Rejestracja pojazdu- Współwłaściciel

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam
Chicałbym sie dowiedzieć jakie obowiązjują procedury rejestrowania pojazdu, niestety ja nic nie wiem na ten temat, gdzie sie udac itd...
Na dodatek chciałbym zarejestrowac samochód na współwłaścicielstwo z moim ojcem, chodzi o tansze dzieki temu ubezpieczenie, co nalezy zrobic aby wlasnie tak zarejstrowac, co doi tego jest potrzebne.
Umowe kupna-sprzedazy mam zapisane na mnie, ale wiadomo ze to mozna zmienic
Co radzicie? ma ktoś jaies doswiadczenie z tym zwiazane?

pozdrawiam
  
 
tak ja to robilem niedawno - razem z matką... umowe kupna- sprzedazy musisz miec spisaną na wszystkich wspolwlascicieli - czyli ciebie i ojca jak pisales. Z tym idziesz do urzedu komunikacji i rejestrujesz samochod tak samo jak byś to robił tylko na siebie. Pamietaj ze masz 30 dni na przerejestrowanie samochodu!!!

Dodatkowo warto przejsc sie do zakladu ubezpieczen i zrobic rekalkulacje składki ubezpieczeniowej OC jeśli ubezpieczenie ważne będzie jakis jeszcze czas. Jako nowego ubezpieczyciela - zakladam ze obecny to cos w stylu PZU albo Warta - polecam zmiane na HDI Samopomoc z 2 powodów:
1) mają stosunkowo niskie stawki bazowe - dla przykladu PZU na Wrocław daje 1200 zł podstawy a HDI 951 zł,
2) jako prawdopodobnie jedyni na rynku (bylem w kilku ZU) - jeśli masz poniżej 25 lat a masz samochod na współwlasnosc z ojcem który nabył już pełne stawki ulg za bezszkodową jazde, to nie dopłacisz 30% wiecej za swój wiek. Przykodowo PZU - 1200 zł minus 60% zniżek daje 40% razy 1200 zł, ale jeszcze doplacasz za wiek 30% czyli tak naprawde podstawę skladki obniżą ci jedynie o 30%...W HDI dostaniesz pełne 60% + 5% za jednorazową wpłate za cały rok

Pozdrawiam
  
 
Przed wizytą w urzędzie komunikacji, czeka Cie jeszcze wycieczka do urzędu skarbowego.

-----------------
czasem tu zaglądam
  
 
ja tez bylem wspolwlascicielem, ale w PZU bardziej oplaca sie gdy wlascicielem jest tylko jedna osoba która ma znizki a druga jest wpisana jako "osoba uzytkująca" czy cos takiego. Placi sie za to mały dodatek, a zniżki i tak sie naliczają. ja napialem darowizne mojej polowy samochodu na tate i nie ma problemu

Pozdr.
  
 
Cytat:
2007-07-15 23:37:29, robertkaluza pisze:
ja napialem darowizne mojej polowy samochodu na tate i nie ma problemu Pozdr.

o darowiźnie połowy działki słyszałem ale połowy części stałej działka to i tak w cha problemu geodezja itd. dla mnie to jakąś totalny kosmos i pierwsze słyszę żeby w PZU robili problemy z auta na współ właściciela ja 1 moje auto miałem z ojcem na spółkę jako współwłaściciel choć on miał 2 i miał zniżkę 60% tyle samo płacił za moje i jak kupiłem Espero dałem sobie spokój z PZU i poszedłem do MTU mam 30% i płace 200zł za 6 miesięcy 2 6 mam 180zł
  
 
Cytat:
2007-07-15 23:08:16, aksel86 pisze:
Witam Chicałbym sie dowiedzieć jakie obowiązjują procedury rejestrowania pojazdu, niestety ja nic nie wiem na ten temat, gdzie sie udac itd... Na dodatek chciałbym zarejestrowac samochód na współwłaścicielstwo z moim ojcem, chodzi o tansze dzieki temu ubezpieczenie, co nalezy zrobic aby wlasnie tak zarejstrowac, co doi tego jest potrzebne. Umowe kupna-sprzedazy mam zapisane na mnie, ale wiadomo ze to mozna zmienic Co radzicie? ma ktoś jaies doswiadczenie z tym zwiazane? pozdrawiam



hmnnn ja mam auto zarejestrowane na siebie i mamę, która nie ma prawka, a zniżki lecą mi od ojca, który nie jest wpisany jako współwłaściciel, więc nie wiem czy jest potrzeba rejestracji wraz z współwłaścicielem. ubezpieczenie mam w PZU
  
 
ojciec w PZU ma 60% znizki, auto obecnie ubezpieczone jest w AXA, a ja mam dopiero 21 lat...
Z tego co wyczytalem to koniecznie musze dopisać do umowy mojego ojca tak? Czy też umowa na dwóch kupujących wygląda inaczej?
  
