Nie kupuj części z nieznanego źródła

Nie kupuj części z nieznanego źródła - Samochody17.02.2016 Każdy samochód składa się z różnych części, podzespołów i elementów, które z czasem ulegają naturalnemu procesowi zużycia. Regularny serwis auta nie należy do najprzyjemniejszych czynności.

Na rynku motoryzacyjnym królują obecnie zamienniki, czyli części, które powstały w odpowiedzi na podzespoły pochodzenia oryginalnego. Pozwoliło to zredukować koszty naprawy samochodu, nie ujmując na jakości danego podzespołu. Części zamienne nie bez powodu cieszą się ogromnym zainteresowaniem użytkowników. Niekiedy, przesadzając jednak z oszczędnościami, szukamy zamienników najtańszych, które pochodzą z nieznanego źródła.

Dobry zamiennik wierną kopią oryginału

Jeszcze dekadę temu zakup części samochodowych był możliwy jedynie w autoryzowanych serwisach. Ceny oryginalnych podzespołów były jednak tak wysokie, że zwykle bardziej opłacało się sprzedać samochód. Nowe, oryginalne części samochodowe nadal są zwyczajnie drogie. Zamienniki z kolei mogą być znacznie tańsze. Co więcej, dobry zamiennik to de facto doskonała kopia oryginału. Zakłady specjalizujące się w produkcji części samochodowych np. Bosch czy Valeo kierują swoją ofertę do nowych aut ale dostarczają także produkty na rynek części zamiennych. Ich produkty różni w zasadzie jedynie opakowanie. Jakość pozostaje taka sama. - Podaje ekspert lidera sprzedaży części w Polsce, sklepu iParts.pl.

Zamienniki tylko od sprawdzonych dystrybutorów

Niekiedy pokusa jest na tyle duża, że decydujemy się na zakup najtańszej części zamiennej, nieznanego producenta. Niestety, nie jest to słuszny wybór. Co prawda wiele zależy od rodzaju części, jaką planujemy wymienić, jednak w większości przypadków nie opłaca się kupować zamienników z nieznanego źródła. Jakość tych części jest wątpliwa i narażamy swój samochód jedynie na kolejne awarie i ponowną wymianę w stosunkowo niedługim czasie. Jeżeli kupować zamiennik, to tylko u sprawdzonego dystrybutora, który współpracuje wyłącznie z zaufanymi producentami części zamiennych.

Należy unikać zakupu części zamiennych nieznanego pochodzenia oraz od producentów, którzy nie cieszą się dobrą renomą. Bardzo często do sprzedaży trafiają części zamienne chińskich producentów, których trwałość nawet w połowie nie jest taka jak oryginału lub dobrego zamiennika. Uważajmy przede wszystkim wtedy, gdy kupujemy części układu hamulcowego, elementy zawieszenia i podzespoły układu kierowniczego, ponieważ ich zła jakość znacznie obniży komfort jazdy i zagrozi bezpieczeństwu na drodze. Niech oszczędności nie pozbawią Was zdrowego rozsądku.

Mechanik może oszukać

Niestety, zdarza się, że mechanicy proponują Klientom naprawę samochodu z wykorzystaniem części zamiennych znanych producentów, choć zamiast nich, stosują najtańsze elementy nieznanego pochodzenia. Dotyczy to zwykle części, które nie są widoczne po montażu np. łożysk, tulei zawieszenia, elementów sprzęgła. Dlatego podzespół, który planujemy wymienić, najlepiej kupić samemu. Nie potrzeba na to dużo czasu i pieniędzy. W dobie Internetu, online znajdziemy wszystko, co potrzebne naszemu autu i to bez wychodzenia z domu. Zamawiasz, płacisz przy odbiorze i zlecasz wymianę mechanikowi, mając pewność, że zamontuje on dobrej jakości zamiennik.

Decyzja o wyborze części oryginalnej lub dobrego zamiennika pozostaje do indywidualnej oceny użytkownika. Zaleca się jednak stosować do podstawowych zasad zakupu części samochodowych tj. wybierać podzespoły sprawdzonego producenta auto części. Pozwoli to odzyskać sprawność samochodu i cieszyć się bezawaryjną eksploatacją przez długi czas.