Umowa kupna sprzedaży z osobą poniżej 13 roku życia.

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam, mam poważny problem i chciałbym przedstawić historie której finał chciałbym od was poznać

W maju na OLX znalazłem ofertę pojazdu (motorower) przyjechałem do osoby sprzedającej która mnie poinformowała że nie może na razie sprzedać tego motorku bo właścicielem jest mąż który (zmarł dwa miesiące wcześniej) dlatego żona (sprzedająca musiała udać się do notariusza aby otrzymać motor w spadku. Okazało się że mąż nie spisał testamentu i przepisał motor na całą rodzinę.
Po załatwieniu tych formalności poinformowali mnie abym przyjechał kupić motor.

Okazało się że muszę spisać jedną umowę ze wszystkimi spadkobiercami, uczyniłem to bo wszyscy i tak mieszkali w jednym domu i chcieli sprzedać motor.

po 3 tygodniach udałem się z dokumentami do Wk aby pojazd przerejestrować, tam pani mi powiedziała że jedna z osób sprzedających jej niepełnoletnia i musi zgoda sądu rodzinnego.

Zadzwoniłem do sprzedających oni napisali pismo do sądu i czekają już ponad miesiąc za odpowiedzią.

Dziś pierwszy raz zajrzałem na to forum i przeczytałem to:

Istnieją trzy podstawowe kategorie zdolności jeżeli chodzi o wiek:
1. 0 do 13 brak zdolności do czynności prawnych (nie można zawierać umów)
2. 13 do 18 (czasem 16 - małżeństwo za zgodą sądu) - ograniczona (część umów można część za zgodą opiekuna prawnego)
3. 18 do śmierci - pełna(można zawierać wszelkie umowy)

i chyba jest problem bo jedna z tych osób ma 10 lat POMOCY!
  
 
a trzeba było spisać umową z nieżyjącą osobą i problem z głowy, nikt się przecież nie pyta czy sprzedający żył.
  
 
Jak dla mnie w imieniu nieletniego umowę powinien podpisać opiekun prawny (matka?).
  
 
Cytat:
2016-07-13 17:33:53, pavlus pisze:
Jak dla mnie w imieniu nieletniego umowę powinien podpisać opiekun prawny (matka?).


Nie da rady, nieźle się wkopałeś, nieletni odziedziczył udział w pojeździe i bez zgody sądu transakcja jest niważna.