Początki bazy

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam wszystkich użytkowników forum
Mam dwa mobili z cb od ponad roku radyjka to unideny 520xl i atenki hustler sprzęt spisuje się rewelacyjnie no i przyszedł czas na bazę jak to w kolejności bywa
Noto jest tak; dach mam spadzisty na domku jednorodzinnym pokryty blachą do komina zamontowany maszt o wysokości 2m najbliższa antena TV jest 8m od masztu i właśnie 2m niżej rozglądałem się za anteną bazowa i czytam posty na forum wybrałem trzy atenki wszystkie firmy masen no jak to bywa w Polsce i niezbyt dużym budżetem
Proszę o doradzenie co wybrać w mojej sytuacji
1- ANTENA NADAWCZA ALMAS-ROT 1/2 FALI
2- SUPER BOOMERANG K-24 ¼ fali
3- BOOMER K-34 5/8 fali
No i tu się zaczynają moje schody następujące ALMAS-ROT ½ stroi się szczytówką jak wiem Po zamontowaniu nie mam jak się do niej dobrać na te około 5,5m ,a K- 24 słyszałem ze się łamią co do K-34 to jak to się montuje do masztu bo moja wyobraźnia się skończyła jak to zobaczyłem na forum w jednym z postów no i proszę o konkretne jeszcze podpowiedzi jak dobrać długość kabelka, potrzebuje około 10m
Nie zależy mnie na dalekich zasięgach no około 30km jak bym uzyskał to będę bardzo zadowolony aż szczęśliwy radyjko co przewiduje to TTI TCB – 880
Mam jeszcze taka prośbę jeżeli mój post przeczyta ktoś z Wrocławia lub z okolic to prose o kontakt
  
 
Im dłuższa antena tym lepsza więc brał bym 5/8 fali. Na domku jednorodzinnym 30km ciężko będzie uzyskać, zasięg zależy od terenu. Dobrze żeby anteny TV były niżej niż antena CB. Przy kablu 10m. nie powinno być kłopotów z SWRem.
Proponowanych przez Ciebie anten nie znam bo już dawno nic nowego nie kupowałem , mój sprzęt ma kilkanaście lat.
  
 
żadnych wynalazków. bierz normalną antenę. apetyt na zasięg będzie rósł, więc po co dwa razy robić tę samą pracę.

Cytat:
No i tu się zaczynają moje schody następujące ALMAS-ROT ½ stroi się szczytówką jak wiem Po zamontowaniu nie mam jak się do niej dobrać na te około 5,5m



w zasadzie każda antena bazowa stroi się szczytówką. po prostu jak założysz, zmierzysz i okaże się że jest nie tak jak trzeba, to zdejmujesz antenę i skracasz/wydłużasz stroik. potem zakłądasz antenę na maszt i znów mierzysz. ja robiłem tak samo z moim 9m maszcie.


Cytat:
Im dłuższa antena tym lepsza więc brał bym 5/8 fali.



Jerry, ale na bazie nie zawsze. ważne jest jak rozchodzą się listki promiewania, ważne gdzie stoi dom, ważne jakie są warunki terenowo/urbanistyczne.
ja mam obecnie 5/8, ale krókie. a w łącznościach lokalnych najlepiej sprawowała mi się 1/2 sirio gp27. najlepiej radziła sobie z falami odbitymi od budynków itd...
miałem również lemma o długości 690cm i to była najgorsza moja antena do localu.
zresztą nieraz i wysokość nie jest najważniejsza. sąsiad mający antenę 12m obok mojej przeważnie miał słabsze raporty u stacji z którymi rozmawialiśmy, mimo że miał wyższy maszt niż mój.
uwarunkowań jest bardzo dużo.
  
 
Kup Skylaba bardzo dobra antena .
Kolega się myli , długośc kabla niema znaczenia jeśli chodzi o SWR , a zakłócac będziesz tylko anteny siatkowe są one niedozwolone w Polsce.
Ijeśli będziesz nadawac z dużą mocą z dopałem , ja lece z 40W w USB w bloku i nikomu nie zakłócam.