Chwilowe chrobotanie po długim postoju przy niskich temp. - Strona 2

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Cytat:
2020-12-09 09:28:14, Bigelektron pisze:
Ustalmy jedna rzecz strony auta to okreslamy siedzac za kierownica a nie patrzac na auto. Wiec siedzac w aucie zgrzyta z prawej strony tak????No to z prawej jest alternator i kompresor i dwa paski osprzetu i napinacz. Wiec jezeli zgrzyta z prawej co nie znaczy ze tak jest bo moze sie niesc ale gdyby tak bylo to trzeba zostawic auto na noc na dworze pozniej go wepchnac na podnosnik podniesc odpalic i posluchac z ktorej strony chrobocze. Jezeli faktycznie z prawej to zgasic zdjac pasek np alternatora. Wystawic auto na zewnatrz i powtorzyc osluchiwanie nastepnego dnia. Jezeli dalej chrobocze zdjac drugi pasek i to samo. Chyba ze jest jeden bo niepamietam. Jezeli po zdjeciu obydwu paskow dalej chrobocze to jestesmy w czarnej dupie bo nic weiecej nie stwierdzimy. Bywalo tez ze chrobotal wydech na polaczeniach. Wsxystko zalezy od tego jaki dzwiek to wydaje. Z tego dzwieku na filmiku to raczej odglosy ze skrzyni biegow ale skad mam wiedziec jak faktycznie to slychac. Filmik moze mylic. Ale sluchajac od spodu stetoskopem bedzie przynajmniej slychac skad dzwiek dochodzi. [ wiadomość edytowana przez: Bigelektron dnia 2020-12-09 09:30:56 ] [ wiadomość edytowana przez: Bigelektron dnia 2020-12-09 09:34:03 ] [ wiadomość edytowana przez: Bigelektron dnia 2020-12-09 09:40:19 ]




W takim razie będę już wiedział, z której perspektywy przedstawiać strony auta.


Nie wiem czy to istotne, ale zauważyłem ze pasek, który jest na rolkach jest wilgotny a raczej powiedziałbym, ze tłusty i rowki w rolkach tez... to normalne czy może coś wskazywać?

Odnośnie opisu, który przesłałeś i super opisałeś w krokach to mam pytanie czy jak dodaje gazu na biegu jałowym bez sprzęgła i chrobotanie wzrasta nadal to może wskazywać na problemy ze sprzęgłem lub skrzynia czy już nie?

I odwrotnie wciśnięcie sprzęgła powoduje, ze chrobotanie ucicha, wiec wciśnięcie sprzęgła jak opisywałeś i dobrze zrozumiałem może wpływać mimo wszystko na kulturę pracy silnika poprzez zimny olej - ale olej który: silnika, skrzyni? i co wzasadzie powoduje wciśnięcie sprzęgła? odłączenie skrzyni biegów od silnika?, pytam bo jestem laikiem, ale zebrana wiedzę magazynuje w głowie


Więcej pytań już raczej nie będę miał. Oczywiście po powrocie z Aso dam znać!



[ wiadomość edytowana przez: kpkp1985 dnia 2020-12-09 10:07:37 ]
  
 
Byłem w aso,

Oczywiście pech chciał lub do tego należycie nie podeszli, ze chrobotanie akurat nie występuje.

Jednakże jeden z mechaników stwierdził, ze to może powodować pasek klinowy, bo wg niego na przebieg 120 tys jest zużyty... i na zimnym silniku w dni gdzie jest wolność czyli przy niskich temp może to być przyczyna chrobotania.

Auto stoi w aso i czeka na nowy pasek... przy okazji sprawdzić maja rolki itp.

Czy wg Ciebie jest taka możliwość, ze to pasek jest winny czy to zwykła bujda.

Dzięki
  
 
Cytat:
2020-12-19 23:34:25, kpkp1985 pisze:
Byłem w aso, Oczywiście pech chciał lub do tego należycie nie podeszli, ze chrobotanie akurat nie występuje. Jednakże jeden z mechaników stwierdził, ze to może powodować pasek klinowy, bo wg niego na przebieg 120 tys jest zużyty... i na zimnym silniku w dni gdzie jest wolność czyli przy niskich temp może to być przyczyna chrobotania. Auto stoi w aso i czeka na nowy pasek... przy okazji sprawdzić maja rolki itp. Czy wg Ciebie jest taka możliwość, ze to pasek jest winny czy to zwykła bujda. Dzięki


Pasek moze wydawac rozne dzwieki i osprzet tez ale wiazesz to z pedalem sprzegla ze milknie wiec raczej nie ale to sa twoje obserwacje nie moje niewiem jak to sprawdzales czy byla w tym powtarzalnosc. Nieda sie takich rzeczy stwierdzic niemajac auta. A co ci da informacja ze moze czy nie moze. Jak im ten objaw wystapi to tez niewiele mozna powiedziec ponadto ze chrobotalo i przestalo. Ale majac auto na podnosniku i chrobotanie wystapi byc moze bedzie mozna przynajmniej osluchac stetoskopem skad dzwiek dochodzi? A byc moze nie.

