Może mi ktoś wytłumaczyc jak 6cio latkowi....

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
... jak to jest:

ważna jest długość bezwzgledna anteny czy jej wysokość nad poziomem (drogi np). Czy ta sama antena na bagażniku działa gorzej niż na dachu? Może pytania naiwne,ale chciałbym wiedzieć co tracę montując antenę na bagazniku.
  
 
cb ma generalnie zasięg horyzontalny, więc im wyżej antena tym lepiej.
antena zamontowana centralnie na aucie nadaje i odbiera w granicach zbliżonych do okręgu. im bardziej przestawiasz ją od centrum auata (przeważnie jest to dach) tym bardziej zmieniasz te granice... w jednym kierunku możesz odrobinę zyskać, by w innnym bardzo stracić na wydajności.
  
 
Pomysl czy moze by ja wsadzic zamiast radiowki na dach. Na bagazniku to wieczny problem z kabelkiem i rdzewiejacym dzwonkiem.Co do parametrow to napewno troszke stracisz choc nawet nieraz duzo.Mialem ten sam dylemat i oblecialem wszystkie mozliwe miejsca na karoseri, skonczylo sie wlasnie na otworze po radiowce. Zawsze antena to najwieksza zmora gdzie ja przydybac
  
 
Tzn ja nie mam problemu z mocowaniem ,bo to magnesówka, Bardziej chodzilo mi o info ze wzgledu na to ,że czasem jak szybko jadę na trasie to kładę antene na bagażnik( sedan) i prędkości 210-220 jak na razie jej nie zwiały. Zastanawia mnie ,że z jednej strony jest ona niżej (bezwzględnie) ,a z drugirj strony przy tych prędkościach stoi zdecydowanie bardziej pionowo niż jakby była na dachu. No i jaki w sumie jest efekt?? chyba tylko doświadczalnie trzeba to sprawdzać.
  
 
[quote]
2005-06-24 08:54:35, speedy_x pisze:
......i prędkości 210-220 jak na razie jej nie zwiały.


Przy tej prędkości przejeżdżasz w czasie potrzebnym na nawiazanie łączności około 3,4km (w jednej minucie). Pojazd którego minołeś jechał z predkością 90km/h i przejechał 1,5km. Ponieważ jedziecie w różnych kierunkach to odległosci się dodają
(sześciolatek zna dodawanie w zakresie do dziesięciu, jeżdzić może tylko po chodniku i to pod opieką osoby przynajmniej 10-cio letniej).

Jak dodałeś to wyszło Ci prawie 5km. Jesli się zastanawiałeś czy zawołać to dodawaj kolejne kilometry.

W Twoim wypadku nie ma znaczenia gdzie antenę umieścisz bo w zasadzie możesz prowadzić tylko nasłuch.
  
 
No nie do końca. zmieniełme antenę na sztywniejszą i zasięg mam ok 10km przy takich prędkościach. Antena na dachu i jest git.
  
 
....zmieniełme antenę na sztywniejszą ....

Wszystko się zgadza, pamiętaj, że w CB obowiązuje polaryzacja pionowa. Odchylenie anten typu 1/4lambda dopuszczalne jest do 30stopni, gorzej jest z typu 5/8lambda. Tą drugą to ja kiedyś na Oplu GSI pochylałem do przodu obserwując cień jej, tak aby w trakcie jazdy była możliwie w pionie,
pozdrawiam.