Cb w mobilu

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam wszystkich forumowiczów,
W temacie CB jestem zielony jak trawa wczesną wiosną, dlatego chciałbym Was prosić o pomoc. Niedawno wpadło mi w ręce cb radio President Billy, chciałbym założyć radyjko w swoim samochodzie, jednak nie wiem jaką antenę do niego dobrać. Interesują mnie tylko anteny magnetyczne. Nie jestem maniakiem dlatego nie interesuje mnie antena, która ściąga z niewiadomo ilu kilometrów. Poprostu antenka, która działałaby dobrze na trasie do 4-5 km, to dla mnie MAX.
Jeżeli możecie to napiszcie też coś o radyjku, które mam to byłbym wdzięczny. Domyślam się, że to chyba najuboższy model Presidenta, ale chciałbym się dowiedzieć, czy radyjko jest OK, tzn. czy jest w miarę bezawaryjne i jak się spisuje w użytkowaniu, czy nie jest to jakiś szumofon???
Z góry wielkie dzięki za ospowiedź,
Pozdrawiam wszystkich użytkowników.


[ wiadomość edytowana przez: dcnt dnia 2006-02-22 09:41:33 ]
[ powód edycji: literowka w tytule - poprawiono ]
  
 
ML-145
  
 
heh no ok ale chyba zapomniałem dodać, że antenka ma być raczej krótka. Myślałem o jakimś Hustlerze. Czy to dobry pomysł. Aha i jeszcze raz prośba jak możecie to napiszcie cos o ryadyjku.
Pozdro all,
  
 
roznica w cenie miedzy tymi antenami (dluzsza - krotsza) nie jest powalajaca, a przeglada sie na znaczna poprawe zasiegu, co sie jednak przydaje

pojezdzisz troche to stwierdzisz ze te 4-5km to jednak jest malo
zwlaszcza ze w zabudowaniach spada zasieg gdzies o ok. polowe i jesli ktos cie bedzie naprowadzal i bedzie stal gdzies na parkingu to po prostu przestaniecie sie slyszec

radyjka nie znam
  
 
Miałem kiedyś ten sam problem i ....
... mam teraz 2 anteny (NEW ALASKA 150 cm na dzwonku i w pogotowiu na inne auta FLORIDA 50cm). Obydwie polecam.

Cytat:
roznica w cenie miedzy tymi antenami (dluzsza - krotsza) nie jest powalajaca, a przeglada sie na znaczna poprawe zasiegu, co sie jednak przydaje

pojezdzisz troche to stwierdzisz ze te 4-5km to jednak jest malo
zwlaszcza ze w zabudowaniach spada zasieg gdzies o ok. polowe i jesli ktos cie bedzie naprowadzal i bedzie stal gdzies na parkingu to po prostu przestaniecie sie slyszec



... i tu się zgodzę (przynajmniej tak było w moim przypadku).
  
 
W takim razie mam jeszcze jedno pytanie, czy przy użyciu tzw. dzwonka trzeba dziurawić samochód czy nie? Jak się domyślam raczej nie. Czy to lepsze rozwiązanie niż magnesówka? Aha i poczym poznaje się moc anteny po Watach, dB czy może jeszcze coś innego bo dla mnie to czarna magia.
  
 
z tego co wiem, to tak jak w kazdym uchycie, cos tam sie bedzie wkrecac przez lakier do blachy, musisz miec mase z karoseria


dB i waty to sa chwyty marketingowe

w cb wazna jest dlugosc anteny i starannosc wykonania
  
 
Cytat:
2006-02-17 11:18:06, dcnt pisze:
Wszystkie maja przez lakier, jest to tzw sprzezenie pojemnoiosciowe Antena magnesowa bez kawalka metalu pod magnesem praktycznie nie bedzie dzialac poprawnie, a zasieg bedzie gorzej niz mizerny


Tak napisałeś w jednym z postw na forum na temat magnesówek. Czy wiesz może, które z wymienionych w tym temacie anten mają ten kawałek metalu? (Florida, Hustler, ML-145, New Alaska).
  
