Kultowe Auta PRL-u - Archiwum 2014 - Strona 67

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
https://response.questback.com/deagostinieditorespa/zotejprlu/ - wypełnijcie koniecznie tą ankietę.

Powybierajcie potem sensownie jakie modele są potrzebne np. Star i polskie. Powybierajcie jaką serią bylibyście zainteresowani i skalą (koniecznie 1:43), a zwłaszcaa ciężarówki, samochody specjalne, autobusy.
  
 
Cytat:
2014-09-22 11:37:12, cichy_555 pisze:

...wypełniłem od ręki ankietę i w ciągu 3 dni dostałem nagrodę... grę DOMINI w drewnianym pudełeczku - jako podziękowanie za uczestnictwo w ankiecie.
  
 
Też już wypełniłem głownie napisałem że chcę polskie modele, prototypy, ciężarówki w skali 1/ 43. Traktory tez i autobusy. Stara i wszystkie polaki zaznaczyłem.
  
 
Witam wszystkich. Jako, że właśnie dopiero się zarejestrowałem na naszym forum więc należy się przywitać i przedstawić.
Jestem Marcin, mieszkam w województwie opolskim (dawne częstochowskie), forum Motonews przeglądam już od ładnych kilku lat. Modele samochodów w skali 1:43 zbieram też już ładnych parę lat. Sporo też samemu dłubię przy modelach i dioramkach w skali 1:43

Do zarejestrowania się na forum właśnie teraz, skłonił mnie fakt wydania w "Kultowych..." modelu Fiata 126p "nauka jazdy". Od zeszłego roku jestem właścicielem Nysy 522 T z 1981 roku, która pierwotnie była oryginalnie przystosowaną Nysą do nauki jazdy - czyli "elką". Prawdopodobnie jeździła ona w krakowskim PZM-ocie. W gazetce KAP znalazłem wzmiankę o Nysie "elce", ale jak dla mnie to jest dalej spory niedosyt wiedzy na ten temat. Czy ktoś z Was drodzy forumowicze miał by jakieś zdjęcia/informacje na temat oznakowania, wymalowania i wyposażenia Nyski do nauki jazdy?

Więcej na temat mojej Nyski "elki" możecie znaleźć tutaj:

http://forum.polskiedostawczaki.pl/viewtopic.php?f=1&t=2421

  
 
Cytat:
2014-09-22 12:57:15, Historyk1985 pisze:
Od zeszłego roku jestem właścicielem Nysy 522 T z 1981 roku, która pierwotnie była oryginalnie przystosowaną Nysą do nauki jazdy - czyli "elką". (...) Czy ktoś z Was drodzy forumowicze miał by jakieś zdjęcia/informacje na temat oznakowania, wymalowania i wyposażenia Nyski do nauki jazdy?

U mnie - w Częstochowie - w latach 70-siątych i 80-siątych jeździła NYSA 522 jako nauka jazdy. Była koloru oliwkowego, miała okrągłą tablicę "NAUKA JAZDY" z godłem LOK (Liga Obrony Kraju). Nie jestem pewien - nie pamiętam - czy nie miała żółtego pasa przez cały pojazd.
  
 
Cytat:
2014-09-22 13:10:31, Piotr1-60 pisze:
U mnie - w Częstochowie - w latach 70-siątych i 80-siątych jeździła NYSA 522 jako nauka jazdy. Była koloru oliwkowego, miała okrągłą tablicę "NAUKA JAZDY" z godłem LOK (Liga Obrony Kraju). Nie jestem pewien - nie pamiętam - czy nie miała żółtego pasa przez cały pojazd.



No właśnie to też jest nowa bolączka dla mnie z tym pasem. Nysa jest dość wysoka. Malowanie pasa na dachu mijało by się z celem, bo tylko z powietrza by go było widać. jak już to albo na masce i tylnych drzwiach, albo poniżej linii okien po bokach dookoła - jak np w milicyjnej, czy też sanitarce. no ale to tylko moje przypuszczenia...
Na dachu jest ślad po jakichś śrubach. Jeśli w 1981 roku były już "elki" zamiast tabliczek "nauka jazdy", to może być to ślad po takiej "elce" na dachu. Logiczne by było, gdyby na tylnych drzwiach było mocowanie takiej tablicy "L", no bo z tyłu samochodu nie widać czegoś zamontowanego z przodu dachu...
Po pedałach dla instruktora zostały tylko otwory...
Wiem, że mój wujek zdawał w 1971 roku w Opolu prawo jazdy na Nysie. Inny zaś mój znajomy zdawał prawko w Mińsku Mazowieckim w 1966 roku na Żuku... Jak więc widać, kolekcja modeli samochodów do nauki jazdy może być bardzo bogata i ciekawa, jeśli ktoś dzięki tej wiedzy chciał by powiększyć swoją kolekcję modeli i sprawić temu maluszkowi jakieś towarzystwo
  
 
Cytat:
2014-09-22 13:36:35, Historyk1985 pisze:
Jeśli w 1981 roku były już "elki" zamiast tabliczek "nauka jazdy",

..."eLki" weszły dopiero chyba w połowie lat 80-siątych.
  
 
" 14. Czy w przypadku problemów z dostępnością kolekcji w kiosku, byliby Państwo skłonni przejść do prenumeraty
?"

tylko nie klikajcie "tak" bo jeszcze przejdą na system Edition Atlas
  
 
Zamawialiscie złotą kolekcje aut prlu? Dostaliscie potwierdzenie zamówienia od Dea?
  
