Czy ktoś ma zagazowaną Toykę z silnikiem VVTi?

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Bo ja się przymierzam do zagazowania mojego Yarisa. Myślę oczywiście o instalce 4 generacji (sekwencyjny wtrysk gazu w fazie lotnej). Wstępnie wybrałem też producenta (Landi Renzo - Omegas) i warsztat. Jednak wielu gazowników twierdzi (w tym ten, u którego najprawdopodobniej będę zakładał), że w tych silnikach mogą być problemy po przejechaniu powiedzmy 100 kkm, bo głowica i gniazda zaworowe są wykonane z jakichś stopów, które nie najlepiej tolerują wyższą temperaturę spalania gazu. Przy okazji: o ile jest wyższa temp zapłonu gazu od temp. zapłonu benzyny?
W firmie czakram link powiedzieli wręcz, że montaż instalki gazowej w yarisach jest zabroniony, bo zawory wtedy wybuchają (dosłownie tak gość powiedział !).
Ja oczywiście podchodzę do tych rewelacji z rezerwą, bo jestem w kontakcie z gościem, który przejechal na gazie w Yarisie 30 kkm i nie zaobserwował żadnych negatywnych zjawisk, ale jestem ciekaw Waszych opinii. Może ktoś z Was ma zagazowane auto z silnikiem VVTi i zechce się podzielić wrażeniami.

Tylko proszę nie linczujcie mnie za to że gazuję litrowy i w dodatku tak oszczędny silnik. Przy przebiegach, które robię, na gazie miałbym oszczędności ponad 200 PLN miesięcznie (przy średnim spalaniu poniżej 6 l/100 km). Dla mnie to kwota nie do pogardzenia nawet za cenę utraty gwarancji.

Pozdrawiam
  
 
Odradzam - wiem, że ludzie jeżdżą Yarisami pod LPG, ale
znajomemu w 1.0 poszły gniazda zaworów i grzybki po 25 kkm na gazie,
poza tym policz - jeżeli dasz 4 - 5 tys złotych za instalkę, doliczysz koszty corocznych obowiązkowych przeglądów, to czy to naprawdę będzie się opłacać i czy warte jest ryzykaPozdr.
Kwieczzor
  
 
A nie wiesz przypadkiem jakiej firmy Twój znajomy ma instalkę i czy jest to pełny sekwencyjny wtrysk gazu?
mógłbym mieć instalkę za 4700 PLN (ze zbiornikiem w kole).
Dodatkowo za 360 PLN mogę zamówić tzw. układ lubryfikacji czyli smarowania gniazd zaworowych specjalnym olejem, który jak sądze zapobiegnie takim przypadkom jak Twój znajomy.
  
 
Cytat:
poza tym policz - jeżeli dasz 4 - 5 tys złotych za instalkę, doliczysz koszty corocznych obowiązkowych przeglądów, to czy to naprawdę będzie się opłacać i czy warte jest ryzyka


Liczyłem, liczyłem. Jeżeli różnica pomiędzy ceną gazu a benzyny się nie zmieni, inwestycja zwróci mi się za niecale 2 lata
  
 
firmy nie znam, bo Yarisa sprzedał w stanie bezzaworowym, ale napewno nie miał instalacji smarującej zawory, więc nie wiem, czy to pomaga.
... no to faktycznie sporo jeździsz, myślałem że moje prywatne 3kkm/mc to dużo, ale jak widać się myliłem
  
 
Cytat:
... no to faktycznie sporo jeździsz, myślałem że moje prywatne 3kkm/mc to dużo, ale jak widać się myliłem



Ależ ja nie robię więcej; codziennie blisko 100 km do i z pracy + raczej krótkie trasy po pracy. Ale to daje (przy spalaniu 6 l/100 km i przebiegu 2,5 kkm) 150 litrów benzyny (koszt 570 pln dla ceny 3, i powiedzmy 170 litrów gazu (koszt 272 pln dla ceny 1,6).
Różnica prawie 300 PLN !!! od tego trzeba odjąć koszt przeglądów ale przy takiej różnicy one się rozpłyną i tylko nieznacznie opóźnią amortyzację.
  
