Cb +zasilacz od kompa

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
jak w temacie: czy zasilacz od kompa bedzie dzialal z radiem cb np alan 100+ ?

z gory dzieki za odpowiedz
  
 
teoretycznie tak... taki alan pobiera około 2 amper i 13.8 volt, al eprzy wyłączonym silniku dostaje z akumulatora tylko 12V.
  
 
a ja znowu slyszalem ze nie powinno sie stosowac zasilaczy impulsowych do sprzetu audio wiec moze i do CB nie powinno sie tego dawac?? nie wiem dokladnie dlaczego ale moze bardziej wtajemniczeni niech sie wypowiedza.
pozdro
  
 
nie wiem jaki prąd idzie w zaasilaczu komluterowym. do radia cb należy mieć prąd stały i wygładzony.
  
 
i taki tez prad płynie z zasilacza od kompa jednak pewnie jest jakis powód dla którego nie używa sie tego do sprzetu audio, wiec moze sie okazac ze zasilacz ten wprowadzac bedzie pewne zakłócenia do CB, ale oczywiście warto by to było sprawdzić.
  
 
Z zasilacza komputerowego, prad nie jest idealnie staly i rowny itd, zalezy od obciazenia, jesli obciazenie zmienia sie dynamicznie i szybko pojawiaja sie wachania napiecia. Nie pamietam juz dokladnie jak to bylo.

  
 
i o to własnie mi chodziło tylko nie wiedziałem dokładnie jak to ując.
  
 
Cytat:
2005-05-04 22:46:50, dcnt pisze:
Z zasilacza komputerowego, prad nie jest idealnie staly i rowny itd, zalezy od obciazenia, jesli obciazenie zmienia sie dynamicznie i szybko pojawiaja sie wachania napiecia. Nie pamietam juz dokladnie jak to bylo.



Przy znacznej zmianie obciążenia każdy zasilacz pływa. Zasilacze impulsowe reagują na te zmiany najszybciej, przywracając właściwe napięcie.
Myślę że problem leży raczej w częstotliwościach i kształcie napięcia zasilaczy impulsowych. Na wyjściu z impulsowego panują częstotliwości rzędu kHz, a przebiegi są prostokątne. Możliwe że chodzi o szpilki napięciowe jakie mogą się pojawić przy reakcji zasilacza na gwałtowne zmiany obciążenia.
"Klasyczny" zasilacz transformatorowy co prawda bardziej pływa z napięciem przy zmianie obciążenia, ale nie reaguje nerwowymi szpilkami, bo na wyjściu ma łagodne wierzchołki sinusoidy, a nie prostokąty.
Pozdro.
  
 
Zasilacz od PC-ta pracował u mnie zastępczo przez ok. dwa lata. Nie ma najmniejszego problemu, jest dobrze odfiltrowany i chłodzony (warunek - jego oryginalna obudowa). daje troche za niskie U= dokładnia 12V. trzeba go podkręcić do nawet 14V a nie w każdym się daje łatwo to zrobić. Pamiętaj, że do poprawnej pracy potrzebny jest sygnał z płyty.
pozdrawiam
  
 
Koledzy pasuje napewno Na 12 V ma stabilizacje jesli chcecie podkrecic co daje malego kopa wymienia sie zenerke jako zrodloo napieciowe
  
 
Cześć Wszystkim! Dopowiem tylko że zasilacz impulsowy albo daje nominalne napięcie albo się wyłącza, jest tak zabezpieczony, że nawet w wypadku jego uszkodzenia nie dopuści do pojawienia się wyższego napięcia.

Panowie! wszystkie ciągniki siodłowe (TIR-y) mają fabrycznie montowane przetwornice impulsowe z 24/13,5V o obciążalności do 10A i .... chyba nikt nie swierdził żeby utrudniały pracę sprzętu radiowego w tych pojazdach???

Zasilacze impulsowe mają jeszcze tą zaletę że mają dużą sprawność, nie wydzielają tak znacznej energii cieplnej. Proszę porównać: dostępne w handlu przetwornice do samochodów ciężarowych 24/12V oparte w swej budowie na zasadzie zasilacza stabilizowanego, tracą tyle mocy na ciepło ile pobiera CB radio: jeśli radio potrzebuje 1,5A przy 13,5V to w czasie jazdy napięcie TIR-a osiąga min. 28V - a więc:
28-13,5=14,5V
14,5W * 1,5A= 21,75Wat !!!! -tyle samo co np. żarówka 21W(proszę utrzymać ją w ręku jak świeci).

Reasumując, zasilacz oparty na przetwornicy, czyli impulsowy w podobnych warunkach nie przekracza mocy strat 5 do 7Wat i się nie nagrzewa.

Zasilacze impulsowe nie są nowością. Już w latach siedemdziesiątych w momencie tzw tranzystoryzacji urządzeń radiowych. Do odbiorników energii na 12V i o prądach powyżej 10-15Amper stosowano wyłącznie zasilacze sieciowe impulsowe (w Polsce dominowały wtedy lampy) .

W warunkach amatorskich ciężko jest wykonać dobry zasilacz impulsowy, stąd też być może taka ich niepopularność.

Tak jak jeden z dyskutantów zauważył, że tego typu zasilacze błyskawicznie wyrównują napięcie do chwilowej wartości obciążenia, a to jest ich główną zaletą - innymi słowy - mają mały opór wewnętrzny, podobnie jak akumulatory samochodowe.

Zasilacze od PC do naszych celów są tym lepsze im starsze - 10 lat temu podzespoły PC-tów pobierały znacznie więcej prądu.

Pozdrawiam!!!
  
 
Kiedys uzywalem takowego i dzialalo bardzo poprawnie - uzwyalem presidenta granta

w ogole to witam wsyztskich
  
 
Cytat:
2005-06-27 22:40:31, jux pisze:
Cześć Wszystkim! Dopowiem tylko że zasilacz impulsowy albo daje nominalne napięcie albo się wyłącza, jest tak zabezpieczony, że nawet w wypadku jego uszkodzenia nie dopuści do pojawienia się wyższego napięcia. .......



No nie wiem, leza u mnie na polce resztki z komputera znajomego jak jego zasilacz doznal awarii i puscil wyzsze napiecie na podzespoly, spalone zostalo totalnie wszystko, plyta, procesor, pamieci, dysk twardy, cd rom, stacja dyskietek, k.graficzna, ocalal jedynie modem .........