Rejestracja pojazdu- Współwłaściciel - Strona 2

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
urzedas a urzedas to róznica niestety

Nawet przy ubezpieczeniu musielismy byc obaj, tato jako pierwszy wlasciciel - na niego byla polisa, ja bo paniusia musiala sie upewnic ze to nie fikcyjna osoba

W "normalym" urzedzie faktycznie powinno wystarczyc upowaznienie.
  
 
Cytat:
2007-07-16 23:24:09, kobar pisze:
Przy rejestracji wystarczy posiadać upoważnienie współwłaściciela na druku z urzędu.


+ opłatę skarbową za to upoważnienie
  
 
Dwa miesiące temu rejestrowałem w urzędzie na Bemowie samochód, który jest własnością mojej żony i córki. Miałem dwa upoważnienia napisane przez moje panie bez żadnych opłat skarbowych i załatwiłem sprawę sam.
Kobar
  
 
Cytat:
2007-07-17 08:54:50, kobar pisze:
Dwa miesiące temu rejestrowałem w urzędzie na Bemowie samochód, który jest własnością mojej żony i córki. Miałem dwa upoważnienia napisane przez moje panie bez żadnych opłat skarbowych i załatwiłem sprawę sam. Kobar


hmmmm.... ciekawe. Mi w Katowicach facio jak składałem papiery 3 razy powtarzał o tej opłacie. Że 171,50zł gdy przyjdą oboje właściciele, a dodatkowo jeszcze ileś (nie pamiętam już ile) jeśli będzie jeden z właścicieli z upoważnieniem drugiego. Co więcej, po odbiór prawdziwego dowodu też trzeba upoważnienie współwłaściciela, na szczęście już bez opłaty.
Jeden kraj, a różne procedury....

kobar, chyba wziąłeś ich z zaskoczenia, nie przewidywali takiej ewentualności, że przyjdzie ktoś kto nie jest właścicielem i nie wiedzieli jakiej opłaty zażądać
  
 
Cytat:
2007-07-16 23:22:12, rafalko pisze:
No tak 30 dni można olać...tylko przyjeb po tym czasie w kogoś na skrzyżowaniu to problemy same zlecą jak gołębie z nieba



Jak jest OC to w czym problem. A ja dostałem z autem OC ważne do maja 2008.
  
 
Co do PCC-1. teraz obowiązuje nowy druk, nazywa się chyba PCC-3 i ewentualnie dla współwłascicieli PCC-3A. Tam juz nie jest aż tak upirdliwe wypełnianie. Jest wymagane mniej danych soprzedającego. Jak w lutym wypełniałem te papiery do skarbówki to musiałem przepisać PCC-1 na właśnie PCC-3 i nie maiłem już konieczności ganiania poprzedniego właściciela coby mi podpisał.
Tu jest Opis i druki jak to zrobić.
  
 
Cytat:
2007-07-17 09:52:12, draco_pl pisze:
nie maiłem już konieczności ganiania poprzedniego właściciela coby mi podpisał.



Joj naiwny... naiwny... podpis właściciela i współwłaściciela wykonuje się własnoręcznie na stoliku w US. Skarbówkę interesuje tylko kasa.
  
 
Cytat:
2007-07-17 09:52:12, draco_pl pisze:
Jest wymagane mniej danych soprzedającego.


Bo od tego roku obowiązek zapłaty podatku spoczywa wyłącznie na kupującym (wcześniej solidarnie na kupującym i sprzedającym, stąd w umowach zawsze pisało się o tym że podatek uiszcza kupujący). Teraz więc Urzędu Skarbowego nie interesuje sprzedający
  
 
Cytat:
2007-07-16 23:24:09, kobar pisze:
Przy rejestracji wystarczy posiadać upoważnienie współwłaściciela na druku z urzędu. Kobar


A dlaczego na druku z urzędu ??
Zwykłe pełnomocnictwo zgodnie z kpa nie wystarczy ??
Złożenie pełnomocnictwa podlega opłacie skarbowej w wysokości 17 zł płatnej na konto urzędu gminy właściwego ze względu na miejsce składania pełnomocnictwa.
Co do OC - zawrzeć umowę ubezpieczenia może dowolna osoba, nawet zupełnie nie związana z właścicielem samochodu.
  
