Regulacje UE w cb??? Czy ktoś coś wie?

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Przeczytałem gdzieś, że w krajach UE jest wymóg nad i odb tylko w fm i jedynie Polska jeszcze się do tego nie dostosowała. Będzie musiała to zrobić wkrótce, być może już od 1.01.2009, a w związku z tym wszystkie radia nieposiadające am/fm będą nadawać się do śmieci. Czy ktoś słyszał/wie coś na ten temat? Chciałem kupić radio ale ta informacja skutecznie zmusiła mnie do zastanowienia. Będę wdzięczny za jakąkolwiek odpowiedź.
  
 
W krajach UE na pasmie CB nadawac mozna do wyboru w AM i FM
O plotkach przejscia w FM słyszy sie od conajmniej 20 lat i jakoś do tej pory nic z tego, u nas jako antymisiek modulacja AM wystarczy.
  
 
Jeśli masz wątpliwości to kup radio ze zmianą modulacji i po kłopocie (można wybierać nawet pośród stosunkowo tanich modeli).

Poczytaj np na wikipedii co to jest pasmo CB, jak funkcjonuje i dlaczego tak a nie inaczej... Obie modulacje są używane i w Polsce i nie w Polsce. Jeśli radio daje Ci taką możliwość możesz używać poza Polską i AM.
To samo tyczy się zer i piątek, zmiana nam nie grozi bo - za wiki: ""Zera" i "piątki" zostały rozmieszczone w krajach europy w taki sposób, aby po odbiciu sygnału od jonosfery wzajemnie nie przeszkadzać sobie w łącznościach."
Więc w tej kwestii nagła zmiana też nam nie grozi
  
 
wielkie dzięki. No to teraz wszystko jasne
  
 
Ale jeszcze jedno mnie nurtuje... pomóżcie jeśli możecie...
Upatrzyłem sobie Uniden 520 w duecie z Sirio 145. Ale przeczytałem parę wypowiedzi, że w Polsce jest to radio niedopuszczone przez UKE (tak też zresztą podaje wikipedia). Z drugiej strony czytam (również na tym forum), że można kupić Unidena z homologacją. No to jak to w końcu jest. Było by dziwne gdyby UKE zabroniła kupowania radia a jednocześnie przyznawała mu homologację, czyż nie?
  
 
wikipedia to nie jest najlepsze źródło informacji.
w UE oczywiście obowiązuje standart FM, ale to nie oznacza iż nie wolno używać innych emisji. To jest regulowane przez poszczególne kraje, podobnie jak i zakres częstotliwości.

Cytat:
To samo tyczy się zer i piątek, zmiana nam nie grozi bo - za wiki: ""Zera" i "piątki" zostały rozmieszczone w krajach europy w taki sposób, aby po odbiciu sygnału od jonosfery wzajemnie nie przeszkadzać sobie w łącznościach."



mit kolego, mit. w zasadzie cała europa pracuje w "piątkach", Polska jest tu wyjątkiem. Wystarczy spawdzić to w radiach z multistandartem.
A jak warunki pozwolą, to z odbicia będziesz miał tak mocny sygnał, że i przesunięcie 5khz nie pomoże.

Cytat:
Było by dziwne gdyby UKE zabroniła kupowania radia a jednocześnie przyznawała mu homologację, czyż nie?



i nie wydaje. nie robi tego na żadne nowe radio. UKE jedynie sprawdza prawdziwość tego, co napisał producent/importer w deklaracji zgodności.