Swr i masa???

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam ma w domu cb alana 48 plus z antena president new alaska 148 cm i zysk 6 dBi do montazu na stałe i zaslacz 3A.Mam mały problem i pewnie chodzi tu o mase mianowicie skad ja wziasc i gdzie przyczepic antene zeby ja miała .Ja ma ja na poreczy balkonowej i swr na mierniku mam 10 i zgupiałem bo w ciezarówce mam na tym samym sprzecie swr 0,9 i nie wiem co robic ze by nie spalic sprzetu w domu czyli k. mocy zna sie ktos na tym????w aucie masa jest karoseria mobila a w domu ??????? .Antene juz przemieszczałem i sprawdzałem Nawet sie poswieciłem i zrobiłem dziure w prapecie by oddalic sie od żelastwa i satelity sasiada ale nic swr taki sam miernik dobry bo sprawdzałem w mobilu.A moze zakłucenia od innych odbiorników typu kablówka satelity itd i inne budynki. Jak nadaje to mnie słychac na 3 km do 5km w mobilu na tym sprzecie jes zasieg 9 km i miernik nie bzikuje ładnie chodzi i pokazuje normalne własciwosci anteny.A moze jakies pole magnetyczne zakłuca antene ze tak jest.Pozdrawiam jestem pod gg 3025566.Mobil z Gdyni/Rumi.

[ wiadomość edytowana przez: dawidkm dnia 2006-04-01 13:45:45 ]

[ wiadomość edytowana przez: dawidkm dnia 2006-04-02 09:28:08 ]

[ wiadomość edytowana przez: dawidkm dnia 2006-04-02 09:35:50 ]
  
 
swr nigdy nie jest mniejszy niz jeden, twoj miernik cos nie halo, lub nieskalibrowany przed pomiarem.

swr 10, tez nierealny


antene odsunac od sciany jak najdalej, tyle na razie przyszlo na mysl
  
 
Coś dawid mocno pokręciłeś w swoim poście, co to za antena - magnesówka jaką masz SWR-miarkę czy umiesz ją skalibrować przed pomiarem

Antena źle się stroi jeśli jest blisko ściany (zwłaszcza metalowej) i zasięg jest raczej kierunkowy. Kolega który miał magnesówkę na balkonie stawiał ją na pokrywie od kotła zamocowanej na narożu balustrady i miał całkiem dobrą łączność.
  
 
No nie wiem jak sie kalibruje przed pomiarem mam swr-430 .A cała operacje przeprowadzam tak. USTAWIENIE PRZYRZĄDU:
Do złącza antenowego radia CB,
podłączyć kabel (możliwie krótki) i jego
końcówkę przyłączyć do wejścia (oznaczonego
TX) na reflektometrze. - do wyjścia
antenowego (oznaczonego ANT)
wspomnianego przyrządu podłączamy kabel od anteny.
- następnie przełącznik na ścianie czołowej przyrządu
ustawiamy w pozycję FWD (Forward) i naciskamy i przytrzymujemy PTT
(Push To Talk) - czyli przycisk mikrofonowy. Ustawiamy pokrętłem
reflektometru wskazówkę tak aby była na końcu skali w miejscu
oznaczonym SET (kalibracja).
- przełączamy przełącznik z pozycji FWD na pozycję REF i
odczytujemy wartość niedopasowania. Po odczycie puszczamy przycisk
PTT.
ANTENA POPRAWNIE ZESTROJONA POWINNA MIEĆ NAJNIŻSZY SWR
NA KANALE 20-dziestym, w miarę oddalania się kanał 1/ 40 SWR będzie
rosnąć - uzyskując największe wartości na kanałach 1 i 40.
KAŻDY POMIAR NALEŻY SKALIBROWAĆ! , przy zmianie kanału
BEZWZGLĘDNIE (wskazówka na SET w mierniku SWR)
Na kanale 1 odczytujemy SWR = 1,5
Na kanale 40 odczytujemy SWR = 2,1
(w obu przypadkach podano wartości przykładowe)
CO TO OZNACZA?
Oznacza to że promiennik jest za długi. Wsuwamy go głębiej i
ponownie mierzymy współczynnik SWR (w takich samych niezmiennych
warunkach).
NIE WOLNO ZMIENIAĆ POCHYŁU KĄTA ANTENY !
Po kilku próbach powinniśmy uzyskać uzyskujemy SWR który jest
najniższy na 20 kanale i rośnie na krańcach..

[ wiadomość edytowana przez: dawidkm dnia 2006-04-02 09:43:43 ]
  
 
gdzie robicie te pomiary, chodzi mi o lokalizacje, odleglosc od budynkow, konstrukcji stalowych itp itd najlepiej (najbardziej wiarygodny wynik, to wyjechac gdzies na otwarty teren poza zabudowani i tam ustawiac.
  
 
to tak mam podobną sytuację a więc minus radia do grzejnika pewne połaczenie lutowane a podstawa anteny do parapetu zewnętrznego tez pewne łaczenie i mam antene AT 72 i georga prezesa i jest pięknie
  
 
a moze mi ktos powiedziec jak znalezc mase na radio midland 1001z??? magnesowke zamontowalem tak jak to ktos juz zrobil na pokrywie od kotla. a mase od radia nie wiem jak zrobic. Pozdro 73
  
 
A daloby rade zamontowac antene np. pod jakims meblem? np. pod biurkiem wraz z cb radiem ??? Czy konieczne jest aby antena byla poza mieszkaniem???
  
 
Cytat:
2006-04-01 11:54:58, dcnt pisze:
swr nigdy nie jest mniejszy niz jeden, twoj miernik cos nie halo, lub nieskalibrowany przed pomiarem. swr 10, tez nierealny antene odsunac od sciany jak najdalej, tyle na razie przyszlo na mysl



Mylisz się jednak idzie osiągnąc SWR 10 , oplot wlezie pod żyłe i kiszka.

SWR moze miec poniżej 1.0 ale czasami przy SWR 1.7 są dobre łączności w antence WA-23 bodajże niżższego SWR niż 1.6 nie osiągniesz a antena z wyższej półki.

SWR - to nie wszystko.