Przyzwoita i niedroga antena - jaka?

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Od dłuższego już czasu planuję zbudowanie sobie skromnej bazy Wiosna coraz bliżej, perspektywa montowania anteny na dworzu coraz mniej przeraża, więc jestem coraz bliższy realizacji swoich planów
Radio zabiorę z samochodu, ponieważ większość jego funkcjonalności i tak się w mobilu marnuje (Intek Mobicom MB-45); w aucie zajmie miejsce coś prostszego, bez niepotrzebnych funkcji, zapewne wystarczy mi Uniden 510, miałem już 520 i byłem zadowolony.
I tu pojawia się zasadniczy problem: chcę wydać jak najmniej pieniędzy (normalka) a mieć przyzwoitą antenkę, która po pierwsze nie zwinie się od wiatru w trąbkę a po drugie pozwoli na objęcie zasięgiem przynajmniej okręgu o promieniu 15-20 km.
Chodzi mi po głowie polski produkt, czyli Masen Futura, wygląda całkiem nieźle jeśli chodzi o parametry i cieszy się chyba nienajgorszą opinią. Cena jaką trzeba zapłacić za Futurę to około 150-160 zł, czyli mniej więcej tyle ile maksymalnie chciałbym na ten cel przeznaczyć.
Jestem ciekaw Waszych opinii i propozycji najlepszych z najtańszych anten bazowych - interesują mnie wszelkie konkretne typowania

Acha, zapomniałem dodać: antena znajdzie się na dachu, na wysokości około 10 metrów, kabel planuję spuścić szybem wentylacyjnym (mieszkanie na ostatnim piętrze, więc mała odległość), w najbliższym sąsiedztwie nie ma żadnych wyższych budynków (wszystkie porównywalne lub niższe), całe osiedle znajduje się na wzniesieniu, na peryferiach Białegostoku. To tak tytułem wyjaśnienia i skonkretyzowania sytuacji

Pozdr!
  
 
generalnie, bierz antene z przeciwwagami (1/2 lub 5/ im ich wiecej i dluzsze to wieksza szansa na to ze nie bedziesz sial sasiadom w tv.
Antene tez powyzej wszelkich anten (zwlaszcza siatkowych) o ile to tylko mozliwe
  
 
Futura ma o ile się nie mylę 6 przeciwwag. Będzie powyżej innych anten bo na dachu nie ma nic Zresztą mogę ją wstawić na półtorametrowy maszcik (mam akurat do takich dostęp)
  
 
maszt koniecznie, bedzie lepiej sie stroic, bez masztu podobno niektore anteny sie ciezko stroja - ale to tak ze slyszenia wiem
  
 
Najtańszy sklep z antenkami stacjonarnymi http://www.eps.bielsko.pl/default.php?cat=5&PHPSESSID=5349994c7086f2ea559722e6ac128c51
  
 
Dzięki Już go jakiś czas temu znalazłem, akurat Futurę mają w tej samej cenie w Port2000... chyba, że to inna Futura Reszta, rzeczywiście jest najtańsza, zgadzam się
Dzięki jeszcze raz.
  
 
Omijaj anteny typu 'futura" chodzi o tę częśc dolna gdzie jest cewka. Od razu ci mówie ze prędzej czy pozniej bedziesz zdejmował antene i poprawiał lutowanie cewki
  
 
Cytat:
2006-02-18 13:29:45, dcnt pisze:
maszt koniecznie, bedzie lepiej sie stroic, bez masztu podobno niektore anteny sie ciezko stroja - ale to tak ze slyszenia wiem



Potwierdzam ww. , nawet jak miałem antenę na dachu 11 piętra to i tak antenę postawiłem na 6 m maszcie (SWR 1,1 - 1,3) Na początku wtargałem maszcik 3m (SWR = 1,5 - 1,7) i po próbach podwoiłem jego długość oraz zastosowałem odciągi żeby mi byle wiatr albo ptaki nie zwaliły konstrukcji.