Ile kosztuje wybudowanie warsztatu samochodowego?

Ile kosztuje wybudowanie warsztatu samochodowego?29.05.2017
Każdy biznes tego typu potrzebuje jednak odpowiedniego miejsca i hali pozwalającej na prowadzenie prac w komfortowych warunkach. Ile kosztuje wybudowanie odpowiednich pomieszczeń? Odpowiadamy!

Jest wiele biznesów, które gwarantują stały dopływ klientów. Jednym z nich jest z pewnością mechanika samochodowa, gdyż póki co nic nie zapowiada końca tej formy transportu. Dlatego też w Polsce skorzystać możemy z oferty wielu większych i mniejszych warsztatów samochodowych. Każdy biznes tego typu potrzebuje jednak odpowiedniego miejsca i hali pozwalającej na prowadzenie prac w komfortowych warunkach. Ile kosztuje wybudowanie odpowiednich pomieszczeń? Odpowiadamy!

Budowa warsztatu samochodowego – od czego zacząć?

Każde poważne działanie biznesowe – a takim na pewno jest budowa warsztatu samochodowego – wymaga przede wszystkim dobrego przemyślenia i zorganizowania. W tym konkretnym przypadku przede wszystkim warto się zastanowić, czy taka inwestycja ma sens i gdzie najlepiej ją zlokalizować.

Chcąc stać się posiadaczem warsztatu samochodowego mamy w zasadzie dwa wyjścia. Pierwszym z nich jest zakup pustej działki, a drugim – skorzystanie z już istniejących obiektów. Wydawać by się mogło, że drugie z tych rozwiązań jest tańsze, jednak praktyka pokazuje, że nie jest to takie proste. Często bowiem dostosowanie stojącego już budynku do naszych potrzeb kosztować będzie więcej, niż budowa od podstaw. Co gorsza, zawsze w takim przypadku będziemy musieli pójść na pewne kompromisy, które nie będą mieć miejsca w przypadku nowej inwestycji. W tym miejscu warto wspomnieć też o kwestii lokalizacji. Pamiętać trzeba, by nasz warsztat był łatwo dostępny dla klientów, z kolei sama działka powinna być odpowiednio duża, by pomieścić parking czy ewentualne dodatkowe pomieszczenia magazynowe – mówi specjalista z firmy Frisomat.
Hyundai IONIQ Electric

Hala stalowa czy murowana?

Jeśli więc zdecydujemy się na budowę nowego warsztatu samochodowego, to musimy wiedzieć, że w dzisiejszych czasach możemy skorzystać z dwóch rozwiązań. Pierwszym z nich jest tradycyjna konstrukcja murowana, drugim – nowocześniejsza wykonana ze stali. Rzeczą o której koniecznie trzeba w tym miejscu wspomnieć jest fakt, że nowoczesna stalowa hala może zapewnić równie komfortowe warunki dla obsługi co klasyczne rozwiązania oraz odpowiedni poziom estetyki – budynki tego typu nie mają bowiem nic wspólnego z kojarzonymi z przeszłością „blaszakami” które nie dość, że wyglądały szpetnie, to nie dało się ich też ogrzać. Co równie ważne, hale stalowe są szybsze w budowie, a dzięki konstrukcji modułowej można je łatwo rozbudować bez utraty właściwości użytkowych. Można więc stwierdzić, że o ile na warsztat samochodowy nadają się zarówno budynki murowane jak i stalowe, to te drugie dają więcej możliwości w przypadku dalszego rozwoju biznesu czy nawet jego fiaska – ponad 90% konstrukcji stalowej można bowiem rozebrać i sprzedać, co nie jest możliwe w przypadku budynku murowanego.

Hyundai IONIQ Electric

Ile kosztuje budowa hali stalowej pod warsztat samochodowy?

Nowoczesna hala stalowa wydaje się więc idealnym rozwiązaniem dla warsztatu samochodowego. Jednak obok samych właściwości budynku czy możliwości które daje modułowa konstrukcja dla każdego inwestora liczy się także koszt samego rozwiązania. Jak to wygląda w praktyce?

Mówiąc najogólniej koszt budowy hali stalowej powinien być niższy, niż podobnej kubatury budynku murowanego. Przeglądając oferty warto jednak pamiętać, że bardzo dużo zależeć będzie też od przyjętego standardu i jakości wykończenia, zastosowanych materiałów czy instalacji. Przyjmuje się jednak, że 1 m2hali stalowej nadającej się do wykorzystania jako warsztat samochodowy – a więc z odpowiednio ocieplonymi ścianami, częścią biurową itp. to wydatek rzędu 500-600 zł/m2. Jeśli więc marzy nam się porządny warsztat z 5-6 stanowiskami oraz odpowiednim zapleczem, to konieczne będzie postawienie hali o wielkości około 10x30x5 m – która nie powinna kosztować więcej niż 180 000 tys. złotych. Warto w tym miejscu oczywiście dodać, że spory wpływ na ostateczny koszt hali będzie miało samo wykończenie – ilość i wielkość okien, rodzaj drzwi przesuwnych itp. – dodaje specjalista z firmy Frisomat.

Mówiąc o koszcie postawienia warsztatu samochodowego warto też wspomnieć o bardzo ważnym fakcie. Otóż w większości przypadków cena samej hali będzie niższa, niż koszt zakupu samego wyposażenia specjalistycznego, podnośników, maszyn, narzędzi itp. Zastanawiając się nad wielkością potrzebnej hali warto więc wziąć pod uwagę, ile stanowisk będziemy w stanie wyposażyć i – co najważniejsze – czy w tej lokalizacji będą nam one wszystkie potrzebne. Wiele ciekawych informacji o budowie warsztatów samochodowych znajdziesz też TUTAJ.

Budowa warsztatu samochodowego to bez wątpienia poważna inwestycja. Dlatego też warto ją przemyśleć i wybrać optymalne rozwiązania. Takimi z kolei wydają się aktualnie hale stalowe, gdyż nie tylko są one tańsze, ale też dają większe możliwości oraz co ważne – krótki czas budowy umożliwia szybsze „wprowadzenie się” i rozpoczęcie zarabiania na naszym biznesie!