 
Ja odradzam, z tego co wiem owa wyższa temp. spalania gazu jest własnie szczególnie niebezpieczna dla silników o małej pojemnosci, te większe jakoś sobie radzą.

Ale widzę, że kolega zdecydowany. Toyota tak w ogóle stosuje w swoich instalkach wtrysk gazu w fazie ciekłej, tylko to już koszt jakiś 7k, no i gazownicy twierdzą, że gaz sprzedawany u nas na stacjach się nie nadaje.

Także radzę jeszcze raz przeliczyć zyski i koszty (również ew napraw). Jak mówi kolega który jeździ na gazie jak się ma gaz to trzeba dłubać w samochodzie . (co prawda to Ford Ściera )
  
 
Cytat:
Toyota tak w ogóle stosuje w swoich instalkach wtrysk gazu w fazie ciekłej, tylko to już koszt jakiś 7k, no i gazownicy twierdzą, że gaz sprzedawany u nas na stacjach się nie nadaje.


Wiem że kilka aso montuje takie instalki (Vialle) ale tak jak wspomniałeś po pierwsze koszt, pod drugie do Yarisków nie montują.
I nie jest tak, że jestem zdecydowany. Ciągle się łamię.
  
 
Cytat:
Ja odradzam, z tego co wiem owa wyższa temp. spalania gazu jest własnie szczególnie niebezpieczna dla silników o małej pojemnosci, te większe jakoś sobie radzą.


A może wiesz o ile ta temperatura jest wyższa i czy rzeczywiście może to załatwić silnik.
Bo ja się waham czy dopłacać do tego układu smarowania, o którym pisałem ale raczej gdybym zakładał instalkę to się na niego zdecyduję. Bo podobno ten układ (opatentowany przez Australijczyków specjalnie do samochodów japońskich których tam jeździ dużo i właśnie na gazie) skutecznie obniża temperaturę pracy zaworów.
  
 
Jeżeli bardzo chcesz - musisz poszukać na holenderskich stronach toyoty.
Wiem, że tam ASO wstawiało specjalną instalację gazową do Yaris Verso z motorkiem 1,3 - koszt na nasze w 2002 roku to było około 7,5 tys PLN
Pozdrawiam
Kwieczor
  
 
Ja tez o tym myslalem, majac podobne przebiegi co Ty...

Trafilem do takiego zakladu ,co instalacje 4 generacji Lovato chcieli mi montowac za 4tys zl (4000zl), chwalalc sie ze zrobili bardzo duzo yarisow na gaz (samochody Nestle) i na razie nic sie nie dzieje... tyle ze montowali im te instalacje jakies pol roku temu wiec za duzo to te samochody kilometrow nie zrobily jeszcze...

Tyle ze ja mialem jeszcze jeden argument, moj 1.0 pali srednio 7,5 litra.... i wedlug moich obliczen zwrot nastapil by po 14 miesiacach...

Ale ja sie po prostu boje i na razie nie mam tyle siana
  
 
Skalar
popytaj w ASO, jest ich kilka w kraju (spis na stronie Toyota Motor Polska) i będziesz wiedział jaka instalacja i dlaczego taka droga.
  