 
Cytat:
2007-07-17 09:54:51, piotr_ek pisze:
Joj naiwny... naiwny... podpis właściciela i współwłaściciela wykonuje się własnoręcznie na stoliku w US. Skarbówkę interesuje tylko kasa.


I w ten sposób popełnia przestępstwo z art. 270 kk. Jeśli by się komuś chciało to w ten prosty sposób może pozbawić Cię paru przywilejów, np. kandydowania w wyborach samorządowych.
  
 
Cytat:
2007-07-17 12:37:23, n0ras pisze:
w ten prosty sposób może pozbawić Cię paru przywilejów, np. kandydowania w wyborach samorządowych.



Już widzę jak mu się to udaje i że go stać na udowodnienie tego, tym bardziej, że ten drugi "podpis" był ojca
  
 
Cytat:
Bo od tego roku obowiązek zapłaty podatku spoczywa wyłącznie na kupującym (wcześniej solidarnie na kupującym i sprzedającym, stąd w umowach zawsze pisało się o tym że podatek uiszcza kupujący). Teraz więc Urzędu Skarbowego nie interesuje sprzedający



Oj chyba sie baaardzo mylisz albo ktoś nawciskał Ci bredni jak kupowałeś samochód - w ustawie masz napisane jak byk, że podatek od czynności cywilno-prawnych ma być uiszczony - natomiast czy zrobi to strona sprzedająca czy kupująca czy też solidarnie -> nic takiego nie ma - jest tylko obowiązek opłaty podatku i tyle !!!
  
 
W urzędzie dali mi druki upoważnienia do wypełnienia przez współwłaścicieli i powiedzieli , że jak dane będą się zgadzać z tymi w księgach urzędu to nie ma problemu i tak było. Nie płaciłem też żadnej opłaty związanej z tymi upoważnieniami. Przepisy są takie same tylko rozporządzenia burmistrzów lub kierowników urzędów mogą być niestety różne czy to z nadgorliwości czy też z niewiedzy(głupoty).
kobar
  
 
Cytat:
A dlaczego na druku z urzędu ??
Zwykłe pełnomocnictwo zgodnie z kpa nie wystarczy ??


nOras pewnie może być zgodne z kpa ale wtedy mogą zażądać opłaty skarbowej.
kobar
  
 
Cytat:
2007-07-17 21:14:17, rafalko pisze:
Oj chyba sie baaardzo mylisz albo ktoś nawciskał Ci bredni jak kupowałeś samochód - w ustawie masz napisane jak byk, że podatek od czynności cywilno-prawnych ma być uiszczony - natomiast czy zrobi to strona sprzedająca czy kupująca czy też solidarnie -> nic takiego nie ma - jest tylko obowiązek opłaty podatku i tyle !!!



rafalko bardzo proszę nie wypowiadaj się tak autorytarnie w kwestiach o których nie masz pojęcia.
Od 1 stycznia 2007r. obowiązek uiszczenia podatku od czynności cywilno-prawnych spoczywa wyłącznie na kupującym. Możesz o tym przeczytać tutaj lub też tutaj.

Skoro już powołujesz się na to co "jak byk" napisane jest w ustawie, to zerknij może do ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, której tekst ujednolicony ogłoszony został w Dz.U. 2007 nr 68 poz. 450. W art. 4 możesz tam przeczytać:
Cytat:
[...]
Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem art. 5, ciąży:
1) przy umowie sprzedaży - na kupującym
[...]



...jedynym który tych bredni mógł mi nawciskać był marszałek sejmu, co bynajmniej by mnie nie zdziwiło

pozdrawiam
  
 
Cytat:
2007-07-17 00:10:52, rafau pisze:
urzedas a urzedas to róznica niestety Nawet przy ubezpieczeniu musielismy byc obaj, tato jako pierwszy wlasciciel - na niego byla polisa, ja bo paniusia musiala sie upewnic ze to nie fikcyjna osoba W "normalym" urzedzie faktycznie powinno wystarczyc upowaznienie.