-----------------
Toyota Lexus diagnostyka i naprawa
Rowniez hybrydowe i wersje USA
Tester toyoty Intelligent Tester 2 Techstream
Kodowanie kluczy takze w przypadku zgubienia Mastera.
Naprawa elektroniki.
Regeneracja sterownikow Air bag.
Wpisywanie nr.Vin w komputer
  
 
Cytat:
2020-12-21 08:14:53, Bigelektron pisze:
Pasek moze wydawac rozne dzwieki i osprzet tez ale wiazesz to z pedalem sprzegla ze milknie wiec raczej nie ale to sa twoje obserwacje nie moje niewiem jak to sprawdzales czy byla w tym powtarzalnosc. Nieda sie takich rzeczy stwierdzic niemajac auta. A co ci da informacja ze moze czy nie moze. Jak im ten objaw wystapi to tez niewiele mozna powiedziec ponadto ze chrobotalo i przestalo. Ale majac auto na podnosniku i chrobotanie wystapi byc moze bedzie mozna przynajmniej osluchac stetoskopem skad dzwiek dochodzi? A byc moze nie.



Tak jak wcisnę chociażby polowe sprzęgła to dźwięk milknie. Jednakże pisałeś jak dobrze zrozumiałem, ze wciśnięcie pedalu sprzęgła na zimnym silniku odciąża kulturę pracy silnika w szczególności na zimnym oleju a ten mechanik z aso w czwartek, któremu jeszcze nic nie tłumaczyłem jedynie pokazałem ten filmik stwierdził, ze może to być pasek, bo mimo dobrego naciągu miał do niego zastrzeżenia wizualne a przy okazji powiedział, ze sprawdza rolki jak stary ściepią.

Mam obecnie przebieg 120 tys i nie wiem czy był wymieniany kiedykolwiek ten pasek w książce serwisowej nie pisze co ile wymiana... wie nie wiem czy dobrze, ze wymieniam.

Dzisiaj otrzymałem telefon, ze z czwartku na piątek nic w aso nie słyszeli a z piątku cały weekend do poniedziałku także żadnego chrobotania nie słyszeli dzisiaj mimo, ze auto stało tyle dni aż dziwne, albo się nie przyłożyli albo pechowo się złożyło...
- aczkolwiek inny mechanik stwierdził, ze pasek w miare dobrze wyglada, ale ze względu na ilość pokonanych na nim kilometrów powinien zostać wymieniony a ze z filmiku wynika, ze może to być skrzynia i samo jej rozebranie żeby sprawdzić śpiewają 1500 zł, ale patrz jaki paradoks twierdza, ze cisza i żadnego chrobotania nie ma a proponują rozbierać skrzynie - nonsens powiedział im to i nie zgodziłem się absolutnie.


Jutro maja mi ten pasek wymienić...


P.S. Specjalnie auto im zostawiłem żeby właśnie tak jak mówisz coś podziałali...








  
 
Na fakturze mam rozpisane oleje z ASO tak:

A08885-81004 85w90 LSD 4,5L
oraz
A08885-81040 LV75W. 2,6 szt.?

czy wg Ciebie do rav4 2.0 benzyna produkcja koniec roku 2011 wlali w ASO dobre oleje do mechanicznej skrzyni biegów (przedewszystkim) i przedniego mechanizmu różnicowego oraz skrzyni rozdzielacza i tylnego mechanizmu różnicowego

P.S. Litrowo to coś się chyba na pewno nie zgadza?
  
 
Cytat:
2020-12-22 11:19:59, kpkp1985 pisze:
Na fakturze mam rozpisane oleje z ASO tak: A08885-81004 85w90 LSD 4,5L oraz A08885-81040 LV75W. 2,6 szt.? czy wg Ciebie do rav4 2.0 benzyna produkcja koniec roku 2011 wlali w ASO dobre oleje do mechanicznej skrzyni biegów (przedewszystkim) i przedniego mechanizmu różnicowego oraz skrzyni rozdzielacza i tylnego mechanizmu różnicowego P.S. Litrowo to coś się chyba na pewno nie zgadza?