 
Ja mam od 2 tyg instalację w swoim Yarisie - moge powiedziec na razie jedno - rewelacja. Wcześniej jeździłem CC900 tez na LPG - instalka I generacji, zrobiłem nim 120kkm na gazie i tak samo mnie straszyli że wypali gniazda itp. Tylko jedno ale, nikt nie był w stanie podać choć jednej osoby, której wypaliło gniazda - cóż wszędzie są mity. Obecnie mam instalkę firmy VSI PRINS - holenderską - i jak już nadmieniłem jestem bardzo zadowolony z właściwości jezdnych auta. Obecnie jeszcze musze ją wyregulować dokładniej bo pali troche za dużo. W weekend zrobiłem 650 km na gazie i przy średniej która wyszła na kompie 89km/h (czyli pomykałem miejscami 160km/h)- spalanie wyszło 8,6. Autko żwawe i moge przyjmować zakłady co do momentu przełączenia na gaz - zero oznak. W Yarisie nie wiem jak z gniazdami ale w CC po zdjęciu głowicy po 140kkm (czyli 80kkm na gazie) - zero oznak zużycia. Wtedy mojemu CC zaszkodziła benzynka - na zaworach powstał czop z jakiegoś syfu w benzynie i zawór stanął w prowadnicy(zabrakło gazu i przejechałem z 300km na benzynce - postanowiłem wyjeździc starą benzynke z baku). Tak więc może zapytaj z drugiej strony - prosze podac namiary do gościa któremu wypaliły sie gniazda - a tak to legendy bez pokrycia które ktoś komuś powtarza.

Tu link do poprzedniej mojej wypowiedzi
EMULACJA LAMBDY i PRINS
  
 
No, wreszcie jakiś głos otuchy Być może niebawem będziemy wymieniać doświadczenia
Też myślałem przez chwilę o PRINSie bo można o nim wyczytać same dobre opinie ale u mnie taka instalka to koszt powyżej 5000 PLN a poza tym nie bardzo odpowiada mi lokalizacja zakładów, które ją montują, tak więc chyba zdecyduję się na LandiRenzo (Omegaz).
Rozumiem, że Ty Stiv32 nie masz tego układu lubryfikacji?

Jackal: widziałem listę tych ASO, nawet kiedyś rozmawiałem z tym w Katowicach, ale na stronach TMP są wymienione modele, do których można taką instalkę V generacji zamontować i Yarisa tam nie ma. Zresztą potwierdziłem to telefonicznie dzwoniąc do TMP - nie można "legalnie" zamontować jakiejkolwiek instalki gazowej do Yarisa

Stachu: Też się trochę boję, ale względy ekonomiczne przeważają
  
 
[/QUOTE]... nikt nie był w stanie podać choć jednej osoby, której wypaliło gniazda ... [/QUOTE]
... a proszę Cię bardzo - dane owej osoby mogę ci podac na PRV, w każdym badź razie auto było zarejestrowane w Łasku; Yaris 1.0 przed fl - gniazda i grzybki w diabły po 20kkm na gazie WYPALONE !!!
więc proszę o nie negowanie publiczne faktów, to, że w CC było OK, nie oznacza, ża Twój Yaris to wytrzyma, jak zapewnew wiesz - troszkę inna technologia silnika, a i tzw. zapasy na materiałach teraz się robi inne, niż w konstrukcjach z lat 70 i 80.
Mimo wszytsko trzymam kciuki, że Twój samochód to wytrzyma.
Pozdrawiam,
Kwieczor
  
 
Cytat:
2004-05-05 07:58:49, Kwieczor pisze:

... nikt nie był w stanie podać choć jednej osoby, której wypaliło gniazda ... [/QUOTE]
... a proszę Cię bardzo - dane owej osoby mogę ci podac na PRV, w każdym badź razie auto było zarejestrowane w Łasku; Yaris 1.0 przed fl - gniazda i grzybki w diabły po 20kkm na gazie WYPALONE !!!
więc proszę o nie negowanie publiczne faktów, to, że w CC było OK, nie oznacza, ża Twój Yaris to wytrzyma, jak zapewnew wiesz - troszkę inna technologia silnika, a i tzw. zapasy na materiałach teraz się robi inne, niż w konstrukcjach z lat 70 i 80.
Mimo wszytsko trzymam kciuki, że Twój samochód to wytrzyma.
Pozdrawiam,
Kwieczor
[/quote]

A ja sprawdzałem tak - nie że komuś coś prosze:
Cytat:
witam
ja zainstalowa?em sobie w swojej toyocie yaris (rocznik 2003 z marca)
instalacje LPG firmy Zawoli.
zamontowno mi ta instalacje w na poczatku lipca 2003
koszt montazy + instalacja 3900 PLN po dosc dlugich targach. za taka sama
w bydgosczy chceli mi zalozyc za 4500 PLN.

