Strojenie anteny. POMOCY !!!

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
witam

Mam CB ALAN 100 PLUS i antene magnetyczną o długości 77 cm. Czy jeśli przestroje tą antene do samochodu osobowego a przełoże ją do auta dostawczego o bardzo podobnej wysokości dachu to będze też działac tak jak powinno ?? czy bęe musiał od nowa stroic ?? POMOCY

  
 
Antene stroisz do miejsca montazu, na drugim aucie wypadaloby chociarz sprawdzic jak tam swr bedzie wygladac
  
 
aha

ale strojenie dużo daje ?? wiem że głupie napewno pytanie ale ja z CB dopiero zaczynam. mam nieprzestrojone i chodzi w miare dobrze a jak przestroje będzie lepiej ?? i jeszcze sie spytam jakie powinno byc najlepiej SWR ??
  
 
jesli nowa antena to czesto nie trzeba nic ruszac.

strojenie daje ci zasieg nadawczy, bo odbior zalezy glownie od drugiego rozmowcy. chociarz dlugosc anteny tez ma swoje znaczenie - im dluzsza tym lepiej
  
 
Jeśli będziesz miał dobrze zestrojoną antenę to nie musisz nic zmieniać. Ja codziennie przekładam mój zestaw pomiędzy 3-4 osobówkami i wysokim dostawczym blaszakiem bez strojenia i wszędzie jest OK.

SWR powinien być jak najbliżej 1,1 na kanale na którym najwięcej gadasz (np. 19). Sprawdzasz również na skrajnych kanałach. Jeśli masz źle zestrojoną antenę to nigdy nie gadaj długo za jednym wciśnięciem gruszki bo możesz spalić końcówkę mocy.
  
 
aha dzięki za wiadomośc ale mam problem !!

Dziś przyszedł kolega z miernikiem SWR no i gdy wcisnąłem guzik do nadawania to pokazywało MAXYMALNE czyli chyba 15. no to trzeba było zmienic. Męczyliśmy sie 2 godziny i za każdym razem pokazywało maxymalne. robiliśmy wszystko ( zmienialiśmy położenie anteny np. na środku, na boki nawet lekko zniżaliśmy antene albo podwyższaliśmy) robiliśmy co sie dało i nic.

Jeśli wiecie czemu tak było to prosze o pomoc bo niedługo musze wyjechac w droge a słabo mi to działa.
  
 
kurcze, sam nie wiem, wezcie jeszcze i sprawdzcie czy nie macie zwarcia w kablu antenowym, taki swr to w zyciu nie slyszalem zeby komus pokazalo
  
 
Ewentualnie sprawdźcie miarke
  
 
aha

bo antena jest nowa kupiona w piątek. jakby coś to wymienie. ale mogło sie tak stac dlatego że gadałem troche przez nia jak nie była zestrojona??
  
 
Jeśli był taki SWR to końcówka spalona. Reklamuj radio razem z anteną. Jedyna nadzieja że źle podłączałeś reflektometr
  
 
jakto mam reklamowac z radiem ?? przecież radio pięknie chodzi tylko ta antena sie nie stroi a wszystko było dobbrze podłączone. wiecie moze jeszcze czemu tak mogło byc ?? jakby co to piszcie. ja jutro bede garał z gościem co profesjonalnie stroi i wtedy sie zobaczy
  
 
jakto mam reklamowac z radiem ?? przecież radio pięknie chodzi tylko ta antena sie nie stroi a wszystko było dobbrze podłączone. wiecie moze jeszcze czemu tak mogło byc ?? jakby co to piszcie. ja jutro bede garał z gościem co profesjonalnie stroi i wtedy sie zobaczy
  
 
Zalezy jaka antena.Jezeli cos w stylu midlanda 18-244 to wszystko jest mozliwe.Nawet to,ze wskazowka zabije sie na koncu skali.SWR mozna regulowac jezeli jest,powiedzmy, ponizej 2.5 i wykres nie jest linią prostą.W innych wypadkach trzeba szukac usterki w antenie,koncowce..
  
 
a moze miernik masz ustawiony w pozycji na kalibracje????
ten kolega umie go obsł€giwać czy porzyczył i ma go pierwszy raz w rekach???
  
 
witam

ten kolega przestrajał już ok. 30 anten więc sie zna. I JUZ WIEM CO BYŁO PRZYCZYNA: w antenie między anteną a magnesem był lakier i dlatego sie nie stroiło. ale już ten gościu mi przestroił.
  
 
dobra a teraz inne pytanie.

Mam taki bat 150 cm i chcialem go wsadzic do mojej cewki i magnesu z tej anteny ale magnes jest o średnicy 8 cm więc nie zdmuchnie mi takiego bata ??
  
 
dobra a teraz inne pytanie.

Mam taki bat 150 cm i chcialem go wsadzic do mojej cewki i magnesu z tej anteny ale magnes jest o średnicy 8 cm więc nie zdmuchnie mi takiego bata ??
  
 
To było pisać że nie masz anteny tylko jakieś wynalazki. Czasem można zmienić bat anteny ale trzeba dokładnie zestroić antenę bo długość bata sumuje się z długością cewki i może wyjść kaszana.
  
 
no teraz mam normalna antene ale ten gsciu co stroil mi to powiedzial ze on moze zamontowac ten bat i dokładnie zestroic zeby pięknie grało. tylko jak myslicie czy zdmuchnie mi tą antene jeśli mam magnes średnicy 8 cm ??
  
 
Cytat:
2006-04-03 23:09:49, Marcinozo123 pisze:
no teraz mam normalna antene ale ten gsciu co stroil mi to powiedzial ze on moze zamontowac ten bat i dokładnie zestroic zeby pięknie grało. tylko jak myslicie czy zdmuchnie mi tą antene jeśli mam magnes średnicy 8 cm ??


Na Twoim miejscu poszukalbym podstawy magnesowej o srednicy 140mm, a jeszcze lepiej 150mm ---> wystarczy !!!
80mm przy tej wysokości, to stanowczo za mało !!!
73 !!!