Policja o CB

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
link do forum policyjnego, na ktorym toczy sie dyskusja o tym temacie http://www.ifp.pl/phpbb/viewtopic.php?t=5198
  
 
BOsze... przeczytałem i zgroza mnie ogarnęła... nie znają prawa, interweniują i jeszcze nie widzą w tym nic dziwnego...
  
 
hehehehehe
dzis w dzien czytałem ten wątek
i odrazu pomyslałem o Góralowym forum
dzięki któremu uzusykałem sporo informacji o CB

aż mnie korciło zeby tam u nich coś napisać

pzdr
  
 
nie dość że mam przesrane u nich jako "tuningowiec" a teraz jeszcze jako użytkownik CB pryskam z kraju
  
 
najbardziej szokujące jest to że kolesie nie znają prawa, postępują wbrew prawu i twierdzą że wszystko jest OK.

a dzisiaj jeden z urzytkowników napisał że w czasie kontroli zarządali od niego DOWODU ZAKUPU RADIA... hehe coś nowego...
  
 
Dowodu zakupu radia?? Oszaleli? Skąd ja mam wziąć dowód zakupu radfia?
  
 
Cytat:
2005-06-23 10:48:35, MacTB pisze:
Dowodu zakupu radia?? Oszaleli? Skąd ja mam wziąć dowód zakupu radfia?



zwłaszcza że moje posiadam od 6 do 8 lat...
  
 
CB-radio stało się jednym z elementów wyposażenia pojazdów, którymi wykonywany jest transport drogowy. Nie ma potrzeby opisywania zalet tego urządzenia, należy jednak wspomnieć o możliwości kontaktowania się za jego pomocą kierowców, którzy w ten sposób ułatwiają sobie pracę – ostrzegają się O „korkach” na drodze, utrudnieniach w ruchu, a także w razie zagrożenia za pomocą CB istnieje możliwość wezwania pomocy.
Warto więc wspomnieć o obowiązujących w tym przedmiocie przepisów prawa. Do sierpnia 2004 roku, każdy użytkownik CB-radio był zobowiązany posiadać stosowne Zezwolenie uprawniające do korzystania z określonego CB. Cała trudność polegała przede wszystkim na tym, iż zezwolenie na korzystanie z Cprzygotowawczych dla Sądu. B posiadał jeden użytkownik. W przypadku, kiedy pojazdem wyposażonym w CB kierował inny kierowca, nie mógł on posiadać Zezwolenia, gdyż było ono imienne i przypisane do danego radia. Często więc kontrole kończyły się wszczęciem postępowań W dniu 26 lipca 2004 roku Minister Infrastruktury wydał rozporządzenie (Dz.U. Nr 169, poz. 1774) zmieniające rozporządzenie w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo – odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia. Rozporządzenie to zwalnia użytkowników CB-radio pracującego w paśmie 26,96 – 27,41 MHz, typu PUBLIC-RADIO – PR 27, które spełniają wymagania normy PN-ETS 300 135, pracujących z modulacją częstotliwości (FM) z mocą wyjściową nadajnika do 4 W, lub pracujących z modulacją częstotliwości lub amplitudy (FM/AM/SSB) z mocą wyjściową nadajnika do 4 W dla FM i AM, oraz z mocą 12 W dla SSB.
W przypadku posiadania radia spełniającego ww. wymagania, w trakcie kontroli drogowej, użytkownik powinien okazać Świadectwo Homologacji. W przypadku braku Świadectwa Homologacji, użytkownik musi posiadać i okazać Deklarację Zgodności, z której będzie wynikała jedna, dwie lub trzy informacje, a mianowicie:

- o zakresie częstotliwości (26,96 – 27,41 MHz),
- o mocy wyjściowej ( do 4 W),
- o zgodności z normą PN-ETS 300 135

Okazanie jednego z ww. dokumentów zwalnia (zgodnie z wyżej cytowanym rozporządzeniem) użytkownika z obowiązku posiadania zezwolenia.
  
 
Iquest, nie zamieszczaj tego. to jest NIC NIE ZACZĄCA PISANINA NIEZGODNA Z OBOWIĄZUJĄCYM PRAWEM. tekst ten jest zresztą niezgodny w rozporządzeniem na które się powołuje...
nie ma żadnego obowiązku wożenia ze soba jakichkolwiek dokumanetów do radia CB. jedynym urzędem uprawnionym do badania radiotelefonów CB jest URTiP.
policja nie ma w tej materii żadych kompetencji. powtarzam: żadnych.
jeśli policjant zacznie wypytywać cię o radio, zapytaj o podstawę prawną? o konkretne paragrafy, o przepiisy wykonawcze do w/w rozporządzenia.
  
 
Witam,
krótko:fragment ustawy:


ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 26 lipca 2004 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych, które mogą być używane bez pozwolenia

(Dz. U. Nr 169, poz. 1774)


Na podstawie art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 21 lipca 2000 r. - Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 73, poz. 852, z późn. zm. 2)) zarządza się, co następuje:
(.....)

"§ 1. 1. Nie wymaga pozwolenia radiowego używanie następujących urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych:
(....)
3) Radia Obywatelskiego wyłącznie w zakresie częstotliwości 26,96-27,41 MHz:
(.....)

b) pracujących z modulacją częstotliwości lub amplitudy (FM/AM/SSB) z mocą wyjściową nadajnika do 4 W dla FM i AM, oraz z mocą 12 W (PEP) dla SSB;


czyli ewentualnie policjant może sprawdzić numer seryjny radia CB pod kątem czy nie pochodzi z kradzieży i czy nie jest poszukiwane. W sklepach przy zakupie dodają kwitek nazwie deklaracja zgodności z ... itd , ale mówi to coś ewentualnej osobie z URTiP, a policjant jej przedstawicielem nie jest.
  
