CB Radio Forum:forum klubowedołącz do klubuklubowiczesamochody

Radiotelefon przenośny

Sortuj posty wg daty: 
rosnąco malejąco
 >> wyświetlony od najstarszych postów <<
 Autor 
 2006-06-15 14:20:06

Witam, przepraszam za "lamerskie" pytanie, ale o CB wiem tylko tyle, że muszę je mieć ...
Czy jest jakikolwiek sens kupowania ręcznego radiotelefonu CB - główne zastosowanie to komunikaty o zwierzątkach (no wiecie ... misie i takie tam).
Jak to działa w samochodzie na własnej antenie? Jaki ma zasięg? Jeśli jest sens zakupu to co radzicie?

Pozdrawiam
2006-09-01 16:12

2006-06-15 20:18:24

Na własnej antenie z ręczniaka sobie nie pogadasz bo zasięg będzie ok. 0,5-1 km. więc jadąc z przeciwka mobil Ci nie zdąży nic powiedzieć a już nie będziesz miał zasięgu. Druga sprawa to promieniowanie z mocą ok. 4W. nie pozostanie obojętne dla Twojego organizmu a nie chcesz chyba żeby Ci mózg w nocy świecił , fale odbijają się od metalowej puszki jaką jest wnętrze samochodu i działają z wielokrotnie większą energią niż na terenie otwartym.

Antena zewnętrzna to podstawa - może być magnesówka za ok. 37 zł wystarczy do kontaktu na ok 3 km. Więcej na drodze Ci nie będzie potrzebne.
Jeśli ręczniak to ze specjalną przejściówką do podłączenia ant. zewn.
2015-01-05 21:13

2006-06-16 10:04:17

OK Jerry, dzięki za rzeczową informację.

Rozumiem że ten problem ze świecącym mózgiem to raczej przy nadawaniu a nie przy odbiorze?

Czy do któregoś z "ręczniaków" w standardzie jest przejściówka do anteny zewnętrznej?

No i jeszcze jedno - czy przy ręczniaku jest sens silić się na jakąś dobrą antenę, czy ograniczenia radiotelefonu są takie, że nie ma znaczenia co podepniesz?

Pozdrawiam - Grzegorz

2006-06-16 23:26:46

1. Mózg będzie świecił tylko od nadawania wewnątrz blaszanej puszki , to samo dotyczy nadawania bez anteny (lub źle zestrojonej) słuchać możesz na kawałku drutu podpiętym do "gorącego" przewodu i nic się nie stanie.
2. Przejściówki sprzedają sklepy CB i bez problemu ją dostaniesz.
3. Ręczniak z anteną zewnętrzną to jest normalne radio które ma podobną moc jak inne i przełącznik na 1W. Wadą jest brak RF-gain'a i filtra ANL więc za dobra antena będzie ściągała za dużo szumów więc więcej musisz zaciągać blokadę przez co skracasz zasięg i kółko się zamyka.
Ja na co dzień mam antenkę za 37zł do ręczniaka i wystarczy na lokalne trasy a nie ma kłopotów z przekładaniem i nie szkoda w razie złodzieja (zwinęli mi już kilka drogich anten). Odpięcie anteny i wtyku od zasilacza to sekunda i ręczniaka zabieram a krótka antenka do środka.
Pozdrawiam
Jerry
2015-01-05 21:13

2006-06-18 19:06:12

Dzięki Jerry za pomoc

No i do usłyszenia na 19!

Pozdrawiam - Grzegorz