Wałek rozrządu, jak ustawić???

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam, jako że ktoś pomagał mi w rozbiórce silnika 1.6 16v ZETEC, i odkręcił koło od wałka,

moje pytanie brzmi: jak ustawić koło zębate rozrząd względem wałka rozrządu bo nie widziałem żadnego klina ani tym podobnych, a teraz już zrezygnowałem z "pomocy" kolegi... Jest możliwość ustawienia czy trzeba kupić wałek już z kołem?

  
 
Masz ściągnięty cały rozrząd? Wykręć świece będzie się łatwiej kręciło wałem korbowym.

Jeśli masz założony pasek ale nie ustawiony rozrząd to kręcisz tak kołem pasowym wału korbowego aż znak (pierwsze wycięcie od prawej) pokryje się z znakiem (długim wyżłobieniem na misce) na misce. Następnie patrzysz jak są wałki rozrządu. Blokujesz je narzędziem i luzujesz koła wałków. Ustawiasz wałki tak żeby można było włożyć w nie płaskownik. Musi mieć dokładnie 5mm grubości i wchodzić w obydwa wałki.
Jak masz włożony płaskownik to zakładasz cały pasek, dokręcasz napinacz i dokręcasz koła wałków.

Teraz sprawdzasz kręcąc kołem pasowym wału rozrządu czy nie ma kolizji zaworów z tłokami i czy wszystko idzie gładko.

Tu masz całą książkę i tam na obrazkach masz dokładnie napisane.KLIK

W razie wątpliwości, pytaj