 
Cytat:
2014-09-22 18:55:19, kadrowiec pisze:
Zamawialiscie złotą kolekcje aut prlu? Dostaliscie potwierdzenie zamówienia od Dea?

Tak - zamówiłem, tak - dostałem potwierdzenie. Dostałem także souvenir za wypełnienie ankiety !
  
 
Cytat:
2014-09-22 19:07:42, Piotr1-60 pisze:
Dostałem także souvenir za wypełnienie ankiety !



Ankieta jest anonimowa,to jak to jest z tym suwenirem?
  
 
Cytat:
2014-09-22 20:41:54, cipek pisze:
Ankieta jest anonimowa,to jak to jest z tym suwenirem?

cipek, zajebiste pytanie !! Nie pomyślałem. Pamiętam tylko, że ankieta wyświetliła mi się ZARAZ po rejestracji. Więc może...
  
 
Wysłałem ankietę zarówno w wersji papierowej (dołączoną) do jednego z "próbnych numerów" "Złotej kolekcji...", jak i tą ankietę w wersji elektronicznej. Za tą papierową dostałem domino
Mnie też niektóre pytania "rozwaliły". np o aplikacje androida itp
Do wersji papierowej dołączyłem jeszcze własny list, gdzie napisałem o ciężarówkach, autobusach i dostawczakach. Dopisałem też, że chętnie bym widział Lublina II i inne dostawczaki z lat 90-tych, jak Poldek Cargo... Co z tą karteczką zrobili, to już nie mam na to wpływu. Może dlatego też w tej ankiecie wpisali pozycję "samochody z lat 90-tych". Szczerze mówiąc to chętnie bym pozaznaczał większość opcji: ciężarówki, autobusy, maszyny rolnicze, pojazdy wojskowe, pojazdy budowlane, lata 90-te...

Co do elki, to myślałem, że tabliczkę z "L" wprowadzono około 1980 roku - tak podawała gazetka. Moja jest z 1981 roku, więc by podpadała pod "L" w takim przypadku. Jeszcze jest jedna opcja. Moja Nysiula miała kapitalny remont w macierzystej fabryce w Nysie w 1992 roku. Wówczas to na bank już była "L". Nie mogę wykluczyć, że to od tego czasu, czyli od 1992 roku jeździła jako nauka jazdy. Jako ciekawostkę podam, że sprawdzałem, jakie kolory miała moja Nysa wcześniej. Na zdjęciach widać żółty - coś a'la "Yelow Bahama". Wcześniej była "piaskowa", ale dach na poziomie od rynienek był oryginalnie szary - żadnych śladów żółtego lakieru. Jeśli do tego dodać ślady napraw blacharskich, znaczyło by to, że mój samochód miał cały dach fabrycznie wymieniany od poziomu żeber i rynienek wzwyż...

A tak poza tematem - zna ktoś jeszcze jakiś zachowany do dzisiaj egzemplarz samochodu do nauki jazdy z czasów PRL?
Radiowozów, karetek, strażackich wozów widziałem dość sporo, ale drugiej Nyski "elki" jeszcze nie...
  
 
Cytat:
2014-09-23 12:25:35, Historyk1985 pisze:
A tak poza tematem - zna ktoś jeszcze jakiś zachowany do dzisiaj egzemplarz samochodu do nauki jazdy z czasów PRL?

...myślę, że takich już nie ma. W latach 90-siątych ub.w., w momencie gdy WORD-y zaczęły kupować pojazdy poprzez przetargi i były to już pojazdy zachodnie również ośrodki szkoleniowe zaczęły się przestawiać na typy pojazdów wg swoich lokalnych WORD-ów. Stąd zapewne trudno będzie znaleźć jeszcze jeżdżący pojazd w barwach nauki jazdy. Według mnie jest to niemożliwe.
  
 
Syrena 104 - w gazetce dodatkowo przewodnik po kolekcji i ankieta dla zamowienia prenumeraty. Model na plastikowej podstawce, w porownaniu do 105 z KAP prezentuje sie podobnie, moze troche lepiej, egzemplarz bez zadnych defektow, nie zalany lakierem. Gazetka bardzo fajnie zredagowana, duzo zdjec, opisow, plakat. Pachnie jeszcze swiezym drukiem.





 
 
Peugeot 505 już na żywo :






  
 
Przyszły moje modele z Rosyjskiej serii ANS i Warszawa MO. W gazie 51 będę malował wnętrze na inny kolor. Kupuję takie modele ponieważ, nie mamy na co liczyć, ze strony Polskiego DEA na kolejne ciężarówki w skali 1/43. Po prostu mają nas w du.... . Oto zdjęcie moich modeli.
  
 
W Złotej Kolekcji ciezarowek raczej nie bedzie w skali 1:43 bo nawet na drugiej stronie gazetki jest informacja "Skala modeli 1:43 (niektóre pojazdy ciężarowe i autobusy - 1/72)", czyli bedzie tak samo jak w KAP.
 
 
Dlatego ja np. bojkotuję ta kolekcję. Choćby ze względu na to, że oczekiwania ludzi wobec 1:43 są takie, a nie inne, a oni zaś wypuszczają ciężarówki w nędznej skali 1:72. Niepoważne to jest. Zamiast wydawać kasę na odgrzewany kotlet, wolę zainwestować w ciężarówki z Rosji czy te brakujące z Atlasa, których nie mam.
  
 
Tak w temacie tych aut to znalazłem właśnie konkurs, w którym można wygrać 10 z nich - http://www.klasyczny.com/do-wygrania-zlota-kolekcja-aut-prl-konkurs/ - sympatyczny pomysł na promocję muszę przyznać.