 
Źle zrozumiałeś. Ten kawałek metalu to karoseria samochodu. Docent miał na myśli, że antenka magnesowa nie zafunkcjonuje poprawnie jeśli nie będzie stała na porządnej bryle metalu jaką jest samochód
  
 
o to to

tam chodzilo o fakt dzialania magnesowki bez kawalka bachy pod spodem, magnesowki to jedyne anteny ktore nie maja bezposredniego (czyt, poprzez wkrecona srube czy cos) kontaktu z blacha samochodu, zastepuje je wlasnie magnes poprzez tzw sprzezenie pojemnosciowe z karoseria.

Kazde inne mocowanie wymaga bezposredniego kontaktu masy anteny z masa samochodu i to nie poprzez jakis kabelek czy cos, bezposrednio do karoserii, inaczej nie bedzie dzialac jak nalezy i zasieg bedzie tragiczny, a ty najczesciej bedziesz wtedy piszczal innym w radyjkach podczas nadawania i nie beda cie mogli zrozumiec
  
 
hehe no cóż przynajmniej widzicie ze nie sciemnialem i jestem zupełnie zielony w temacie CB Zamorduje Was chyba moimi pytaniami ale skoro tak to co z ludźmi, którzy wożą, co widziałem ma własne oczy, anteny magnesowe a pod nimi kawałek folii lub wyciętego balona czy wtedy będzie masa? Pomału rozwiewają się moje wątpliwości i coraz więcej zaczynam rozumieć Póki co dzięki za cierpliwość.
Pozdrawiam,

[ wiadomość edytowana przez: qqs dnia 2006-02-24 19:42:43 ]
  
 
Cytat:
2006-02-24 19:41:15, qqs pisze:
hehe no cóż przynajmniej widzicie ze nie sciemnialem i jestem zupełnie zielony w temacie CB Zamorduje Was chyba moimi pytaniami ale skoro tak to co z ludźmi, którzy wożą, co widziałem ma własne oczy, anteny magnesowe a pod nimi kawałek folii lub wyciętego balona czy wtedy będzie masa? Pomału rozwiewają się moje wątpliwości i coraz więcej zaczynam rozumieć Póki co dzięki za cierpliwość. Pozdrawiam, [ wiadomość edytowana przez: qqs dnia 2006-02-24 19:42:43 ]


masa będzie - spoko- beż problemów !!!
To tylko ochrona porzed powstaniem ewentualnych rys - wielu z nas tak robi!
Sam mam w miejscu, w którym stawiam magnesówkę nalepkę z folii samoprzylepnej w kolorze nadwozia - nic nie widać, a ochrona dodatkowa jest .
Taką folię mozna odlepić i spoko !!!
73 !!!
  
 
Wielkie dzięki Panowie, bardzo mi pomogliście. Kupuję magnesówkę Mam nadzieję, że jakoś to będzie śmigać. Temat uważam za zamknięty.
Pozdrawiam,
  
 
Na moja wiedze magnesówka nie musi leżeć na blasze żeby działała. Ma swoją mase w podstawce.
Popatrzmy na to z innej strony jak się nie wydrapie lakieru przy instalowaniu normalnej anteny to będzie miała mala mase i nie bedzie działała tak???
Wiec magnesówa oprócz tego lakieru ma jeszcze 1mm gumy kilka milimetrow magnesu itd. Wiec na zdrowy rozum musi mieć masę w podstawce.(pyzatym tak powiedział mi gość z serwisu)
  
 
Cytat:
2006-03-12 23:00:51, mlody3s pisze:
Na moja wiedze magnesówka nie musi leżeć na blasze żeby działała.


Zależy co rozumie się pod pojęciem "działać".
Cytat:
Ma swoją mase w podstawce. Popatrzmy na to z innej strony jak się nie wydrapie lakieru przy instalowaniu normalnej anteny to będzie miała mala mase i nie bedzie działała tak???


Jak wyżej.
Działanie, działaniu nie równe.
Cytat:
Wiec magnesówa oprócz tego lakieru ma jeszcze 1mm gumy kilka milimetrow magnesu itd. Wiec na zdrowy rozum musi mieć masę w podstawce.(pyzatym tak powiedział mi gość z serwisu)


Z grubsza było to objasnione w którymś z tematów. Żeby zaistniała przewodność nie musi być bezpośredniego kontaktu (przykład: może widziałeś jak się ładują elektryczne szczoteczki do zębów - nic się nigdzie nie wtyka metalowego, a akumulator i tak ładuje się "przez" plastik). Jest to zjawisko indukcji i wydaje mi się, że w ten sam sposób działają anteny magnetyczne.