PIERWSZY FIAT 125p GTJ

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam

... Jak już co niektórzy wiedzą, od jakiegoś czasu ( a w mojej głowie to już jakieś 15 lat ) w moim garażu powstaje taka mała wyścigówka... FIAT GTJ

Mój świat Fiatów istnieje już od paru ładnych lat, lecz dopiero rok temu przyszedł czas realizacji właśnie tego modelu
Dokumentacja na samochód powstaje już od ponad 4 lat.
Rysunki, szkice, modele, szablony - oj ciężki to temat w przypadku budowy wiernej repliki auta, na którego temat naprawdę niema nic.
Ale cóż się dziwić, gdy oryginał powstał w czasach ogromnej propagandy, i utajniania wszystkiego co było budowane

Przed przystąpieniem do każdego projektu, przeszkód zawsze jest sporo ( a to brak miejsca, brak kasy, brak czasu, dobrego podejścia )
Ani na nadmiar kasy, ani nadmiar czasu narzekać nie mogę, i mógł nie będę, więc wszystko musi być wiele razy analizowane przed kolejnym krokiem.

Kompletne auto powstaje od początku do końca u mnie.
... no prawie kompletne, bo już jakiś czas temu dzięki ogromnej życzliwości Marcina, w garażu stoi poskładany silnik.. DZIĘKI MARCIN

Garażową pracę nad GTJ-em miałem zacząć już 4lata temu, ale pojawił się wtedy najcenniejszy dla mnie model z 1968/69 roku, no i pasowało poświęcić mu trochę czasu, aby wyglądał jak gdyby wczoraj opuścił fabrykę...

Po tym Fiacie wiedziałem dokładnie że nie da się mieć kilku pomysłów w jednym samochodzie,( śliczny wychuchany klasyk, wóz na luźne przejażdżki popołudniowe, czy topową wyścigówkę ), więc trzeba było przygarnąć kolejne

Kolejnym okazał się poczciwy MR 87, który miał być właśnie tą rajdówką, ale nabrałem do niego zbyt dużego sentymentu i został w domu do dziś bez zmian.
....No bo jak pociąć maszynę która ma ponad 40 tyś przebiegu...
Za to teraz cieszy startami na Miedziance w klasie wozów fabrycznych

Dopiero Trzeci wóz brany był z 100% świadomością co do jego przeznaczenia.
I od razu ruszyła garażowa zabawa
To będzie replika pierwszej z wersji jakie OBRSO zbudowało na Polskim Fiacie, czyli wóz w barwach narodowych z ogromniastym żaglem na tylnej klapie i " może niedługo " z 16 zaworowym silnikiem 1.8
Wszyscy silnikowcy Fiatowskich DOHC wiedzą co znaczy 16 zaworów w silniku 1.8 z samochodów 124 - CHOLERNIE duże pieniążki ( będzie sponsor - będzie i 16 tka )
Z historii Wiecie że ten egzemplarz przechodził wiele modyfikacji, aż w końcu ślad po nim zaginął.
Budowany przeze mnie Fiat będzie upodobniony do modelu jaki pojechał do Finlandii

Jest już sporo, ale i sporo do zrobienia. :: :: ::

[ wiadomość edytowana przez: Furiosus dnia 2015-01-15 09:51:02 ]



[ wiadomość edytowana przez: Lukasz_Wais dnia 2015-01-15 10:16:21 ]
  
 
Wszystko Panie pięknie i ładnie ale ja wolałbym zobaczyć fotki tego potwora co go masz w garażu a nie jakieś historyczne starocie

PS: Musisz pokminić jak tu się wkłada fotki z Twojego serwera na forum bo lubią się nie otwierać - ha już wiem przed skopiowaniem adresu musisz powiększyć fotkę i skopiować adres.



[ wiadomość edytowana przez: Furiosus dnia 2015-01-15 09:52:18 ]
  
 
Powoli opisywał będę wszystkie ( a jest ich sporo ) prace na samochodzie.
W tym momencie pracuje nad karoserią, więc chwilowo jej poświęcam najbliższe opisy.
Samochód od początku przygotowywany jest do ścigania na torach.
Olbrzymi nacisk kładę tu na sztywność nadwozia, zmiany w konstrukcji zawieszenia i do granic możliwości odciążenie pojazdu.
Karoseria wypiaskowana, wzmocniona dodatkowymi spawaniami, a w wielu węzłach konstrukcyjnych zupełnie nowe mocne wiązania. Karoseria pozbawiona wszystkich detali które kiedyś stanowiły mocowania osprzętu wyposażenia seryjnego, podmiana na lżejsze blacharskie części karoserii nie stanowiących szkieletu konstrukcyjnego samochodu. ( potężne zmiany w bagażniku )
Maska przednia, tylna, wszystkie błotniki przygotowane zostają jak w oryginale, czyli laminat.
Bardzo lekkie drzwi, z polietylenowymi szybkami ( oprócz przepisowej przedniej )

W najbliższych tygodniach ( jak przedstawiają zdjęcia), zakończę modelowanie form na laminatowe błotniki.
Praca niezwykle żmudna i czasochłonna, ze względu na to że wszystko musi być odwzorowane z ogromną dokładnością.

