Szerokość opony a szerokość felgi.

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Zaznaczam, że nie chodzi mi o walory pseudo estetyczne i naciąganie opony na jak najszerszą felgę a o poprawę przyczepności możliwie niewielkim kosztem - czyli o dobór najkorzystniejszej opony do posiadanej felgi.

Dajmy na to opona 185/50 r 14. Zalecana szerokość felgi to 5,5 cala. Zakres szerokości felgi możliwej do zastosowania to 5,0-6,5 cala.

1. Jak opona 185 będzie zachowywać się przy najszerszej i najwęższej feldze z zakresu (5,0 i 6,5)?

2. Jak przy feldze z poza zakresu, (np. 4,5 lub 7,0)?

3. Czy zakładając oponę 185 np. na nieco za wąską felgę ale z zakresu (np. 5,0) trzeba korygować ciśnienie w oponach czy stosować fabryczne?

Chodzi mi przede wszystkim o przyczepność na zakrętach na suchym i mokrym asfalcie (zwłaszcza mokrym) i ewentualną możliwość spadnięcia opony z felgi.

Przykładowa tabelka:
  
 
Cytat:
2015-02-23 16:03:48, szymon1977 pisze:
Zaznaczam, że nie chodzi mi o walory pseudo estetyczne i naciąganie opony na jak najszerszą felgę a o poprawę przyczepności możliwie niewielkim kosztem - czyli o dobór najkorzystniejszej opony do posiadanej felgi. Dajmy na to opona 185/50 r 14. Zalecana szerokość felgi to 5,5 cala. Zakres szerokości felgi możliwej do zastosowania to 5,0-6,5 cala. 1. Jak opona 185 będzie zachowywać się przy najszerszej i najwęższej feldze z zakresu (5,0 i 6,5)? 2. Jak przy feldze z poza zakresu, (np. 4,5 lub 7,0)? 3. Czy zakładając oponę 185 np. na nieco za wąską felgę ale z zakresu (np. 5,0) trzeba korygować ciśnienie w oponach czy stosować fabryczne? Chodzi mi przede wszystkim o przyczepność na zakrętach na suchym i mokrym asfalcie (zwłaszcza mokrym) i ewentualną możliwość spadnięcia opony z felgi. Przykładowa tabelka:



Dla opony 185 to szerokość 6-6,5 cala była by optymalna. Na feldze 4,5 będzie słabo, bo opona będzie pracowała mocno na kortach przy każdym zakręcie co da mało przyjemny efekt.
  
 
Cytat:
2015-02-23 16:20:47, pwr79 pisze:
Dla opony 185 to szerokość 6-6,5 cala była by optymalna.



Czyli najlepszym rozwiązaniem byłyby felgi 6-6,5 i opony 185/50r14. Niestety posiadane felgi to zaledwie 5j, a 2000 km na poszerzenie jechać nie będę.

Samochód waży około 800kg.

Przyjmując, że wszystkie opony to ten sam model tego samego producenta to czy będzie odczuwalna różnica pomiędzy seryjnymi 165/70r14 a 165/55r14 oba na felgach 5j?

Jest sens w ogóle zakładać 165/55r14? Czy szukać felg 6 lub 6,5 i do tego opony 185/50r14?

Przy jakiej szerokości opon (zwykłe tanie oczywiście) samochód o masie 800 kg zaczyna pływać na mokrym asfalcie?

Bo rozumiem, że 185/50r14 na felgach 5j pomimo niskiego profilu opony będzie bujać jak Żuk na balonach i mija się to z celem.
  
 
Cytat:
2015-02-24 00:40:11, szymon1977 pisze:
Czyli najlepszym rozwiązaniem byłyby felgi 6-6,5 i opony 185/50r14. Niestety posiadane felgi to zaledwie 5j, a 2000 km na poszerzenie jechać nie będę. Samochód waży około 800kg. Przyjmując, że wszystkie opony to ten sam model tego samego producenta to czy będzie odczuwalna różnica pomiędzy seryjnymi 165/70r14 a 165/55r14 oba na felgach 5j? Jest sens w ogóle zakładać 165/55r14? Czy szukać felg 6 lub 6,5 i do tego opony 185/50r14? Przy jakiej szerokości opon (zwykłe tanie oczywiście) samochód o masie 800 kg zaczyna pływać na mokrym asfalcie? Bo rozumiem, że 185/50r14 na felgach 5j pomimo niskiego profilu opony będzie bujać jak Żuk na balonach i mija się to z celem.



Ktoś ci proponuje poszerzanie? Kup felgę o danej szerokości i tyle... poszukaj na sieci jest multum opon na konkretnych kołach. Do czego to auto? jakaś rajdówka? Chociaż z wymiarów opon jakie serwujesz, to bardziej trafia w auto po bułki...
  
 
Poszerzanie samo przyszło mi do głowy - jest pod błotnikiem jeszcze sporo miejsca. Ale jak zorientowałem się w cenach w UK to mi przeszło. O używane felgi o większej szerokości do tego wehikułu raczej trudno. A o felgach z oponami w kraju, w którym przepisy pozwalają na jazdę na czterech różnych oponach zapomnij.

Swoja drogą zgadłeś - to auto na dojazdy po bułki, w zamyśle nieco lepiej się prowadzące, być może nieco stylizowane na rajdówkę.
  
 
Cytat:
2015-02-24 23:51:44, szymon1977 pisze:
Poszerzanie samo przyszło mi do głowy - jest pod błotnikiem jeszcze sporo miejsca. Ale jak zorientowałem się w cenach w UK to mi przeszło. O używane felgi o większej szerokości do tego wehikułu raczej trudno. A o felgach z oponami w kraju, w którym przepisy pozwalają na jazdę na czterech różnych oponach zapomnij. Swoja drogą zgadłeś - to auto na dojazdy po bułki, w zamyśle nieco lepiej się prowadzące, być może nieco stylizowane na rajdówkę.


weź się ogarnij i poprzeglądaj ogłoszenia w uk , kół z 4 oponami jednakowymi jest duzo , tak jak w układzie 2+2 .