Czy da się jakos poprawić łączność?

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
witam
jakiś czas temu założyłem w aucie CB,no i przyznaję się bez bicia że nie zwracałem uwagi na rzeczy o których tutaj na forum piszecie.Radyjko to Alan100+ a antenka President Alabama do której dokupiłem dłuższy kabel bo seryjny był za krótki,Całść zamontowałem na fordzie Transicie antena na dachu z tyłu (był tam zaślepiony otwór)Odbiór jest myślę OK ale może jestem w błędzie i można coś więcej osiągnąć poprzez to zestrojenie anteny o którym tutaj przeczytałem a nie wiem o co chodzi.Jak by ktos mi odpowiedział to super
  
 
szanowny kolego! W swoich problemach nie jesteś pierwszy. Przedłużanie/skracanie oryginalnego kabla dołączonego do anteny przy jej zakupie jest niewskazane. Oczywiscie jest to mozliwe, ale podstawowym warunkiem jest wykonanie pewnych pomiarów specjalistycznym sprzetem pomiarowym. Całość ogólnie ma się sprowadzić do tego , by energia wyprodukowana przez nadajnik mozliwie z małymi stratami dotarła do anteny, by ta z kolei ją wypromieniowała. Całość nie jest taka prosta, pomiar SWR nie daje pełniej informacji, a chyba jest jedyny przez amatora możliwy do wykonania. W zasadzie strojenie anteny z wydłużonym kablem zasilającym na SWR równy jedności daje gwarancję nie uszkodzenia koncowych stopni nadajnika radiotelefonu. NIC WIĘCEJ NIE GWARANTUJE!
Tak więc radzę Ci odwiedzić serwis i to przynajmniej taki w którym sami naprawiają radia, najlepiej "..od ręki.." Unikaj punktów i stroicieli przydrożnych!

Odnośnie odbioru to na ucho też nic nie stwierdzisz. odbiornik da Ci takie samo złudzenie odbioru dla SWR np.3 jak i 1. Niektóre radia mają wbudowany wskaźnik siły odbieranego sygnału. Może on dać Ci pewne informacje w tym przedmiocie sprawy.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!