 
Cytat:
hmnnn ja mam auto zarejestrowane na siebie i mamę, która nie ma prawka, a zniżki lecą mi od ojca, który nie jest wpisany jako współwłaściciel, więc nie wiem czy jest potrzeba rejestracji wraz z współwłaścicielem. ubezpieczenie mam w PZU




I z tym uwaga!!! Ja mam auto zarejestrowane na dziadka jako właściciel ktory nie ma i nie mial prawa jazdy i nie posiadal zandych znizek. i siebie jako wspolwlasciciel. Po co? A po to ze wlasciciel czyli dziadek mieszka 200 km od warszawy i stawki oc sa duzo nizsze. Do tej pory korzystalem z samopomocy lub TUW pocztowe, ale teraz skonczylo sie mi Oc i co sie okazalo ze towarzystwa wprowadzily zwyzki samopomoc 20% a TUW 35% za oc dla osob ktore nie maja prawa jazdy. Zmienilem na AXA
  
 
Cytat:
2007-07-15 23:27:54, rafalko pisze:
tak ja to robilem niedawno - razem z matką... umowe kupna- sprzedazy musisz miec spisaną na wszystkich wspolwlascicieli -



Niekoniecznie. Zawsze może zrobić darowiznę w dowolnym momencie posiadania auta.

Cytat:
Pamietaj ze masz 30 dni na przerejestrowanie samochodu!!!



Oni tak mówią, co oznacza, że mówią!
  
 
problem z wspolwlascnosica jest jeszcze jeden: wszystkie sprawy zalatwiasz wraz z wspolwlascicielem: dwa podpisy co czasem jest upierdliwe. Od razu wyjasniam: nie wszedzie chonoruja upowaznienia do zalatwienia spraw w imieniu wspolwlasciciela . Mam samochod na ojca i na mnie i wszedzie wymagali obecnosci nas obu.
  
 
Cytat:
problem z wspolwlascnosica jest jeszcze jeden: wszystkie sprawy zalatwiasz wraz z wspolwlascicielem: dwa podpisy co czasem jest upierdliwe. Od razu wyjasniam: nie wszedzie chonoruja upowaznienia do zalatwienia spraw w imieniu wspolwlasciciela . Mam samochod na ojca i na mnie i wszedzie wymagali obecnosci nas obu.



u mnie nie nawet przy rejestracji - jedynie upoważnienie ale bez koniecznosci notariusza - zalezy z jakimi babami ma sie czlowiek użerać w urzędzie...we Wroclawiu takie cos by nie przeszlo - to tez wole moja stare miejsce zamieszkania przez co tez podstawa ubezpieczneia jest tez duuuuzo niższa
  
 
Cytat:
2007-07-16 11:19:55, rafau pisze:
Mam samochod na ojca i na mnie i wszedzie wymagali obecnosci nas obu.



Przy ubezpieczaniu również? Jeśli tak to mów im żeby się ciągneli i bujali.
  
 
Cytat:
umowe kupna- sprzedazy musisz miec spisaną na wszystkich wspolwlascicieli
Pamietaj ze masz 30 dni na przerejestrowanie samochodu!!!



Dla świętego spokoju i żeby nie było problemów lepiej spisać na wszystkich współwłaścicieli ,ale nie jest to konieczne.
Umowę kupna miałem spisaną tylko na siebie , w urzędzie powiedziałem ,że chcę zarejestrować też na żonę jako współwłasność - dali mi jakiś formularz i bez żadnego marudzenia zarejestrowali na 2 osoby.

Cytat:
Pamietaj ze masz 30 dni na przerejestrowanie samochodu!!!



Teoretycznie.
Po 30 dniach jest niby jakaś kara za opóźnienie. Wyciągasz wtedy kartkę , piszesz prośbę o anulowanie kary tłumacząc że nie mogłeś przerejestrować wcześniej bo coś tam , i kara zawsze jest anulowana.

Cytat:
problem z wspolwlascnosica jest jeszcze jeden: wszystkie sprawy zalatwiasz wraz z wspolwlascicielem: dwa podpisy co czasem jest upierdliwe. Od razu wyjasniam: nie wszedzie chonoruja upowaznienia do zalatwienia spraw w imieniu wspolwlasciciela . Mam samochod na ojca i na mnie i wszedzie wymagali obecnosci nas obu.



