Jaki zasieg?

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
niedawno zakupiłem komplet, wiem ze tani ale w zupełnosci wystarczy: Alan 100 plus i antene LEMM o długosci chyba 90 cm. montowana do rynienki .Pan wjak montował powiedział ze bedzie miało zasiegu do 10 km a tymczasem z trzech km znajomy mnie słabo słyszy.a ja ludzi z ponad 20 dobrze słysze. dodam ze było strojone. nie sprawdziłem go na trasie bo nie miałem okazji. co może byc? wiem ze ukształtowabie tereny ma wpływ
  
 
Gdzie kupowałeś radio? Czy na pewno jest zestrojone w zerach? Alan 100 jest dość szeroki więc możesz dobrze słyszeć a jeśli jesteś ustawiony z boku - Ciebie inni słabo będą słyszeć. Poczytaj co mi odpowiedział Krasek w innym poście. Czasem warto wydać 15 zł i mieć dobry kontakt z innymi.
  
 
jerry - ale jak kolega nie siedzi w zerach, to popraw mnie ale te 15 zlotych mu nie pomoze - mowisz o strojeniu anteny prawda? a w momencie rozkalibrowanego radia jest juz powazniejszy temat...


no chyba ze tkwie w bledzie
  
 
witaj
wracając do twojego pytania , z doświadczenia ( mam radyjko założone na osobówce od 5 lat) to dużą rolę odgrywa długość anteny - ty kupiłeś niedość że radyjko słabszej klasy to jeszcze krótką antenę ( taką antenkę można zainstalować do ciężarówki na wysoką kabinę ) do twojego zaś auta jeżeli piszemy o osobówce to powinieneś kupić i założyć przynajmniej antenę o długości 170cm - to powinno wystarczyć ( mi zdaje egzamin do dziś taka antena) którą miałem podpiętą na początku do takiego samego radyjka jak twoje i zasięg miałem około 7-8km.
O długości odsłuchu i nadawania docyduje wiele czynników nawet ma wpływ pogoda i o ile dobrze się orientuję to ciśnienie atmosferyczne. Sam z resztą zauważysz , że podczas dłuższego użytkowania radyjka raz będziesz miał lepszy odsłuch a w inne dni gorszy.
Ten pan który ci mówił że przy takim zestawie który ci zaproponował i który ci sprzedał to albo szybko chciał sprzedać sprzęt albo się nie zna albo ty mu mówiłeś o zakupie tylko mi wyłącznie krótkiej antenie . Gdybyś u mnie kupował sprzęt to do tego radyja zaproponował bym ci antenkę mocniejszą i dłuższą .
Więc jeżeli chcesz mieć dłuższy zasięg to spraw sobie dłuższą i mocniejszą antenę , lub dopałkę no i przedewszystkim sprawdź czy antena ma dobrą masę.
pozdrowionka i miłego odsłuchu
  
 
Kemuel ty ladujac 170 cm na dach mowisz, ze to minimum??? - stary... niebawem pojawia sie ci, co stwierdza, ze dopiero przy bazowce na mobilu, mozna jako-tako jezdzic i sluchac... BEZ PRZESADY... panowie

druga sprawa - na 170 cm miales zasieg 7-8 km??? cos ciut malo... przy dobrych warunkach taki wynik mialem na presidencie georgii - 30 cm... a nominalnie to mialem 3-5 km... - wiec chyba stosunek dlugosci do jakosci przemawial za tym malenstwem... - teraz bujam na ML-145 (rowniez "glowa panstwa") i wyniki - 10-15 km nie sa niczym nadzwyczajnym...
pozdrawiam

[ wiadomość edytowana przez: gokyu dnia 2006-06-21 18:38:03 ]
  
 
Na rynience ta antenka praktycznie niema odbicia i niewiem jak ten gosciu dobrze ci ustawil SWR. Radyjko masz kiepskie, musze przyznac. Napisz jeszcze model tej antenki dokladnie. Niektorzy poprostu nastawiaja sie na zysk, a zadowolenie klijenta to juz drugozedna sprawa
  
 
Cytat:
2006-06-21 18:18:17, gokyu pisze:
jerry - ale jak kolega nie siedzi w zerach, to popraw mnie ale te 15 zlotych mu nie pomoze - mowisz o strojeniu anteny prawda? a w momencie rozkalibrowanego radia jest juz powazniejszy temat... no chyba ze tkwie w bledzie



Przestrojenie w zera unidena 520 kupionego na allegro kosztowało w W-wie dokładnie 15 zł. Przy okazji podciągneli mu moc na 4W bo miał 2,5W. Wystarczy wykonać kilka telefonów albo zapytać o serwis na radiu . antenę (SWR) ja mu za darmo ustawiłem.
  
 
sooorrrryyyy - pomylilem watki

[ wiadomość edytowana przez: gokyu dnia 2006-06-21 23:33:32 ]
  
 
Wszyscy twierdzą, że długość anteny to podstawa sukcesu ale jak widzę zasięg 7-8 km z 1,7m anteny to dajcie spokój ...
Mam metrową antenę i spoko wylatuję ponad 10 km (17 km sprawdzone (bez ASC i już na granicy słyszalności) z kolegą który oddalał się w trasie).
Trzeba brać pod uwagę również to jakim sprzetem posługuje się rozmówca bo jeśli ma zabawkę to wynik takiego testu nas rozczaruje.
Dla porównania będąc na wlocie do Lublina spokojnie słyszę komunikaty z innych wlotów i to na ASC więc nie przesadzajcie z tymi długościami anten ... dobry zestaw poprawnie zestrojony zapewnia dobre osiągi.
P.S. Polecam zastosowanie słuchawki - ustawiasz cicho i nie zastanawiasz się co ktoś powiedział, urwałem ostatnoi słuchawkę i na głośniku w zabudowie normalnie nie da się jeździć
  
 
Cytat:
2006-06-26 11:04:15, crazy pisze:
P.S. Polecam zastosowanie słuchawki - ustawiasz cicho i nie zastanawiasz się co ktoś powiedział, urwałem ostatnoi słuchawkę i na głośniku w zabudowie normalnie nie da się jeździć



To jest rzeczywiście świetny pomysł, myślę o tym odkąd mam CB, ale jakoś nigdy nie starcza czasu, żeby podpasować jakąś słuchaweczkę...
Pierwsza sprawa to to co mówisz, lepiej słychać, wyraźniej, a druga, również bardzo istotna - w czasie jazdy z pasażerami (np dziećmi) - nie są narażeni na słuchanie "łaciny"
  
 
Dokładnie tak jak piszesz, komfort odbioru + dyskrecja, często wiozę pasażerów w tym rodzinkę (dziecko) i lepiej aby wszystkiego nie słyszeli bo mi jest czasem wstyd za innych. To nie jest trudna sprawa bo bierzesz zwykłe słuchawki za np. 5 zł i tniesz robiąc jedną długą - potrzebna lutownica, opaski termokurczliwe (najlepsze bo wzmacniają dodatkowo łączenie), trochę czasu i cierpliwości, wpinasz w gniazdo i jazda ...
  
 
niestety koledzy dlugosc anteny ma znaczenie, jak rowniez parametry