

co do din0o style to narazie poczekam aż dozbieram rezte info bo tych felg było aż zadużo

a co cieawe jeżeli chodzi o oznaczenia to np felgi CD-91 i CD-93 były to praktycznie te same felgi (tzn ten sam rozmiar 5x13" ET 24) a róznica polegała na tym że Cd-91 były stosowane w mniejszych samochodach tkj. np. 128, X 1/9 , ritmo a CD-93 w większych typu 131/ 124berlina/spider/coupe, ich odpowiednikiem w rozmiarze 14x5 1/2 byly CD-98
  
 
na allegro jeszcze sa takie oto cd57
tez taka dosc fajna fela



link
  
 
A to ciekawe Bart , bo według tego co Ty wkleiłeś CD-9=CD-18 , a popatrz tutaj ==> KLIK i gość nazwał je sobie CD-9 , a wyglądają identycznie look at this picture :



To wszystko jakieś takie zakręcone... może w końcu uda się komuś to poukładać od początku do końca...
Pozdro. P.
  
 
nie czaje o co ci chodzi piotrek cd9 i cd18 to te same fele tylko rozmiar inny i tak i ja i ten gosciu pisze?? nie pij juz plynu do spryskiwaczy z nudy w firmie
  
 
Sorki , poj***ło mi się
Wiesz , mam ogrzewanie na gaz... więc lekka faza tu jest i mi się troszkę pokiełbasiło...
Nie robić tu OT !!
Pozdro. Piotrek.


  
 
jeszcze o cd10 cd29, ja mialem dwa komplety takich felg, na jednym jezdzilem, byly to cd10 4,5x13 magnezowe mocno korodowaly w zimie

widzialem zdjete ze 125 cd29 z oznaczeniem 5x13 tez magnezowe sadzac po sladach korozji stopu , wzerach itp.. ?? ciezka sprawa, przeczy to domyslom barakudy.. mazna przyjac wersje robocza ze to sami wlosi wprowadzili taki zament w oznaczeniach i raz robili na tej samej tloczni 5 a az 4.5 cala? mozliwe? mozliwe to w koncu wlosi... w poniedzialek zmeczony po weekendzie, we wtorek regeneruje sily, sroda=normalny dzien pracy, czwartek mysli o weekendzie, piatek 3 godziny w pracy i sie zwalnia dlatego najlepsze wloskie auta sa ze srody
  
 
mam pytanko
czy felgi magnezowe można regenerować - napawywać ,spawać ??????
ja słyszałem dwie odmienne opinie .
  
 
"mozna spawac i napawac tyle ze nikt sie tego nie chce podjac w krakowie"- cytat pana Marka Czaji , dobrego speca od naprawy felg z "mojej" okolicy. mowie o starych felgach bo nowsze "sportowe" jakos chetniej naprawiaja tyle z moich osobistych doswiadczen, a proba uzupelnienia zwyklym pretem alu ubytku w feldze mag konczy sie splynieciem roztopionego alu z felgi... plynie jak rtec z rozbitego termometru


edit:
pan Czaja mowil tez ze felg mocno utlenionych wogole sie nie da juz naprawic tzn mozna pozalewac wzery albo zaszpachlowac ale zaleznie od stopnia zniszczen poczynionych w strukturze felgi takie kolo moze byc niebezpieczne bo poprostu cie moze rozleciec w sytuacji w ktorej zdrowa felga tylko sie lekko zegnie i umozliwi dalsza jazde.

[ wiadomość edytowana przez: Bart128 dnia 2006-02-14 19:40:16 ]