Wszystkie sprawy...... znaczy się najpierw kupno , potem sprzedaż?
Nigdzie więcej nie są potrzebne dwa podpisy.
Zresztą przy kupnie sprzedaży to też pic na wodę fotomontaż - nikt nie sprawdza autentyczności podpisu.
  
 
Cytat:
2007-07-16 16:05:35, slawekk pisze:
Dla świętego spokoju i żeby nie było problemów lepiej spisać na wszystkich współwłaścicieli ,ale nie jest to konieczne.



NAPISZĘ JESZCZE RAZ! Nie będzie żadnych problemów. Zawsze właściciel ma prawo podarować cześć komukolwiek (w rodzinie bez podatku).

Cytat:
Po 30 dniach jest niby jakaś kara za opóźnienie.



Nie ma żadnej kary. Jest to martwy przepis tyczący się np. wymiany dokumentów po zmianie adresu itp. itd. Też niby 30 dni, ale kary nie ma żadnej... dlatego też piotr'ek póki co będzie jeździł na czarnych blachach OC mam, przegląd mam, a po co mam wydawać ok.180 zł na rejestracje + 230 zł na homologację osobową.

Cytat:
Wszystkie sprawy...... znaczy się najpierw kupno , potem sprzedaż?
Nigdzie więcej nie są potrzebne dwa podpisy.
Zresztą przy kupnie sprzedaży to też pic na wodę fotomontaż - nikt nie sprawdza autentyczności podpisu.



Dokładnie. Niestety na umowie k/s drugiego/trzeciego itd. autentycznego podpisu może domagać się kupujący.
  
 
Cytat:
2007-07-16 16:21:23, piotr_ek pisze:
Nie ma żadnej kary. Jest to martwy przepis tyczący się np. wymiany dokumentów po zmianie adresu itp. itd. Też niby 30 dni, ale kary nie ma żadnej... dlatego też piotr'ek póki co będzie jeździł na czarnych blachach OC mam, przegląd mam, a po co mam wydawać ok.180 zł na rejestracje + 230 zł na homologację osobową.



Zobaczymy
Ja pisemko już raz smarowałem.
Faktem natomiast jest ,że te 30 dni to można olać.

Cytat:
Dokładnie. Niestety na umowie k/s drugiego/trzeciego itd. autentycznego podpisu może domagać się kupujący.



Który to kupujący przeważnie zapomina o istnieniu czegoś takiego jak PCC-1 i później sam też podrabia podpis
  
 
Cytat:
2007-07-16 16:35:51, slawekk pisze:
Który to kupujący przeważnie zapomina o istnieniu czegoś takiego jak PCC-1 i później sam też podrabia podpis



Ja jak zobaczyłem, że muszę wypełnić PCC i załącznik dla współwłaściciela to zwątpiłem. Wpisałem tylko swoje i współwłaściciela imię i nazwisko, kupującemu dałem na kartce NIP i PESEL i niech sobie sam dalej wypełnia. Skarbówkę i tak obchodzi kasa i nic więcej.
  
 
Cytat:
2007-07-16 16:50:21, piotr_ek pisze:
Ja jak zobaczyłem, że muszę wypełnić PCC i załącznik dla współwłaściciela to zwątpiłem. Wpisałem tylko swoje i współwłaściciela imię i nazwisko, kupującemu dałem na kartce NIP i PESEL i niech sobie sam dalej wypełnia. Skarbówkę i tak obchodzi kasa i nic więcej.


A ja wypełniłem odrazu przy kupnie Esperaka i niemiałem z tym jakichs wiekszych problemów
  
 
Cytat:
2007-07-16 20:12:44, Kula69 pisze:
A ja wypełniłem odrazu przy kupnie Esperaka i niemiałem z tym jakichs wiekszych problemów



Ale ja sprzedawałe i wtedy mnie te PCC osłabiły - zresztą jak każdy papier skarbówki. Do złomguny nie musiałem mieć PCC - mam fakturę vat.

[ wiadomość edytowana przez: piotr_ek dnia 2007-07-16 20:17:06 ]
  
 
No tak 30 dni można olać...tylko przyjeb po tym czasie w kogoś na skrzyżowaniu to problemy same zlecą jak gołębie z nieba
  
 
Witam.
W sumie istotne są dwa terminy - zapłacenie podatku(PCC-1) w ciągu 14 dni od zakupu i sprawa z ubezpieczeniem, w ciągu 30 dni trzeba się wypowiedzieć czy chce się kontynuować ubezpieczenie zbywcy, po tym terminie już nie ma wyboru i trza kontynuować(można poprosić o aneks bez rekalkulacji czyli bez dopłaty).
Przy rejestracji wystarczy posiadać upoważnienie współwłaściciela na druku z urzędu.
Kobar