MotoNews.pl

Focus Electric: oficjalna premiera nowego wariantu Forda

10 stycznia 2011

Marka, model | ,
Ford Focus Electric 7

W piątek Ford dokonał oficjalnej prezentacji nowego modelu Focus Electric – pierwszego samochodu osobowego z wyłącznym napędem elektrycznym tego producenta. Bezemisyjna i niezużywająca benzyny wersja popularnego modelu Forda to okręt flagowy rosnącej floty hybrydowych i elektrycznych pojazdów Forda, która ma zagościć w Ameryce Północnej i Europie do 2013 roku.

Focus Electric wejdzie do sprzedaży pod koniec tego roku. Jego baterie mają być wydajniejsze niż te zamontowane w Chevrolecie Volcie i stanowić konkurencję dla innych tego typu technologii dostępnych na rynku. Ponowne naładowanie baterii litowo-jonowej ma zabierać za ledwie 3 do 4 godzin, jeśli klient będzie używać do tego zwykłego domowego gniazdka elektrycznego, a przy wykorzystaniu ładowarki 240-woltowej – połowę czasu jako potrzebny jest do naładowania baterii w Nissanie Leaf.

Napęd stanowi silnik elektryczny połączony z jednobiegową przekładnią. Elektryczny Focus może osiągnąć prędkość maksymalną 136 km/h.

We Focusie Electric zastosowano także nowe technologie i rozwiązania techniczne: system nawigacji połączony z interfejsem kierowcy MyFord Touch (kierowca może dzięki niemu uzyskać informacje dotyczące m.in.: stan naładowania baterii, odległość od najbliższego punktu, w którym można naładować baterie, czy zużycia prądu przez elementy wyposażenia samochodu, takie jak klimatyzacja) , rozwiązanie Microsoftu pozwalające na tańsze ładowanie baterii i aplikację do smartfonów MyFord Mobile, dzięki której kierowca może na odległość kontrolować swój pojazd i uzyskiwać informacje dotyczące jego stanu.

Stylowy, pięciodrzwiowy hatchback opiera się na platformie C Forda, którą współdzielą wszystkie modele Focusa napędzane silnikami benzynowymi i diesla. Zadebiutowała podczas North American International Auto Show w zeszłym roku, a we wrześniu 2010 roku była prezentowana na wystawie w Paryżu.

Amerykańska wersja elektrycznego Forda będzie produkowana w fabryce w Wayne w Michigan, producent nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji, gdzie będzie powstawać europejski Focus Electric.

Zdjęcia: Ford, opracowanie: BM