Gaz płynny – co warto wiedzieć o ekologicznym paliwie?

Gaz płynny – co warto wiedzieć o ekologicznym paliwie?06.10.2014
W czasach, w których wszystko musi być albo „bio” albo „eko”, wcale nie dziwi zwiększone zainteresowanie gazem płynnym w wielu aspektach ludzkiego życia. Jest to bowiem paliwo dość uniwersalne, mogące obniżyć koszty m.in. ogrzewania mieszkania lub użytkowania samochodu.

W czasach, w których wszystko musi być albo „bio” albo „eko”, wcale nie dziwi zwiększone zainteresowanie gazem płynnym w wielu aspektach ludzkiego życia. Jest to bowiem paliwo dość uniwersalne, mogące obniżyć koszty m.in. ogrzewania mieszkania lub użytkowania samochodu. Mimo rosnącej popularności, wciąż jednak niewiele osób posiada dostateczną wiedzę na temat możliwości, zalet i wad zastosowania błękitnego paliwa. Co więc warto o nim wiedzieć?

Płynny czyli jaki?
Gaz LPG (właśc. Liquid Petroleum Gas) to tak naprawdę pojęcie dość uniwersalne, za którym kryją się takie paliwa jak propan, butan oraz cała gama ich mieszanek. W warunkach niskiego ciśnienia oraz stosunkowo małej temperatury paliwa te zmieniają swój stan skupienia na płynny, co odgrywa dużą rolę w przydatności gazu LPG. Forma skroplona paliwa powoduje, że możemy je stosunkowo łatwo przechowywać – w małych, ale wytrzymałych pojemnikach, można zmagazynować pokaźne ilości mieszanki. Jest to ważne również w kwestii transportu, a obie powyższe zalety znacząco przyczyniły się do rozpowszechnienia instalacji gazowych LPG w samochodach osobowych, które stanowią około 15 proc. wszystkich pojazdów na polskich drogach (źródło:www.stat.gov.pl)

Nie tylko autogaz
Mimo że gaz LPG większości z nas kojarzy się właśnie z motoryzacją, to wykorzystanie tego paliwa w naszym kraju nie ogranicza się tylko do montowania instalacji LPG w samochodach. Coraz popularniejsze staje się również ogrzewanie nim pomieszczeń mieszkalnych, a także uzyskiwanie energii z jego spalania do zasilenia urządzeń wykorzystywanych w rolnictwie i hodowli. Chodzi tu przede wszystkim o tzw. grzejniki pojemnościowe montowane w budynkach przeznaczonych na chów drobiu, a także w rzeźniach. Gaz LPG znajduje także zastosowanie w przemyśle jako paliwo do napędzania maszyn tnących i hartujących oraz systemów grzewczych oraz konwektorowych. Więcej o zastosowaniu gazu LPG można przeczytać na stronie www.gal-gaz.pl.

Ekologia przede wszystkim
Gaz płynny stanowi przede wszystkim czyste, wysokokaloryczne i ekologiczne paliwo. Jego spalanie nie powoduje powstawania stałych zanieczyszczeń powietrza takich jak sadza, pył, a także nieprzyjemny zapach, a stosowanie przyczynia się także do ograniczenia kosztów ogrzewania mieszkań.