 
Mozna tu przytaczac tylko ewentualne zajscia podczas kontroli.Wszystko z przymruzeniem oka, tylko nie wyskakujcie na policjantów ze sa głaby i nieznaja prawa, bo taka kontrola poza radiem CB przyniesie napewno jakis blad z waszej strony
  
 
Jux, w sklepie moga dawać cokolowiek... z tekstu ustawy nie wynika że takie coś trzeba mieć ze sobą. rozporządzenie mówi o parametrach jakie powiny spełniać radiotelefony. a te spełnia nawet mój galaxy. co z tego że ma 6 band i moc 10W... to że mam takie parametry nie oznacza że muszę z nich korzystać...
  
 
Tytuł forum "policja o CB", a właściwie czytając już chyba kilometr treści postów z odsyłaczami do innych stron, dalej nie wiem co sądzi policja o CB.

Panowie w białych czapkach, chyba z własnej dociekliwości studiowania paragrafów prawnych, nie wpadli na pomysł żeby przy kontrolach drogowych sprawdzać również CB. Musieli otrzymać takoweż polecenie służbowe. -Ciekawe jakie? Kiedy? ...i jak się przejawia w dyskusji -na podstawie jakiego aktu prawnego?

Jak dotąd na stronach forum, tego i innych, nic szczególnego w temacie nie zauważyłem.

Panowie! -jak tak dalej będzie to na drodze będziemy pytani o ...
KSIĄŻECZKI OPŁAT RTV!!!! - a tak, bo będzie należało wykazać się opłatą : za telewizor lub za radioodbiornik domowy, a jak się ich nie posiada to należy opłatę wnieść za radioodbiornik samochodowy. Ale w tym temacie miała to robić elektrownia, później poczta i t d.

Widziałem komplet dokumentów umożliwiających kierowcy TIR-a przejazd na Ukrainę. Bez dokumentów na ładunek, wszystko mieści się jeszcze w jednej teczce.
kupujmy teczki do osobówek bo jak tak dalej to... : ... noście przy sobie paragony z kasy fiskalnej na przewożone zakupy, bo jak dowiedziesz stróżowi prawa legalność pochodzenia mleka, piwa czy kiełbasy grylowej?

Kolego Góralu!
-fajnie jest, że prowadzisz takie forum. Może upoważnimy Ciebie do wystosowania w imieniu nas wszystkich pytania do policji -na podstawie jakich przepisów wykonawczych (sygnalizował to uczestnik dyskusji), są kontrolowane CB-radia.

Pozdrawiam 73!
  
 
Kolego JUX temat juz zakończony
NIE POTRZEBA ŻADNYCH DOKUMENTÓW DO OKAZYWANIA POLICJI !!!
Jednak co do ksiazeczki opłat RTV to niestety, ale musisz miec jesli masz radio w samochodzie, nawet cos o komorkach słyszałem Tylko kto to bedzie sprawdzał ?
  
 
Cytat:
Kolego Góralu!
-fajnie jest, że prowadzisz takie forum. Może upoważnimy Ciebie do wystosowania w imieniu nas wszystkich pytania do policji -na podstawie jakich przepisów wykonawczych (sygnalizował to uczestnik dyskusji), są kontrolowane CB



ja wysyłałem zapytania i do policji i do urtipu. niestety żadna z organizacji nie raczyła odpowiedzieć.
moja interpretacja jest taka sama jak interpretacja AIracobry, którą pewnie czytałeś na forum policji. nie ma takich przepisów wykonawczych, a przepisy dotyczące homologowania i certyfikowania narzucają ten obowiązek na importerów lub producentów przed wprowadzeniem do obrotu, a nie użytkowników.
  
 
Cytat:
2005-07-04 09:09:48, iquest pisze:
Jednak co do ksiazeczki opłat RTV to niestety, ale musisz miec jesli masz radio w samochodzie, nawet cos o komorkach słyszałem Tylko kto to bedzie sprawdzał ?



Ale książeczka opłat RTV dotyczy tylko pojazdów zarejestrowanych na firme, przykładowo usługi transportowe czy taksówki. W prywatnym aucie nie musisz wozić książeczki.
  
 
Cytat:
2005-07-09 19:42:14, Slawekp pisze:
Ale książeczka opłat RTV dotyczy tylko pojazdów zarejestrowanych na firme, przykładowo usługi transportowe czy taksówki. W prywatnym aucie nie musisz wozić książeczki.



Chyba ktos nie pomyslal, jak wydawal ten przepis - a jak w firmie jest 5 wozow po calej Polsce, a ksiazeczka jedna w centrali. To co Xerowac???
Iodiotyzm do kwadratu.
  
 
Cytat:
2005-07-09 19:42:14, Slawekp pisze:
Ale książeczka opłat RTV dotyczy tylko pojazdów zarejestrowanych na firme, przykładowo usługi transportowe czy taksówki. W prywatnym aucie nie musisz wozić książeczki.



mozecie mi podac jakis przepis ktory mowi o tym ze trzeba wozic taka ksiazeczke w taksowce?
  
 
Cytat:
2005-06-26 20:23:40, Góral pisze:
(ciach)... a te spełnia nawet mój galaxy. co z tego że ma 6 band i moc 10W... to że mam takie parametry nie oznacza że muszę z nich korzystać...


Cześć.
Czy przypadkiem masz Uranusa?
Gdzie w naszym pięknym kraju serwisują ten sprzęcik?
Mam w swoim uwalony potencjometr do włączania/głośności.
  
 
witam, uranusa też mam, ale na sprzedarz
moje radio to galaxy pluto.
i narazie nie miałem powodów do szukania dla nich serwisu