Końcówka w alan 199-A,trafo sie pali",najczestrze awarie ???

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam wszystkich serdecznie !!!
Dostałem wczoraj cb Alan 199-A
Mam 2 sprawy!!!
Pewnie końcówka jest spalona ale to swoją drogą.

1. Są tam 2 cewki(transformatorki) i ten większy bardzo ma wysoką temperature jak się podłączy do akumulatora i po 30, 40 sekundach zaczyna leciec z niej dymek !! Za co jest odpowiedzialna ta cewka i co z tm moze byc nie tak??? no i potem to rozłanczam napiecie bo szkoda by sie transf. spalił!


2.Wlutowany jest tr. 2SC2078 i niewiem czy taki ma byc??? słyszłem że 2075 to zamiennik i teraz już nie wiem!!!
Jest tam jeszcze jeden tranzystor podobnie wyglądający o symboloach K
A1658
Y 410.
Co to jest?? może ktoś wie?? Co do końcówki to podejżewam iż ktoś odpalił radyjko bez antenki!!!!


Co mogło paść!!! jak to naprawić?!?!?!?

Dziękuje wszystkim za POMOC i Pozdrawiam

mail: demololo @wp.pl

[ wiadomość edytowana przez: Demolo dnia 2005-09-21 10:17:00 ]

[ wiadomość edytowana przez: Demolo dnia 2005-09-21 11:00:04 ]
  
 
Cytat:
....i ten większy bardzo ma wysoką temperature jak się podłączy do akumulatora i po 30, 40 sekundach zaczyna leciec z niej dymek !! Za co jest odpowiedzialna ta cewka .....


..to jest transformator modulatora AM, w zasadzie autotransformator,
jak się dymił to szukaj nowego - chyba tylko z innego radia? - jeśli się nie stopił karkas to można go przewinąć.

Przyczyną spalenia się trafa mogła być uszkodzona końcowka mocy, tranzystor drivera, potraktowanie radia wyższym napięciem, a także miałem jeden przypadek gdy "koleś" wyjście na dodatkowy głośnik podłączył do głośnika radia samochodowego.

Proponuję do czsu znalezienia nowego trafa przerobić radio na 1Watowe:
-Wylutować trafo modulatora
-sprawdzić tranzystory nadajnika (Driver i PA - KTC10006 i KTC2078A) Być może że są dobre,
- zewrzeć C49 (kroplą cyny)
-sprawdź C54 i D11
-wykonać zworki w miejsce trafa: +C52 i anodę D11 połącz ze zwartym C49
- zmierz napięcie na 4pinie IC4, około połowy Uzasilania

Powinien Ci odbiornik ruszć,

Jeśli nie rusza nadajnik to zamiast 2078 lepiej zastosować 2166

Powodzenia!