Czy licznik zawyża czy zaniża? - Strona 3

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Carina E

Ja ostatnio (w styczniu ) zmieniłem kółka - z 185/65R14 na 185/60R15 i zastanawiałem się jak to wpłynie na wkazania licznika (i prędkościomierza też).

Za pomocą kilku prostych kroków, na podstawie wymiarów, wyliczyłem obwód każdej z opon i wyszło, że na nowych licznik zwiększa dystans a prędkościomiesz prędkość (co było zresztą do przewidzenia).

Wynik: przejechanie 100 km przekręca licznik o 98.8 km. Czyli odchylenie na poziomie 1%.

Nie licząc oczywiście niedokładności tych wskaźników niezależnie od rozmiaru opon

Jeżeli by komuś się chciało, to polecam takie wyliczenia
  
 
liczniki zanizaja o ok. 10km w dół, sam sprawdzalem odbiornikami GPS.
  
 
Ja ostatnio (w styczniu ) zmieniłem kółka - z 185/65R14 na 185/60R15 i zastanawiałem się jak to wpłynie na wkazania licznika (i prędkościomierza też).

Za pomocą kilku prostych kroków, na podstawie wymiarów, wyliczyłem obwód każdej z opon i wyszło, że na nowych licznik zwiększa dystans a prędkościomiesz prędkość (co było zresztą do przewidzenia
-------------------------------------------------------------------------------
A czy wziołeś pod uwagę zużycie bierznika? Pracuje przy oponach i wiem że jak ktoś zmienia opony to zazwyczaj ze zużytych na nowe i w ten sposób do wyliczeń dodaj ok.6-7mm do promienia a wynik wskazań licznika napewno się zmieni.
  
 
A mój licznik nie zaniża ani nie zawyża sprawdzone na GPS'ie
  
 
a mi to zwisa
  
 
Mi tak w Carinie ~ 5km zawyza

W Lexie około 10km wiecej pokazuje niz auto jedzie w rzeczywistości.
  
 
według GPS'a zawyża 5-6 a według takich tablic co czasami stoją przy drogach i krzyczą aby zwolnić to zawyża o dychę
  
 
i to jest wystarczający argument, żeby założyć koła o większej średnicy
  
 
u mnie prędkościomierz zawyża o 12km przy 100km/h oraz około 20km przy wskazaniu 200km/h (~6100 obr/min)
sprawdzane z GPS i danymi książki obsługi
  
 
Większość producentów samochodów świadomie zawyża wskazania na prędkościomierzu. W toyotach jest to ok. 8-10%.
Oczywiście względy bezpieczeństwa