Wypada 5 bieg

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
kupiłem nive z 2002 wszystko chodzi w miarę dobrze poza wypadającym 5 biegiem tzn. jak się go już wyszuka przy prędkości 70kmh to trzyma dopóki nie spuści się nogi z gazu wtedy wyskakuje poradźcie coś, dopiero zaczynam przygodę z nivą i przyznam że trochę mnie zaskoczyła niby proste auto ale ma swoje fochy


[ wiadomość edytowana przez: marcinNiva2002 dnia 2017-02-10 20:03:07 ]
  
 
Jak wyżej... Ale piątkę przy 70km/h? Z tego co pamiętam to w/g instrukcji najmniej na 5-tym biegu powinno być 80km/h, a według australijskich dealerów części zamiennych do Łady to 90km/h - to bardzo zmniejsza awaryjność 5-tego biegu. Info z: Gear-box overfill & minimum speed
  
 
albo wystarczy dokręcić śrubę koła piątego biegu albo koło + synchronizator + tuleja przesuwna
  
 
Wymontuj dźwignię zmiany biegów, ale cały komplet z prowadnicami (zewnętrzne nakrętki) i sprawdź czy po przesunięciu najniższego wodzika (patrząc od góry przez otwór po dźwigni) w kierunku tyłu samochodu blokuje się w tej pozycji. Może po prostu blokada zdechła (kulka + sprężynka) i trzeba wymienić. Dostać się tam można dość łatwo - w okolicach czujnika biegu wstecznego jest taka płytka przykręcona 2 śrubami. Pod nią właśnie są 3 takie blokady - nie pogub kulek i sprężynek. Może trochę olej pociec, bo są niżej niż korek wlewu oleju.
  
 
Cytat:
2017-02-14 09:57:47, theant pisze:
Wymontuj dźwignię zmiany biegów, ale cały komplet z prowadnicami (zewnętrzne nakrętki) i sprawdź czy po przesunięciu najniższego wodzika (patrząc od góry przez otwór po dźwigni) w kierunku tyłu samochodu blokuje się w tej pozycji. Może po prostu blokada zdechła (kulka + sprężynka) i trzeba wymienić. Dostać się tam można dość łatwo - w okolicach czujnika biegu wstecznego jest taka płytka przykręcona 2 śrubami. Pod nią właśnie są 3 takie blokady - nie pogub kulek i sprężynek. Może trochę olej pociec, bo są niżej niż korek wlewu oleju.



Obejrzyj też przy okazji zaczep wodzika (to w czym pracuje wybierak) i samą końcówkę wybieraka.
Przykładowe wytarcie http://rzooq.cba.pl/wp-content/uploads/2016/02/1-6.jpg

Poza tym i kulką/sprężynką zatrzasku bez rozbiórki ciężko będzie niestety ocenić resztę (wytarcie widełek, piasty przesuwki, zamków zatrzasków na wodziku...).
  
 
ogarnąłem temat tzn. za pomocą mechanika bo sam nie porwałem się na rozbieranie skrzyni, wytarte były widełki