Radio?? - jak podłączyć??

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Cześć. Mam radio z samochodu Volvo, mam z niego już wyprowadzone kabelki do głośników, tu raczej nie będę miał problemów. Pozostaje jednak sprawa zasilania... Wcześniej to radyjko używałem z powodzeniem w maluchu i tam zasiliłem je normalnie, tzn. plusem i minusem i nie było żadnego dodatkowego plusa przerywanego stacyjką. Czy mogę teraz w escorcie podłączyć tylko ten stały plus biegnący prosto z akumulatora, a nie podłączać wogóle tego drugiego plusa ze stacyjki?? Przecież radio ma swój wyłącznik i jak radia nie włącze to pobor prądu nie będzie. Proszę pomóżcie i napiszcie czy tak to mogę podłączyć, bez przewodu "+" ze stacyjki. Nawet nie mam teraz poojęcia gdzie w tym radiu ten plus stacyjkowi miałbym podłączyć?? Pozdrawiam Czekam na odpowiedzi...
  
 
wydaje mi sie że możesz, choć ja swojego pioneerka podłączyłem pod stacyjkę.
  
 
Pewnie, że możesz. Tylko pamiętaj, że przy zapalaniu często wzrosta niebezpiecznie napięcie i radio może nie wytrzymać (chyba głównie końcówka mocy - Toradek nich się wypowie). A jak chcesz przy takim połaczeniu rozwiązać podświetlenie radia przy światłach??
Poza tym wcale nie jest tak trudno znaleźć zasilanie po stacyjce. Multimetr w łapę i ognia!!
  
 
Kabelek ze stacyjki jest, nawet wiem że ten żółty idzie od stacyjki, ale gdzie go mam do tego volvowskiego radia go podłączyć?? napewno nie w to samo miejsce co "+" stały! Podświetlenia dziaŁało w maluchu normalnie jak się radio załączyło to wyświetlacz był podświetlony i tyle..
  
 
o złączkach poszperaj TU w dziale Kablologia czy jakoś tak
A co do podświetlenia, to jak włączasz światła to w radiu włącza się podświtlenie przycisków, no i zazwyczaj przygasa podświetlenie wyświetlacza (żeby nie raził).


[ wiadomość edytowana przez: Kielek dnia 2004-12-27 18:34:10 ]
  
 
A zapytam o inna sprawę... Wydaje mi sie że również mogę podłączyć zasilanie "+" tylko ze stacyjki? Prawda? Tylko ze wtym momencie starci się podtrzymanie i będę za kązdym razem musiał chyba wklepywać kod... to nie lepiej jednak podłączyć ten stały "+". A bnajlepiej by było podłączyć i ten stały "+" i ten przerywany stacyjką, ale cały czas pytam i nadal czekam na odpowiedź gdzie go w samykm radiu podpiąć??!!??
  
 
Zajrzyj do linku - tam jest opis złączy i gniaz do poszczególnych typów radioodbiorników i samochodów razem z kształtem gniazd. Poszukaj podobnego i przeczytaj opis. Ja nie wiem, jakie masz radio, może z S80, a może z 440. Nie powiem Ci jak je podłączyć bo go nie widzę.
A co do pamięci radia, to jest oddzielne zasilanie do podtrzymania pamięci, ale tu znowu nie wiem jakie masz radio. Więc jak mamy Ci udzielić odpwiedzi??
Przetnij niebieski, później czerwony - może nie wybuchnie??
  
 
A gdzie powinny się znajdować kabelki do tych głoścników z tyłu essiego?? Bo szukam tam, szukam i... nic żadnych końcówek przy tych krateczkach na głośniki nie umiem znaleźć... Doradzcie mi również prosze co mam zrobić z samymi głośnikami. MAm takie głośniki okrągle o srednicy 16,5 cm no a te krateczki pod te głośniki z tyłu jak wiadomo są owalne (chyba orginalne fordowskie). Znalazłem też na Allegro takie jakieś przejściówki (adaptory) że niby te okrągłe głośniki można by tam w te miejsca podpasować jakosik... Ale jak to się tam zmieści... zakładając że już mam te adaptory, to przecież i tak te okrągłe głosniki tam nie wlezą w tą dziurę, czy to jakoś inaczej tam będzie pasować... NAjlepiej jakby kto mi jaki rysunek malnął albo jakieś zdjątko... bo kupię cosik z rozpędu a potem sie będe wkurzał
  
 
w sedanie kabelki do tylnych głośników były podciągnięte pod tapicerke boczną i tam zapiente w specjalnych chwytakach, odchyliłem tapicerke i znalazłem więc w twoim pewnie pędzie podobnie ( o ile ktoś wcześniej tam czegoś nie przerabiał)
  
 
Kabelki powinny być gdzieś w okolicach głośników, jeśli ich nie ma to znaczy że są nie pociągnięta. Dużo na tym nie tracisz bo warto założyć dobre kable.

Standartowo z tyłu w essim są głośniki w mało popularnym rozmiarze 5x7. Kupujesz TAKIE przejściówki i bez problemu zakładasz 16. Poprostu usuwasz stare maskownice a na ich miejsce zakładasz te. One mają odpowiednio przygotowane otwory na przykręcenie głośnika 16 centymetrowego.

A kable. Nie napisałeś jakie radio, ale kolory z reguły są takie same.

Czarny - wiadomo gdzie
żółty - jest od podtrzymania, podpinasz go pod stałe źródło 12V
czerwony - w zależności jak chcesz mieć. Jak podepniesz pod stacyjkę to będzie Ci się wyłączało radio wraz z wyłączeniem stacyjki, a jak tego nie chesz to też podpinasz tam gdzie stale masz 12V
  
 
Cytat:
Czarny - wiadomo gdzie
żółty - jest od podtrzymania, podpinasz go pod stałe źródło 12V
czerwony - w zależności jak chcesz mieć. Jak podepniesz pod stacyjkę to będzie Ci się wyłączało radio wraz z wyłączeniem stacyjki, a jak tego nie chesz to też podpinasz tam gdzie stale masz 12V


Z tym trudno sie nie zgodzic. Z reguly jest tak samo