Co i jak z cb

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Panowie zainspirowal mnie temat cb osobiscie mam w mobilku Superstar 360fm i antenke San Tiago1200.Mam pytanko czy to radyjko nadaje sie na baze i co musialbym do tego kupic zeby mialo to nie byle jaki zasieg.A moze ktos zna lekture ktora bardziej mnie wprowadzi w ten temat.
  
 
Kazde radio mniej lub bardziej nadaje sie na baze, pytanie tylko na jakiej modulacji chcemy nadawac - do czego chcemy ją wykorzystywac.
Do pogaduszek z kierowcami na drogowym kanale 19 wystarczy najprostrze radio. Najlepiej zeby mialo wyłączany filtr ANL ( bo w domu sie nie przyda ) i funkcję RF gain.
Jesli interesują nas dalekie łącznosci z innymi bazami to potrzeba bardziej rozbudowanego radia z modulacją USB i LSB ( tzw wstęgi ) i pełnowymiarowej anteny.
Aby przeprowadzic rozmowy na wstęgach potrzeba sprzyjających zjawisk atmosferycznych ( propagacja ), ktore nie zawsze występują i podstawowej znajomosci żargonu krotkofalowcow.
Jako lekture polecam to forum CB RADIO PL
szczegolnie dział " ABC czyli podstawy "

[ wiadomość edytowana przez: zp dnia 2008-01-27 17:59:01 ]
  
 
Cytat:
2008-01-27 17:55:05, zp pisze:
Do pogaduszek z kierowcami na drogowym kanale 19 wystarczy najprostrze radio.



nie wystarczy, bo nie zapewnia komfortu odsłuchiwania.
Pomijam drobiazg że SS 360FM to radiotelefon klasy alan 87.

Cytat:
Jesli interesują nas dalekie łącznosci z innymi bazami to potrzeba bardziej rozbudowanego radia z modulacją USB i LSB ( tzw wstęgi )



a w AM/FM sie nie da?

Cytat:
Aby przeprowadzic rozmowy na wstęgach potrzeba sprzyjających zjawisk atmosferycznych ( propagacja ), ktore nie zawsze występują i podstawowej znajomosci żargonu krotkofalowcow.



żargon to jest na 19.
łączności na ssb to takie same łączności jak w innych emisjach i potrzebują żadnych specyficznych warunków. Mało tego, zasięg bezpośredni jest dużo większy jak w AM.

Cytat:
Jako lekture polecam to forum CB-RADIO.PL szczegolnie dział " ABC czyli podstawy "



Jeśli tylko takie informacje posiadasz z cb-radio.pl, to raczej zmień źródło pozyskiwania wiedzy o cb.





Cytat:
arekpluta81 napisał:

Panowie zainspirowal mnie temat cb osobiscie mam w mobilku Superstar 360fm i antenke San Tiago1200.Mam pytanko czy to radyjko nadaje sie na baze i co musialbym do tego kupic zeby mialo to nie byle jaki zasieg.A moze ktos zna lekture ktora bardziej mnie wprowadzi w ten temat.



SS 360FM to całkiem dobre radio oparte na b. popularnej płycie głównej, stosowanej w wielu modelach radiotelefonów. Na bazie sprawdzi się na pewno. POtrzebujesz do niego zasilacz około 7A i antenę.
Wybór anteny uzależniony jest od rodzaju łaczności, jakie planujesz. Najbardziej uniwersalną będzie moim zdaniem 5/8 fali.
w razie pytań zapraszam na
www.CBRADIO.pl
jest tam sporo "starych" stacji z doświadczeniem i wiedzą praktyczną.


[ wiadomość edytowana przez: Góral dnia 2008-02-02 22:25:41 ]