Szpachle szlifujemy na mokro czy sucho???

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Przeczytałem pare postów i juz jestem zakręcony jak słoik. Jak wkońcu jest z tym szlifowaniem:
-na mokro (jakim papierem-wodnym)??
-na sucho (jakim papierem-zeby sie nie szlichciło).??
  
 
na sucho
  
 
Cytat:
2005-10-06 22:02:50, Bart128 pisze:
na sucho



a ja słyszałem że na mokro
  
 
Nie wiem może są jakieś szpachle co można na mokro ale zdecydowanie w większości przypadków (jeśli nie we wszystkich) NA SUCHO.
  
 
np. na puszce od podkładu akrylowego wyczytałem że szlifujemy na sucho 350 albo 500 a potem na mokro 800
  
 
Cytat:
2005-10-07 16:07:52, mss pisze:
np. na puszce od podkładu akrylowego wyczytałem że szlifujemy na sucho 350 albo 500 a potem na mokro 800



Witam!!!

Klocilem sie kiedys z kims, czy mozna czy nie. Wszystko zalezy od szpachli. Jezeli szlifujesz szlifierka oscylacyjna to na pewno na sucho, bo woda + prad =

Trzeba wyczytac na opakowaniu co i jak. Nie ma innej rady.
  
 
Znalazłem troche o szpachlówkach NOVOL na ich stronie NOVOL szpachlówki i dla przykładu Finish mozna jechać na sucho lub mokro
  
 
Kiedyś szlifowałem na mokro szpachel a szpachel i niewiem czy nasiąknął wodą czy co ale po zimie wyskoczyło pełno małych punkcików a powierzchnia się zrobiła porowata.
Pewnie ta woda co została na mrozie spęczniała.
Już nigdy więcj na mokro szpachlu nie mam zamiaru jechać.
Tym bardziej że jest inny problem. Szlifując na mokro widać miejsca przejścia gdzie się zaczyna szpachel. Z wodą szpachel albo lakier robi się śliski i zamiast szifować równomiernie 2 powierzchnie to lekier zewnątrz się szlifuje a szpachel zostaje i jest lipa.
Na mokro męczyłem przejścia ręcznie ze 3 odziny a na sucho szlifierką mimośrodową oscylacyjną zajęło mi to 3 minuty.
  
 
ja tez wiem ze szpachli nie szlifuje sie na mokro bo beda niespodzianki po calym malowaniu prawidlowo powinno sie robic tak. szpachlujesz, zwyklym papierem sciernym np. 60, 80 wyprowadzasz linie, pozniej 120 zacierasz aby rysy byly mniejsze i wtedy maszyna z papierem okraglym 120 badz 150 do gladkosci... dajesz na to podklad i dopiero wtedy papierem wodnym(400 na klocku i recznie 600, 800) wygladasz pod lakier...

  
 
na MOKRO papierem wodnym jest ciężko ale jest efekt nigdy nie na sucho na mokro powoduje ze starta szpachla wchodzi w szczelinki i w miejsca niezaszpachlowane nie dokładnie i tam zasycha
  
 
Wszystko zależy co masz pod szpachlą, generalnie szpachla z tego co mi wiadomo chłonie wodę, jezeli ktoś szlifuje na mokro to z reguły a) ma pod szpachlą podkład , b) suszy później miejsca które szpachlował na mokro.
  
 
Cytat:
2006-12-03 23:15:44, Art126 pisze:
Wszystko zależy co masz pod szpachlą, generalnie szpachla z tego co mi wiadomo chłonie wodę, jezeli ktoś szlifuje na mokro to z reguły a) ma pod szpachlą podkład , b) suszy później miejsca które szpachlował na mokro.

jak bym na odpowiedz czekał od lipca to bym juz wyprubował oba sposoby
  
 
Moim zdaniem zdecydowanie na sucho.

Cytat:
Wszystko zależy co masz pod szpachlą



Prawda ale nawet jeśli nakładasz szpachle na podkład, grunt itp to dookoła przy szlifowaniu zostanie Ci miejsce przejścia, które zedrzesz do gołej blachy. Ja trzymam się zasady, że gołej blachy nie zostawiam na dłużej niż kilka godzin bez zabezpieczenia. A druga zasada - szlifowanie na mokro tylko po pokryciu podkładem. Zwróćcie uwagę jak namoczona szpachla zmienia kolor na długo - wyraźnie zatrzymuje wodę powodując przedostanie się do blachy i korozja gotowa
  
 
szpachle należy docierać tylko i wyłacznie na sucho!!!
  
 
na sucho bo na mokro po lakierowaniu wyjda ci parchy ja raz tak zrobilem i spierdolilem
  
 
szpachlę zawsze powinno się kończyć na mokro
a i wiadomo że przed położeniem podkladu musi ona dobrze wyschnąć. ale przeciez nie wylewamy wiadra wody na szpachlę, tylko papierek moczymy w wodzie
  
 
Witam. Szpachla tylko i wylacznie na sucho.Ale niektore szpachle takie jak np. Gold Car Fein mozna na mokro poniewaz nie chlonie wody, a wszystkie poliestrowe tak.!! ja zaczynam od 120 i koncze maszyna pod szpryc kit 180 a pod podklad 220. podklad mozna na mokro i na sucho (pod wodne) pozdrawiam