Jestem bardzo zadowolony tej inwestycji. Spalanie wzroslo do 6.5 litra
gazu na 100 km. co i tak jest bardzo korzystnym wynikiem. Spadku mocy
nie zauwazylem (mam 68 kM). tak sama ciagnie na gazie jak na benzynce
tylko ze taniej.
Gdy kupowalem yarisa to salonie powiedzieli mi te chuje ze nie ma
sprawy, ze oni zaloza mi instalacje gazowa, ale gdy juz kupilem samochod
zwrocilem sie o montaz tej instalacji okazalo sie ze pracownicy
salonu nie byli doinformowani ze Toyota zaklada LPG tylko do silnikow
o pojemnosci powyzej 1,4. takze zrobili mnie w konia.
ale nic to
mam w swoim samochodziku LPG i jestem badrzo zadowolony. codziennie
jezdze do pracy 110 km (od lipca) i juz zaoszczedzielm 2500 pln.

Pozdrawiam
jesli masz pytanie do dzwon
606 276 857

  
 
I juz znalazłem moją korespondencję:
Cytat:

> >> Witam
> >> Przeczytałem panski list odnosnie lpg w Yarisie - mam pytanie odnosnie
> >> sprawowania sie silnika po zagazowaniu - czy jest wszysto w porządku,
> >> jak wyglada spalanie i czy bardzo spadła dynamika autka.
> >>
> >> Leszek
> >> Serdeczne dzieki za ew. odpowiedz.
> >
============================
> sebastian napisał(a):
> > witam!
> >
> > Silnik w mojej Yarisce sprawuje się znakomicie. Zainstalowałe
> > instalacje
> > włoskiej firmy Zavoli Alisei (sekwencyjny wtrysk gazu). ze względów
> > finansowych zdecydowałem sie na montaż.
> > Jest to tak nowoczesna instalacja, że ja niedostrzegam spadku mocy.
Praca
> > silnika jest bardzo cicha. Ostatnio byłem w ASO po dywaniki i
pokazywałęm
> > gościowi tą instalację to pytał sie w której stacji toyoty mi ja
> > zamontowali, powiedział że jest świetnie zamontowana. Poczym
uświadomiłem
> > go
> > że toyota do Yarisów nie montuje gazu. Bardzo się zdziwił.
> > Miałem troche stracha bo gdy montowałem gaz samochód miał niecałe pół
> > roku,
> > ale jak przekalkulowałem ceny przeglądów to zaryzykowałem i teraz tego
nie
> > załuje. Jeżdzę bardzo dużo i ta instalacja prawie już mi sie zwróciła.
> > Przy obecnych mrozach pali mi troche więcej (7,1 litra) niż latem (6-6,5
> > litra), ale to i tak bradzo się opłaca. U mnie w mieście gaz kosztuje
> > 1.35PLN i to jest OK. Nie mam stresa gdy tankuje. Jedyny Minus LPG
według
> > mnie to to że nigdzie juz pieszo nie chodzę )))
> > Czy bardzo spadła dynamika autka?
> > Powiem tak:
> > mo brat ma starą Jette na LPG i u niego jak przełączy się na gaz to
> > trochę
> > zamula, u mnie natomiast ja gdyby nie zapalała się kontrolka to bym nie
> > wiedział że jeżdzę na gazie.
> > Gdy się zastanawiałem nad montażem LPG to naprawdę miałem dużego
stracha,
> > ale teraz gdyby nawet coś mi się sypnęło to ta instalacja zarobiła już
na
> > remont.
> > Jeśli chodzi o serwisowanie to wlewam olej tych samych parametrów cona
ASO
> > ale zamiast wywalać kupę forsy wydaję tyle ile powinienem i patrzę
> > mechanikowi na ręce a nie przez szybkę jak na rybki w akwarium.
