Cb w domu

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam chciał bym zamontować Cb w domu ile bym musiał wydać i co kupić???
  
 
Cytat:
2010-11-14 10:52:14, Lukado pisze:
Witam chciał bym zamontować Cb w domu ile bym musiał wydać i co kupić???



A konkretnie co masz na myśli? Bo stawianie bazy w domu to temat rzeka.

Przykładowo:
1.Zestaw mikro-koszt jak do mobila czyli bez aku zmieścisz się w 200-300zł
Można i ML-kę 145 na magnesie przykleić na parapet, o ile długi i metalowy - u mnie zadziałało (o sprawdzeniu SWR takiego wynalazku nie muszę chyba przypominać.
Radio dowolne mobilowe
Akumulator

I już masz "bazę"

2. Zestaw mini (aktualnie posiadam)
Antena helikalna balkonowa typu Mini Boomerang ~100zł
Radio Alan87 lub pochodne czyli mające SSB/FM/AM i parę 40-tek oprócz podstawowej ~300-500zł
Przyzwoity zasilacz ~200-300zł

3. Zestaw Pro na 11m
Antena 1/2 lub 5/8 na dach + maszt ile się da długi ~300-500zł
Przyzwoity kabel antenowy np.H155 - ceny nie znam
Radio wszystkomające np. Ranger 2970 ~1500zł ....do nieskończoności
Wzmacniacz+Przedwzmacniacz - od zwykłych KLek do potężnych lampowców cena od 150zł do......
Zasilacz do wiekszych mocy - od 300 w górę
Mikrofon stacjonarny np. słynny i rzadki Astatic Eagle - cena z Księżyca

itp itd...

Jeżeli zaczynasz i już interesujesz się łapaniem dalszych łączność a nie tylko pilnowaniem 19-nastki
to proponuję

Antenę 1/2 Lafayette CBS 18 - cena 270zł - zaleta brak przeciwwag więc nie rzuca się w oczy zbytnio

Maszt min 3m - produkcja własna - myślę że w 20zł za kawał rury się zmieścisz

Resztę osprzętu masz powyżej.

Zacznij od dobrej anteny i jej dobrej wysokiej lokalizacji. Reszta to rzecz wtórna.
Balkonówka i parapet to namiastka jedynie.

Są też inne opcje o ile masz domek z obejściem - można ze zwykłego druta rozwiesić dipola między drzewami i też poleci
  
 
W większości zgadzam się z przedmówcą, więc zacznij od możliwości instalacyjnych, bo jeśli nie możesz zainstalować solidnej anteny bazowej to w ogóle zapomnij o bazie.
Dalej zdecyduj do jakiego rodzaju łączności (najczęściej) ma Ci służyć to radio, od tego będzie zależał wybór modelu radia.
Jeżeli myślisz o "stajniach" President'a i Alan'a to ten pierwszy raczej do łączności na wstęgach, a ten drugi uniwersalny
Ma to związek z różnicą budowy toru odbiorczego.
Następnie ile możesz na ten cel przeznaczyć
"President" dużo droższy (płacisz za markę) a Alan dużo tańszy i wcale nie taki gorszy. Wybór zależy od twojej kieszeni.
Ja jednak wolę Alana 87 od "lolka".
  
 
A ktoś miał do czynienia z aplikacją CB Radio Chat - m.in. na Androida? Jestem ciekaw czy spełnia swoją funkcję, bo jak tak to pozwala to na spore zejście z kosztów!
  
 
Ale niby co ma spełniać? To kolejna wersja antymisia. A CB to nie tylko antymiś - nie dajmy się zwariować.

To nawet koło cb nie stało. Równie dobrze mógłbyś założyć konto na Skypie pod nazwą cb-radio-pcim-dolny i ogłosić to w necie niech się ludzie dołączają przez komórki z androidem i gadają co tam i gdzie tam stoi i suszy.
  
 
No tak CB to CB, szkoda że przez tą popularność czasem nie można niczego się dowiedzieć o objazdach, korkach itp. I po co w domu CB? Chyba że się chce zakłócać TV sąsiadowi
  
 
Dla tych co chcą montować mobilne anteny i innego rodzaju przeróbki, stanowczo odradzam ponieważ daleko na tym nie zajedziecie, ja się przekonałem na własnej skórze. Bez anteny bazowej a najlepiej umieszczonej na dachu to ani rusz. Anteny montowane na balkonach działają kierunkowo o czym również się przekonałem. Jeśli ktoś myśli o postawieniu anteny bazowej to tylko na dachu.Ostatecznie może to być balkon jeśli niema się warunków do postawienia. Poniżej moja mała kombinacja anteny mobilnej nadającej tylko w okolicy w AM do 5km nie więcej. Na dniach zmiana anteny na sirio 2008

Stacja bazowa Skwierzyna
  
 
U nas czasem są bardzo szumy duże
  
 
Na jakimś innym forum motoryzacyjnym jest wątek najlepsze teksty z CB radia, więc może komuś się nudzi i wymyślił sobie sposób na rozrywkę.
  
 
Dołączam się do pytania kolegi wyżej.
  
 
Dołączam się do pytania, też mnie to zastanawia...
  
 
W trasie czasem się przydaje, ale mam wrażenie że popularność radia cb i tak w ostatnim czasie znacznie spadła niż miało to miejsce X lat temu. Teraz priorytetem jest posiadanie kamerki samochodowej.
  
 
Trochę odkopię ten temat.
Czy w dzisiejszych czasach jest sens jeszcze montowanie CB?