ZAKŁÓCENIA........

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Witam!!!
Jestem świeżo upieczonym, posiadaczem CB w mobilu !!!!
Najpierw miałem Alana 42 z anteną Lemm 1,2m, ciągło to jakieś 4 km. , teraz zakupiłem Presidenta Harrego ze zmodyfikowaną modulacją amplitudy AM do 100% , antenke zakupiłem Alana 60 1,6m i wszystko byłoby ok, gdyby nie fakt , ze zakłocenia na masie, / karoserii/ są strasznie wysokie , . Mam Astrę 2,0 GSI W momencie włączenia silnika zakłocone mam nawet radio samochodowe, skala na CB sie zapełnia i zasięg jest strasznie krótki ok. 2km. Wszystko działa, bo u znajomego /MAREA/ moje radio ciągnie do 40 km z rewelacyjnym nadawaniem, !!!!!!!!! a u mnie ok. 2km. prawdopodobnie mam teżź przebicie na masie. Co mam zrobić i w jakiej kolejności , zeby zlikwidować problem...... Rezultat 15 km. w pełni by mnie zadowolił. Pozdrawiam i czekam na sugestie ......... można też pisać na adres grzeslaw13@poczta.onet.pl. Pozdrawiam i 73
  
 
po pierwsze między mobilami nie uzyskasz łączności na 15km.

no może w otwartym terenie.

przede wzystkim jak czy masz zestrojoną antenę i jak jest zamontowana?

czy nie ma zwarcia między przewodem "gorącym" a ekranem przy wtyczce albo przy samej antenie.

jezeli są to zaklócenia z instalacji zapłonowej, pompy paliwa, wentylatora, komputera sterującego, to polecam zastosować na zasilaniu radia filtra przeciwzakłóceniowego, takiego jakie stosuje się do zwykłego radia samochodowego. takie małe czarne pudełko.

przeważnie pomaga.

zacznij jednak od końca, czyli od anteny...



  
 
1) spróbuj pociągnąć zasilanie do radyjka CB bezpośrednio z akumulatora oczywiście wpinając bezpiecznik , potem myśł o filtrach
2) uruchom samo radyjko bez uruchamiania silnika ( to jak pracuje da odpowieź czy mimo wszystko nie wina samej instalacji antena-CB, czy po uruchomieniu silnika zakłócenia są większe - załączaj poszczgólne urządzenia jak dmuchawa( u mnie dopiero jak dam dmuchawę na maksa są zakłócenia ps. mam HarregoASC) , wycieraczki itd.
3) zestrojenie antenki ( zasięg który podajesz wydaje mi się wątpliwy ale jeśli tak to super )
4) ważna lokalizacja anteny , w miarę możliwości jak najdalej od silnika , dmuchawy itd ( najlepiej środek dachu )..
5) sprawdź masę
6) czy nie ma jakiś przeróbek w instalacji elektrycznej ( może samo radio samochodowe ci sieje ) spróbuj je na chwilę odłączyć
życzę udanych poszukiwań i daj znać jaki efekt
  
 
40km??????????????????????
Może 4km.!

Jakoś nie bardzo w to wierzę!

Pozdro.
  
 
Witam !!
Taką odległośc powiedziała mi osoba, któej dałem radyjko do sprawdzenia, wiec to nie jest pewna odpowiedz.

Ja za radą tutaj wypowiadających się załozyłem filtr na zasilanie i uzyskuje ok. 5-6 km. - wczoraj potwierdzone . co prawda jeszcze nie moge ustawic SWR gdyż skróciłem juz antene o jakieś 0,7 - cm. i nadal mam na 1 kanale jest jakieś 1,1 na 19 ma wartość 1,3 a na 40 granica dopuszczalna czyli 1,5 . podobno mnie słychac bardzo dobrze, natomiast ja odbieram różnie- prawdopodobnie zależy to od sprzętu nadającego. Zasilanie mam z kostki, z tego co widze to wprawdzie zakłócenia na skali wariuja , ale w komunikacji za bardzo nie przeszkadzają , tylko przekłamuja siłę nadawania. Musze jeszcze odwiedzić serwis i dopiero zobacze co oni na to, czy ustawią mi SWR. Wydaje mi sie ze 6-7 km. to gwarantuje mi radio najtańsze za 170 zl. nowa, i nie po to kupowałem HARREGO po przeróbkach, by nie mieć lepszego sprzętu!! jak ktoś ma jakieś sugestie co jeszcze moge zrobić we własnym zakresie to chetnie wysłucham. Pozdrawiam i dzieki za rady!!
  
 
MAcho, na twoim miejscu już bym nie ruszał anteny. z takim swr możesz spokojnie pracować. osiągi ci nie wzrosną. te 6km to odleegłość jak najbardziej wiarygodna. a to że niektórych słyszysz lepiej zalezy, jak słusznie zauważyłeś, od stanu sprzetu nadającego.
  
 
Witam a co powiecie na to zeby jako filtr przeciwzakloceniowy dac filtr ze starej pralki??? czytalem gdzies ze do CB to jest naprawde niezle i niedrogie rozwiazanie!!! czy ktos to juz praktykowal???