Pytanie techniczne (?)

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
czy podczas burzy radyjko nalezy wylaczyc?
  
 
W czasie burzy sa bardzo kiepskie warunki propagacji.Jesli chodzi ci o bezpieczenstwo to prawdopodobienstwo trafienia piorunem masz taka sama szanse jak idac z parasolem
  
 
ale za to warto wlaczyc po burzy
  
 
Radio CB zainstalowane w pojeździe w zasadzie nie wymagają wyłączenia podczas wyładowań atmosferycznych. jesli jednak ktoś obawia się o trafienie odnogą błyskawicy to nie zaszkodzi odkręcenie (połozenie) anteny. ostatnio na TVN-Turbo był ciekawy sprawdzian na temat zachowania się kierowcy i pojazdu traktowanych doswiadczalnie piorunami. Rezultat był nastepujący - człowiekowi nie stwarza piorun zagrożenia, ale elektronika pojazdu moze doznać poważnych uszkodzeń. Zjawisko to stosuje policja amerykańska do aztrzymywania (obezwładniania) pojazdów - piratów drogowych; radiowóz wypuszcza pod pojazd pirata małego robota ktory traktyje go wysokim ładunkiem elektrycznym.

Ja naprawiałem dwa radia uszkodzone dostaniem się wysokich napięć na antenę: pierwsze było ze stacjonarki - filtry wejściowe wypalone łacznie z płytką druku. Drugie - z TIR-a który we Lwowie zaczepił anteną o trakcję tramwajową - tylko stopiony przewód łączący gniazdo antenowe. Pierwsze radio poszło do śmietnika, drugie działa do dziś.

Proszę pamiętać, że wiekszość stosowanych anten samochodowych nie posiada galwanicznego połączenia z karoserią pojazdu, tym bardziej jeśli są na podstawie magnetycznej!!!!

W wypadku anten stacjonarnych obowiązkowo należy odłaczać kabel antenowy. Pamiętać należy zawsze o uziemieniu masztu antenowego. -antena jest najskuteczniejszym piorunochronem.
Kabel odłączamy przed burzą!!!!! przed burzą jest gwałtowny ruch suchego powietrza które elektryzuje się do bardzo wysokich potencjałów, których zabezpieczenia w radiach moga nie wytrzymać!!!


QAZ QAZ QAZ
  
 
Mam antene na magnes, czyli podczas burzy najlepiej radio wylaczyc tak? Czy moze chowac antene? Konkretna odpowiedz chce. Tak czy nie
  
 
nie
  
 
no i dziekuje