Na dzień dzisiejszy zdjęcia przedstawiają połowiczną pracę nad poszerzeniami, ponieważ wszystko nabierze ślicznego wyglądu, gdy pojawią się właściwe promienie i łuki - ale powoli



  
 
Możesz napisać coś więcej o silniku ? Jaki Ty stosujesz i jaki był w oryginale ?
  
 
Fabryczny (OBROWY znaczy) miał pod maską różne jednostki. Pierwsza wersja to było chyba 1840 ccm 16V ze 124.

Fajnie się zapowiada projekt.
  
 
... Zgadza się, pierwszy model, czyli ten przygotowany na VII zjazd partii PZPR miał silnik ABARTHA 1.8 16v... z fiata 124

Wiecie Panowie że zdobyć, złożyć, mieć taki silnik, to nie lada wyczyn finansowy...
Ja niestety tak sporym zapleczem na dzień dzisiejszy nie dysponuję, ale... silnik zawsze można podmienić i tak się kiedyś stanie.
Na dzień dzisiejszy sinik w moim bolidzie to bardzo ciekawie przygotowana przez Mara mocna jednostka 1.6 DOHC FIATA

Chwilowo 1.6 aby wozem można było startować w różnego rodzaju spotkaniach.
Silnik na dzień dzisiejszy jest tylko poskładany, bez osprzętu, bez odpalania.
Ten temat przedstawię bliżej maja, kiedy silnik odpalimy, ustawimy i zobaczymy co pokażą wyniki
Próby drogowe pokażą na co stać ten samochód, i co będzie w nim jeszcze trzeba zmienić.
Mam nadzieję że bolid wystartuje w kolejnym sezonie spotkań typu CLASIC CUP.
  
 
Kółka fajne

Pokaż zmiany w bagażniku. Przekładnia rozumiem wleciała ta która lezy pod autem?
  
 
... nad tymi kółkami śliniłem się od zawsze, i teraz trzymam obok łóżka
To CROMODORA ABARTH CD 88

Przekładnie to Fiat 131, i faktycznie jest już zamontowana w wozie.
Było ciężko, ale teraz działa wyśmienicie.

Bagażnik jest przygotowany dopiero w połowie, bo powstać tam muszą jeszcze strumienice powierza od bocznych wlotów na tylną oś, oraz hamulce.
Ale to dopiero po montażu laminatowych błotniczków.
Porobię zdjęcia - i pokażę


[ wiadomość edytowana przez: Lukasz_Wais dnia 2015-01-16 09:11:59 ]
  
 
gruby projekt !!! podoba mi się strasznie

no i felga miazga
  
 


W temacie silnika - to taki z fotki powyżej. Blok to na moje oko 1592/1756 z tłokami 86mm - góra w całości wykonana przez abartha. W twoim projekcie głównie o górę chodzi zakładam, bo tłoki są trudno osiągalne ale jakoś osiągalne.
  
 
Tłoki to akurat jest najrozsądniej zamówić np. w CP niż szukać na siłę oryginałów.
  
 
dobry temat, będę śledził!

Osobiście bym popracował nad klatką - nie zrobiłbym współczesnego wzmocnienia do słupka "a" bo to jednak kłuje w oczy w takim samochodzie.. ale nie neguję bo każdy robi jak chce ale troszkę szkoda jeśli ma iść w replikę a nie tylko wzorowanie się na gtjocie
  
 
Nie za mało opływowe to poszerzenie na przednim błotniku? W oryginale jest ładnie bardziej opływowo wyprofilowane.

Wsadzaj napęd z s2000
  
 
Cytat:
2015-01-16 09:39:21, Furiosus pisze:
W temacie silnika - to taki z fotki powyżej. Blok to na moje oko 1592/1756 z tłokami 86mm - góra w całości wykonana przez abartha. W twoim projekcie głównie o górę chodzi zakładam, bo tłoki są trudno osiągalne ale jakoś osiągalne.



faktycznie klatka nie potrzebnie ma te mocowania do słupków za nowoczesnie to wyglada jak s2000
a to przeciez inne czasy i auto
poza tym spoko

ja skompletowałem większośc gratów do silnika 1840ccm Gr.4
tylko 8V

tłoki kute 86mm org
korbowody kute org
wał chromowany gr4
głowice OBRSO 45/40mm
stalowe koło zamachowe z lekkim sprzęgłem SACHS
mam tez wałki 068 Abarth
koła przestawne na noniusz takie jak na tym 16V
miska oleju kieszeniowa z przegrodami OBRSO
i dwa kpl IDF 44 i 48 włoskich zespolonych do DOHC

całość niebawem odpalam w rajdówce
tak wieć kibicuje przy twoich pracach

  
 
