Długość kabla

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam znawców tematu
mam zamiar wejść do Waszego grona CB-radiowców
ale potrzeba mi informacji mianowicie :

jak to jest z długością kabla czy jest możliwe zeby zwiększyć ja dwukrotnie? tj. do około 7m? mam zamiar załozyć antenke na tylnym derzaku a do tego potrzebuje około 5.5m kabla więc pomyślałem jak gdyby go zwiększyc dwukrotnie od standardowej długości to może by go jakos sie dało zestroić
Może już ktoś przerabiał ten temat?
prosze o naświetlenie mi tej sprawy ewentualnie jakieś propozycje
na zainstalowanie antenki o długości 150cm

za wszystkie info bardzo dziękuje
  
 
Da się zestroić ale nie musisz tyle nadkładać, myślę że jeśli będziesz miał metr zapasu to skracając długość kabla ant. to spokojnie zestroisz, należy pamiętać że długośc anteny i przewodu to są podzielne długści fali typu 6/8 1/2 1/8 itd.
ja miałem taką sytuację w przypadku mojej magnesówki bo przewód był za krótki (orginalny) i trzeba było dać dłuższy . Choć się nie stroi anten magnesowych to moją trzeba było zestroić
( new alaska + magnes 15cm i przewód w gr 5.5 metra).
Nie dawaj na zderzak bo będziesz miał kiepski zasięg , minimum to pokrywa bagażnika lub piątych drzwi - są do tego uchwyty na antenę a z tą długością anteny możesz pomykać spokojnie.
dobrego odbioru
  
 
Oj, to sie wlasnie dowiedzialem waznej rzeczy...

zakupilem antenke Presidenta 2,08 m TeXas Pl. Dalem ja uchytwem na bagaznik i kabla 6 metrow.
Czy i jak to wyliczyc, czy dlugosc kabla gra z dlugosica anteny?

SWR mam na 1,1 - 1,2. Poprzednia antena w tym samym miejscu miala 1,65 dlugosci i miala SWR 1 . Ale byla czarna, matowa, a to do klasyka nie pasuje, stad chromowany teXas.
  
 
Cytat:
2005-06-15 13:59:24, KajTan pisze:
[...]SWR mam na 1,1 - 1,2. [..]



ja bym sie tym nie przejmował.

zawsze możesz podstroić promiennikiem, jeżeli masz taka możliwość.

jak jest dobrze, to nie trza psuć...



  
 
Cytat:
2005-06-15 13:22:27, kubek pisze:
Da się zestroić ale nie musisz tyle nadkładać, myślę że jeśli będziesz miał metr zapasu to skracając długość kabla ant. to spokojnie zestroisz, należy pamiętać że długośc anteny i przewodu to są podzielne długści fali typu 6/8 1/2 1/8 itd.



a ja spotkałem sięrównież z tanką opinią:


Cytat:
cytat za kolegą Silverem z forum CB

Współczynnik skrócenia interesuje nas jedynie podczas pomiarów SWR jeżeli nie mamy możliwości podłączenia miernika SWR bezpośrednio do anteny. SWR powinien być mierzony w odległości do 20 cm od anteny.Jeżeli nie mamy fizycznie takiej możliwości możemy to zdobić przy dłuższym odcinku przewodu. Tutaj długość przewodu MA BARDZO DUŻY WPŁYW na wyniki pomiarów. Długość przewodu musi być wielokrotnością połowy fali. W tym przypadku należy mieć na uwadze współczynnik skrócenia. Długość przewodu SWR'meter - antena obliczamy:
k x 11/2 x 0,66 - długość przewodu w metrach gdzie:
0,66 - przybliżony współczynnik skrócenia ( w zależności od przewodu)
11/2 - połowa fali
k -wielokrotność ( najlepiej jeśli bedzie to 1 ewentualnie 2 )
Przewód SWR -TRX może mieć dowolną długość.
Po zestrojeniu SWR przewód antenowy może mieć dowolną długość
Może mi ktoś teraz zarzucić że OK ale jeśli mierzy SWR przy radiu i go skróci to zmieni sie wskazanie SWR. Tak ale to wskazanie będzie jak najbardziej błędne.
Będzie się zmieniać ponieważ zmienią sie właściwości transformujące przewodu oraz jego długość( jeżeli antena nie jest zestrojona to ekran przewodu również emituje falę elektromag.)
Staży krótkofalowcy wspominają że mit o strojeniu anteny za pomocą przewodu powstał wraz z pojawieniem się CB w polsce. Wówczas elita domokrążców nie oriętująca sie zbytnio w temacie zaczęła udzielać "fachowych" porad opartych o ich doświadczenia.

  
 
w 9 przypadkach na 10 wydłużenie/skrócenie kabla natenowego nie ma wpływu na osiągi anetny
  
 
Witam

Bardzo dziękuje wszystkim za wyczerpujące odpowiedzi
troche mnie zmartwiło stwierdzenie @Kubka:

"Nie dawaj na zderzak bo będziesz miał kiepski zasięg , minimum to pokrywa bagażnika lub piątych drzwi "

w zwiazku z tym mam jeszcze pytanko :
czy naprawde będzie kiepski zasięg ze zderzaka na antence 150 cm?
czy moze lepiej założyc np.antenke 100cm na tylny błotnik lub klape?
które rozwiązanie bedzie lepsze?

z góry dziekuje za odpowiedzi

pozdrawiam Wszystkich CB-radiowców
  
 
Antena powinna mieć pod sobą trochę masy (blachy samochodu) i tak zwaną przeciwwagę co stanowi "drugą połowę anteny" (nie mylić z masą ), z tąd najlepsze miejsce to środek dachu pozostałe to poprostu jakiś kompromis pomiędzy nadawaniem odbiorem fali radiowej z różnych kierunków bo inaczej fala odbija się od karoserii samochodu i masz kiepską łączność albo wogóle tracisz zasięg.
Pomijam już kwestie strojenia i zasięgu . Zupełnym nieporozumieniem jest pochylanie anteny tak jak radiowych co wynika z "charakteru fali " pozioma lub poprzeczna . W CB rozchodząca się fala poprzecznie jest tym samym odbierana przez antenę pionową.
Tyle wyjaśnień . Pozdro. Dobrego odbioru.