Cytuje swoją wiadomość, bo nie wiem jak edytować post, dlatego proszę Cię o odpowiedź.

Ponadto,

AUTO WRÓCIŁO Z ASO...

- wymieniono pasek wielorowkowy (przy okazji sprawdzili rolki itd) - wg ASO wszystko jest ok.
- wymieniono także płyn hamulcowy

Jak pisałem ASO nie stwierdziło żadnego chrobotania mimo tego, że auto stało u nich kilka dni czyli było uruchamiane po nocnym postoju... natomiast gdy auto wróciło tylko do mnie to już na drugi dzień usłyszałem to chrobotanie więc wymiana paska nic nie pomogła a czemu ASO nie słyszało chrobotania to albo się nie przyłożyli do sprawy albo po prostu pechowo się złożyło.


I teraz;

Wracając do pytania, które cytowałem - możesz potwierdzić czy prawidłowy olej został rozpisany na fakturze (symbol) i czy litry się zgadzają w zastosowaniu do mojej manualnej skrzyni biegów

Następnie CO DALEJ?.

- spróbować jeszcze raz dla pewności i zniwelowania kosztów wymienić olej w skrzyni (wydaje mi się, ze przed wymianami olejów w aso 2 lata temu tego chrobotania nie było, ale też nie mam pewności 100%)

- jeżeli ponowna wymiana oleju nie pomoże lub w ogóle powiesz żeby tego nie robić to JAKIE KOLEJNE KROKI PODJĄĆ?

W ASO mówili, że mogą to być łożyska w skrzyni?, ale czy ten odgłos nie powinien występować wtedy cały czas..., bo dzieje się to tylko w dni o niskich temperaturach i po nocnym (długim) postoju samochodu...

Przypominam;

CHROBOTANIE:
- występuje jednorazowo tylko po nocnym (bardzo długim postoju)
- występuje tylko przy niskich temperaturach
- trwa od kilku do kilkunastu sekund
- wycisza je wciśnięcie (wystarczy do połowy) sprzęgła
- wraz z dodaniem troche gazu na biegu jałowym (bez sprzęgła) chrobotanie nieznacznie wzrasta
- jeżeli dźwięk chrobotania się nie przenosi (dlatego nie mam pewności) to wydaje mi się, ze się wydobywa spod maski z lewej strony patrząc na wprost auta (został wymieniony pasek wielorowkowy i sprawdzone rolki - nie pomogło)


Proszę o porady, Wesołych Świąt!


[ wiadomość edytowana przez: kpkp1985 dnia 2020-12-26 12:12:52 ]
  
 
Zauważyłem, ze oprócz wciśnięcia sprzęgła do połowy, które wycisza chrobotanie to także wycisza je także skierowanie drążka biegów w kierunku 4 - tak jakbym chciał wrzucić bieg, ale bez wrzucenia i bez wciśniętego sprzęgła.

Co to moze oznaczać?, jest to coś groźnego?, jest to wada czy cecha?.

W ogóle spróbowałem takie coś zrobić ponieważ znalazłem taki od kogoś post:

„ Dowiedziałem się odnośnie tego dziwnego dźwięku, mianowicie temat jest znany w serwisach i mają informację do tej usterki. Problem polega w skrzyni biegów że przy niskich temperaturach dochodzi do grzechotania skrzyni dokładnie chodzi o wymianę koła 4 biegu i dwóch części synchronizacja 2 biegu. Najlepszym sposobem aby upewnić się że to napewno chodzi o tą usterkę. Na odpalonym silniku podczas slyszalnego tego dźwięku na postoju i biegu jałowym przesunąć delikatnie lewarek zmiany biegów tak jak byśmy chcieli włączyć 4 bieg bez sprzęgła. Oczywiście nie do końca bo wskoczy bieg tylko delikatnie przesunąć do pewnego wyczuwalnego momentu, wtedy przestaje grzechotac ta skrzynia. Ja u siebie tak sprawdzałem i wiem że to ta usterka a nie jakieś łożyska w skrzyni.”

  
 
Nagrałem dzisiaj filmik z tym 4 biegiem

https://youtu.be/ZtKKfgJf5Pg