Cytat:
2015-01-16 12:56:27, bing17 pisze:
Tłoki to akurat jest najrozsądniej zamówić np. w CP niż szukać na siłę oryginałów.



tłoki sa dostepne
włosi robią
  
 
Tylko, że jest parę firm na świecie gdzie można zamówić tłoki nawet do Matiza, kute albo lane, z garbem lub bez, po prostu takie jakie potrzebujesz. Mnie chodzi tylko o to, że nie ma co panikować że nie ma tłoków i nabijać kabzę tym, którzy cudownie znaleźli jedyny taki oryginalny zestaw 30 letnich tłoków i biorą za to dużą kasę. Wiadomo, że takie firmy też nie robią tego za czapkę śliwek, ale niestety dobry produkt swoje kosztuje.
  
 
jasne nie ma co panikować nowoczesne wykonania takich tłoków sa i beda sie pojawiać coraz częściej
np tu
Kute

dla mnie jednak większe znaczenie mają oryginały które w takim silniku chodziły
te tez sa dostępne tylko trzeba wiedzieć gdzie i jak ich szukać

[ wiadomość edytowana przez: winiar7 dnia 2015-01-17 00:58:31 ]
  
 
Cytat:
2015-01-16 08:59:12, mar125 pisze:
Kółka fajne Pokaż zmiany w bagażniku. Przekładnia rozumiem wleciała ta która lezy pod autem?



Bagażnik został całkowicie wycięty, rozprute podłużnice, we wnętrzu których pojawiły się dodatkowe wzmocnienia. Więcej pracy wymagała podłużnica, przy której pojawia się uchwyt drążka poprzecznego.
Cała przestrzeń bagażnika zrobiona od nowa. Duża przestrzeń na tłumik, bo będzie większy, i teraz na pewno nie będzie się tłukł jak w oryginale
Pomieszczenie, które niegdyś "zamieszkiwało " koło zapasowe, nowe, lekkie niskie. Dzielone zostaje na dwie części, blisko pasa tylnego- zbiornik, a od strony mostu strumienica powietrza podciągnięta od błotników.
Zbiornik tankowany z wnętrza bagażnika. Rozwiązanie jak z rajdówek z tamtych lat. Coś bardzo podobnego jak fiat REKORD.
Zaje...sty i mega wygodny patent...
Jak pisałem wcześniej, bagażnik będzie nadal modyfikowany, ale wpierw pojawić się muszą szerokie zewnętrzne błotniki, bo to jeszcze sporo zabawy jest z błotnikami wewnętrznymi, aby koła bezkolizyjnie znalazły się w jego obrysie...
Trochu to szersze jak oryginał



  
 
Cytat:
Przekładnia rozumiem wleciała ta która lezy pod autem?


A wogóle taka przekładnia była montowana ???
Projekt zacny...
  
 
Cytat:
2015-01-16 23:57:24, winiar7 pisze:
faktycznie klatka nie potrzebnie ma te mocowania do słupków za nowoczesnie to wyglada jak s2000 a to przeciez inne czasy i auto poza tym spoko ja skompletowałem większośc gratów do silnika 1840ccm Gr.4 tylko 8V tłoki kute 86mm org korbowody kute org wał chromowany gr4 głowice OBRSO 45/40mm stalowe koło zamachowe z lekkim sprzęgłem SACHS mam tez wałki 068 Abarth koła przestawne na noniusz takie jak na tym 16V miska oleju kieszeniowa z przegrodami OBRSO i dwa kpl IDF 44 i 48 włoskich zespolonych do DOHC całość niebawem odpalam w rajdówce tak wieć kibicuje przy twoich pracach



... faktycznie te mocowania do słupków zrobić by jak należy...
Mocowania do słupka w tym egzemplarzu na pewno były, ale zupełnie inne.
A wiem że były , bo udało mi się to wychwycić ze zdjęcia.
Żaden program graficzny do obróbek zdjęć ani zwykłe przeglądarki nie potrafią tego co profesjonalne programy konstrukcyjne... Tam zoom nie robi "minecraft ów" z pikseli

Te wzmocnienia wyglądają trochę prostacko, ale wrócę do tego co było...

W tych wozach było tyle dziwnych patentów, że aż głowa mała, bo one po to powstawały, żeby próbować, doświadczać, szukać rozwiązań...



[ wiadomość edytowana przez: Lukasz_Wais dnia 2015-01-19 10:22:02 ]