Jak to jest z kanałami? :)

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Konkretnie chodzi mi o to czy np. jeżdżąc po mieście słyszę rozmowy taksówkarzy? Czy oni sobie gadają na jakiś innych częstotliwościach?
No i jak to jest z policją, wiem, że ich częstotliwość jest zastrzeżona, ale prosiłbym o wyjaśnienie tego zagadnienia z technicznego punktu widzenia
Z tego co do tej pory się dowiedziałem to kanał 19 jest kanałem drogowym a 9 ratunkowym Czy taksówkarze używają właśnie tego 19 kanału?
Reszta tych 40 dostępnych kanałów stwarza dowolność ich wykorzystania? Jak to jest? Dobrze rozumuję w tym względzie?
  
 
Hej.
No więc tak:
-Taksówkarze działają na inej częstotliwości kiedyś to taksówkarz stojący pod słupem używał radia i to był chyba kanał 12 ale teraz jest cisza.

-Policja kiedyś coś ktoś próbował aby podsłuchać ale nie do końca się to udało nie da się podsłuchać ich z radyjka takiego jakie masz w mobilu.

-19 Drogowy-9 Ratunkowy ahhhh... kiedyś to było ja mam numerek WANDA 1926 i trzeba było zaczynać gadkę od tych słów.
Reszta kanalików jest praktycznie pusta chyba że ktoś chwilowo gadkuje ale ogólnie jest cisza.

No jeszcze chwila i będzie z Ciebie EXPERT!!
Pozdro.
  
 
że posłuchac niebieskich potrzebny byłby Ci skaner
  
 
co do taksiarzy to moze ja cos powiem (moj tatko w koncu troszke juz jezdzi na taryfie). Korporacje (takie jak MPT czy ELE mowie na przykladzie wawy) do komunikacji z taksowkami nie uzywaly nigdy kanalow ogolnodostepnych. Kiedys dzialali na czestotliwosciach wypozyczonych od wojska. Teraz sa na wlasnych ale rowniez wysokich. Ale w tym momencie komunikacja glosowa jest bardzo ograniczona, tylko do skladania reklamacji. Zlecenia wydawane sa poprzez komputer (dlatego w taksowkach sa takie duze wyswietlacze) Przez nie robi sie juz prawie wszystko. CB to uzywali ale taksiarze prywatni w wiekszosci. W tej chwili to rzadkosc zeby taksowkarz mial CB, w niektorych korporacjach (ele) moga ze soba rozmawiac poprzez centrale. Po prostu centrala udostepnia im jeden kanal, na ktorym moga sobie pogadac. Ale on tez jest rzadko wykorzystywane, tylko w razie jakiejs awari czy zjazdu na kawe

Wiem ze ktorys z kanalow (nie pamietam ktory) uzywany jest przez rosyjskojezycznych kierowcow tirow
  
 
Aha i 28 był kiedyś i pewnie jest nadal (tylko cisza tam jak makiem zasiał) ogólnopolski!

Pozdro.
  
 
to niezupełnie tak taxi, policja, itd to zupełnie inne częstotliwości. korporacje taxi działają chyba w okolicach 300MHz

na pasmie cb taksówkarze przeważnie działali na 2 kanale. przeważnie, bo były wyjątki i o ile mnie pamięć nie myli w Krakowie był to inny kanał.
kanał 19 był /jest to kanał drogowy, gdzie można uzyskać informacje o sytuacji na trasie lub o adresie w mieście. oraz wezwać pomoc drogową.
kanał 9 to kanał ratunkowy. niestety nasze prawo nie pozwoliło na rozwój tego kierunku i obecnie "ratownik drogowy" to hasło wymarłe. zresztą swojego czasu jakiś mądrala zakazał policji przyjmowania zgłoszeń od CBistów... mimo to można w niektórych miejscowościach (np. Grodzisk Mazowiecki) spotkać znaki drogowe informujące że CB9 funkcjonuje i jest obsługiwane przez Straż Miejską.
kanał 28 to prawie w całej Polsce kanał wywoławczy. tzn że np. KAzia Kielce wołało się właśnie tam. Chyba że tak jak w W-wie przy natłoku stacji ludzie zaczynali nasłuchować i rozmawiać na innych kanałach wraz z grupą znajomych. mieliśmy taki tłok w eterze że np "moja" grupa zajmowała kanał 4 wraz z kolegami z drugiego końca miasta (chyba część Bemowa)...
kanał 28 był popularnie zwany "śmietnikiiem" bo wszyscy tam wołali, nie obowiązywały breaki i generalnie słychać było jeden wielki bajzel
chociaż jak napisałem wcześniej i z kanałem wywoławczym były wyjątki i nie wszędzie był 28
  
