Jak uzyskać SWR 1.5

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Mam ALAN 109 z anteną SIRO THUNDER umieszczoną na balustradzie balkonu (II piętro) w odległości ok 2 m od narożnika bloku. W opisie ww anteny jest, że można ją zestroić na SWR=1.5, a ja w żaden sposób nie mogę zejść z SWR poniżej 2. Kabel antenowy ma obecnie długość 5.8 m po kilkukrotnym przycinaniu. Jest to kabel RG 58, w środku linka składająca się z 11 drucików, w podwójnym oplocie (gęsta siatka miedziana pocynowana + folia aluminiowa), myślę więc, że jest to chyba dobry kabel. Czy ostatecznie można nadawać z takim SWR=2, czy jest jakaś możliwość żeby go zmniejszyć, jeżeli tak, to w jaki sposób ? Jeszcze jedna kwestia mnie nurtuje, czytałem w różnych miejscach o wpływie długości kabla na SWR. Jedni piszą, że długość powinno się dobierać wg długości fali pomnożonej przez współczynnik skrócenia, inni z kolei wypowiadają się, że długość kabla nie ma żadnego znaczenia. Co koledzy sądzą ntt. Czy uchwyt tej anteny może być zmasowany z balustradą balkonu, czy uchwyt jej powinien być odizolowany od balkonu - pytam, bo być może ma to wpływ na jej SWR ? Dodam jeszcze (bo może to ma też jakiś związek z SWR), że przy naciśnięciu gruszki wskaźnik nie świeci na full tylko na +7.
  
 
uchwyt zmasowany, a balkon powinien byc wtedy uziemiony.

Moim zdaniem dlugosc kabla raczej ma drugorzedne znaczenie, raczej sproboj pokombinowac cos z lokalizacja anteny, wydaje mi sie ze jest zbyt blisko sciany budynku, stad to swr.
  
 
Jeśli będziesz miał zbyt blisko sciany antene to swr bedziesz miał za wysoki poza tym to ja bym osobiście sprzedał tą sirio a kupił sirio signal keeper bo zdecydowanie przy tym miejscu skutecznie osiągniesz mnieszy swr z przeciwwagami. To są antenty typu balkon spełniające swoją rolę. Więc sprzedaj a kup tą co ci napisałem wcześniej a zobaczysz różnicę. Pozdrawiam
  
 
zmień na signal sirio keeper i bedziesz miał po problemie .