> > Mam większą kontrolę nad moim samochodzikiem.
> > Kosztowne sa jedynie wymieny filtrów do tej instalacji
> > koszt filtra z montażem fazy lotnej 110 PLN (co 20000km)
> > fazy ciekłaj 30PLN (co 10000km)
> > ale jak mi wczoraj gazownik (wczoraj właśnie wymieniałem) pokazał mi ile
> > syfu jest w gazie to stwierdziłem że na tym nie ma co oszczezac.
> > oki nie wiem co jeszcze panu mam opisać , niech pan pyta.
> >
> > Pozdrawiam
> > Sebastian Mierzwa
========================
> Wielkie dzięki za info - bo niestety praktycznie nie ma zadnych informacji
> o LPG dla yarisa - udało mi sie znalesc mapy wtrysków instalacji BRC dla
> yarisa 1.0 i to wszystko - pytałem bo za 2 mies mam zakładac instalacje
> firmy Prins (podobno bardzo elastyczny software w kompie)
> Mam jeszce pytanko odnośnie zbiornika - jakiej jest pojemności?
========================
wiesz ja mam zbiornik 42 litrowy i tankowac mozna tylo 80% tego czyli jakies
35litrow
mam go w miejscu kola zapasowego, a samo Koło zapasowe wozę osobno w
pokrowcu
podloga nieco sie w bagazniku podniosla, ale to pikus, kupilem plyte
drewniana
i wycialem wyrzynarka taka nakladke na cala podloge by byla rowna
caly zbiornik gazu wystarcza na przejechanie mi na okolo 460-480 km przy
predkosci srednio100km/h
ja zakladalem instalacje w firmie "RED-CAR" www.red-car.prv.pl która jest
przedstawicielem włoskiej firmy ZAVOLI
ta firma ma siec swoich stacji monterskich
ja zaplacilem 3900PLN, wczoraj jak z nimi gadalem to mowiili ze ceny
wzrosly, ale mysle ze gdybys ich pomeczyl,
to opuszcza ale trzaba gadac z szefem (600 051 601), TRZEBA BYĆ NAPRAWDĘ
UPARTYM ITD. koles jest naprawde elastyczny ale tylko jak sie go przycisnie
ale jak ja montowalem to w bydgoszczy inne warsztaty za taka sama instalacje
chcieli 4500 - 4600 PLN
jesli chcesz to moge Ci pokazac instalacje w mojej toyotce, ja jestem spod
Torunia (48km od Torunia).
Tak naprawdę to jak montowałem gaz to też pytalem
na grupie i szukałem różnych informacji ale wiara raczej nie montuje do
tego samochodu LPG.
Musiałem w ciemno wybrać, moi znajomi chwalili tą montownię, a sami
gazowniczy doradzili mi taką instalacje i zaryzykowałem.
Teraz jestem BARDZO ZADOWOLONY i gdyby będę zmieniał kiedyś samochód to
napewno zalożę od razu gaz.

jestem chyba trochę gadułą.
kończę
Pozdraawiam
sebastian Mierzwa

  
 
Ja co prawda nie mam VVTi ale jazda na gazie ma wply na koniecznosc czestej regulacji luzow zaworowych w moim silniku. Niestety zakres regulacji luzow sie juz na niektorych zaworach skonczyl i przy nastepnym przegladzie bedzie problem co robic. Ale o tym zapewne niebawem zrobie osobny watek.
  
 
Kurcze - ale skopana jest ta wyszukiwarka na forum:
Temat LPG w Yarisie juz był nie raz:
Yaris i gaz
  
 
(OT)
Wyszukiwarka jest ciężka w konfiguracji i czasami należy być upartym i długo próbować, modyfikując poszczególne ustawienia. Kiedy szukasz słó krótszych niż4-literowe, dodawaj gwiazdkę np. LPG*.