W takiej sytuacji wskazałbym ubezpieczycielowi najbliższe drzewo. Konkurencja na rynku jest duża
Zawsze miałem samochody na dwie osoby (najpierw byłem jako druga osoba , później jako pierwsza) , ubezpieczałem sam i nigdy nie miałem problemów z ubezpieczeniem.

Cytat:
2007-07-17 09:02:36, barcin pisze:
hmmmm.... ciekawe. Mi w Katowicach facio jak składałem papiery 3 razy powtarzał o tej opłacie. Że 171,50zł gdy przyjdą oboje właściciele, a dodatkowo jeszcze ileś (nie pamiętam już ile) jeśli będzie jeden z właścicieli z upoważnieniem drugiego. Co więcej, po odbiór prawdziwego dowodu też trzeba upoważnienie współwłaściciela, na szczęście już bez opłaty. Jeden kraj, a różne procedury....



Ta opłata to za tablice , dowód i naklejkę.
Odebrać dowód może każdy. Jak nie miałem czasu podjechać po dowód to odbierał mi brat - w żaden sposób nie związany z samochodem.

Cytat:
2007-07-17 09:54:51, piotr_ek pisze:
Joj naiwny... naiwny... podpis właściciela i współwłaściciela wykonuje się własnoręcznie na stoliku w US. Skarbówkę interesuje tylko kasa.




Dokładnie , w szczycie bezczelności podpisałem się za sprzedającego stojąc przy okienku w US
Jak jest kasa to reszta ich nie interesuje.
  
 
Odświeżam kotleta bo mam pytanie/sytuację odwrotną.

Esperak figuruje w Urzędzie Komunikacji na mnie i na ojca jako współwłaściciela.
Było to po to żeby i ojcu zniżki zaczęły się naliczać.
Ustukałem już 60% i ojciec kupił sobie swoje autko.
Żeby zdjąć go z ubezpieczenia esperaka muszę udać się najpierw do urzędu żeby jego zdjęli ze współwłaścicielstwa esperaka.
Co potrzeba, jakie papierki żeby go wypisali?

Chodzi o to żeby każdy z nas teraz miał swoje autko i swoje ubezpieczenie.
W razie mojej kolizji ojcu nie zabiorą zniżek i odwrotnie.
Ma ktoś jakieś doświadczenie w tej materii?
  
 
Cytat:
2009-04-27 16:11:30, krzychu_ch pisze:
Żeby zdjąć go z ubezpieczenia esperaka muszę udać się najpierw do urzędu żeby jego zdjęli ze współwłaścicielstwa esperaka.



Za proste by to było. Jesteś właścicielem złomero takim samym jak Twój ojciec. Nie ma lepszy czy gorszy. Po 50% macie. Ojciec musi Ci swoją część złomero odsprzedać lub darować co zgłosisz w skarbówce i dopiero wtedy będziesz mógł ojca wypisać z DR.
  
 
Dokładnie. Musisz odkupić lub zostać obdarowany 50% Espero do ojca a dalej to już standardowa przebieżka przez urzędy: US, UM, Ubezpieczalnia.

Jeśli zastosujesz darowiznę to nie zapłacisz podatku bo jest to w pierwszej linii, tlyko, że musisz to zgłosić do US na odpowiednim PICIE.
  
 
nie odkupuj bo zapłacisz 2% podatku - spisz z ojcem umowę darowizny w ramach której ojciec daruje CI 50% prawa własności pojazdu. Nie zapłacisz wówczas podatku, nie musisz składać żadnej deklaracji w us - wartość darowizny nie przekroczy kwoty wolnej, która w tym przypadku wynosi ponad 9000 zł. No chyba że w ostatnim czasie dostałeś od ojca inne darowizny o dużej wartości - np. mieszkanie