 
Dzięki serdeczne za odpowiedzi, coraz więcej wiem i coraz więcej rozumiem Już planuję w którym miejscu umieszczę antenę na aucie
Jeszcze tylko jedno pytanie kwestii kanałów: czy to że większość z tych 40 kanałów jest pusta oznacza, że mogę się np umówić z kimś na jakimś konkretnym kanale i gadać bez ograniczeń i będzie małe prawdopodobieństwo, że ktoś nam będzie zakłócał gadkę? (Oczywiście wiadomo, że ktoś może podsłuchiwać ).
To chyba dobrze, że tyle kanałów jest pustych bo można spokojnie się dogadać, hm?
A jeszcze powiedzcie jak to jest z ruchem na kanale drogowym? Zawsze i wszędzie dowiem się tam co się dzieje na drodze w promieniu kilku km ode mnie? Oczywiście pomijając jakieś skrajnie opustoszałe i oddalone od cywilizacji miejsca
  
 
no po to radio ma te kanały, aby na nich spokojnie gadusiać zresztą ogólnie przyjęte jest że na kanale wywoławczym, drogowym tylko się wywołujecmy, a potem przechodzimy na inny kanałaby nie przeszkadzać w nasłuchu innym
  
 
Ale czy np na kanale drogowym podawane są przez innych kierowców informacje co i gdzie się dzieje na drodze? Typu radar tu i tu, albo korek tam, albo jeszcze coś innego...
Sorry, za banalność moich pytań, ale chcę się dowiedzieć wszystkiego
  
 
Mactb montuj radio posłuchasz to zobaczysz a ewentualnie pisałeś że masz blisko do Alana na poznańskiej ja mieszkam 3km. dalej nie ma problemu abyś wpadł do mnie posłuchał pogadał i już wszystko WIESZ!

Pozdro.
  
 
No faktycznie, nie zauważyłem że jesteś z Ożarowa
Fajnie
  
 
Mac jak wlaczysz radio i posluchasz to nauczysz sie co i jak
  
 
Tak jest ale zapraszam!
  
 
Mac zazwyczaj jedziesz na nasłuchu czyli masz włączony 19 kanał i jak chcesz wiedzieć gdzie masz uważać to rzucasz w eter w 8 na 10 przypadkach uzyskasz satysfakcjonującą Cie odpowiedź
  
 
Cytat:
2005-03-31 18:34:10, MacTB pisze:
Ale czy np na kanale drogowym podawane są przez innych kierowców informacje co i gdzie się dzieje na drodze? Typu radar tu i tu, albo korek tam, albo jeszcze coś innego... Sorry, za banalność moich pytań, ale chcę się dowiedzieć wszystkiego




jak sie domyślasz, operatorami na kanałach cb są ludzie, i jak to z ludzmi bywa...

niekiedy albo im się nie chce sięgnąc po gruszkę, albo pomyślą: "niech ktoś inny poda, bo ja trzymam akurat papierosa w tym ręku" itp.

jak to w życiu bywa...



  
 
a co myślicie o kanale 19 w białymstoku bomnie osobiście to wkó..co tam siedzieje
  
 
a co się tam dzieje?
  
 
zajedz kiedyś i spytaj o droge to zoaczysz
  
 
No sorry, ale może jednak byś powiedział co tam się dzieje, o ile ja jestem tam często i mogę sprawdzić co się dzieje, o tyle nie sądzę aby Góral jechał tam tylko po to aby to sprawdzić...
No i tak szczerze mówiąc to mam zamiar używac radia własnie na trasie Wwa-Białystok więc napisz co tam się dzieje, zanim je kupię...
Pozdrawiam!
  
 
chodzi o to ze jak chcesz spytac o droge to zawsze zbierze sie kilku idjotów ktorzy beda sie wyzywac i za cholere nie dadza dojśc do słowa