Proszę o pomoc! - Chcę się dowiedzieć czegoś o cb radio!!!

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Nie orientuje się w sprawach cb radio. Mam kilka pytań:

1. Jaki jest lepszy zestaw przenosny czy montowany na stałe? ( przenosny jak rozumiem mozna uzywac tez poza autem ).

2. Do czego przedewszystkim wykorzystywane jest cb radio?

3. Jak się np. pytasz o droge, czy jest pusto, nie ma glin itd. to skad wiesz czy osoba ktora ci mowi, nie jest np. 300 metrow za toba jeszcze albo nie jedzie z naprzeciwka, ale miedzy wami jest jeszcze 2 km i tam moze stac policja?

4. Czy w miescie sie to sprawdza? Np. info o korkach...

5. Jaki zestaw najlepiej kupić by byl juz dobry a nie tragicznie drogi?

6. Czy długosc anteny przeklada sie bezposrednio na pole zasiegu?

7. Czy np. anteny na magnes nie sa gorsze niz zwykle?

8. Czy cb radio jest najlepszym tego typu radiem?

9. Czy trzeba miec na to jakas zgode? Placic cos itd?


Dzieki z gory i pozdrawiam
  
 
ad. 1) przenośne można używac po za autem ale zazwyczaj są droższe od zwykłych;

ad. 2) przedewszystkim do uzyskiwania informacji o sytuacji na drodze typu korki, kontrole itp.

ad. 3) wystarczy się spytać w którym jest miejscu np. jakiś charakterystyczny obiekt lub kilometr wypisany na słupku przy drodze;

ad. 4) tak w mieście też jest to przydatne ale trzeba się liczyć ze słabszym zasięgiem (zabudowania go ograniczają) i moga wystepować większe zakłócenia;

ad. 5) radio może być najprostrze, a lepiej więcej kasy wydać na lepszą antenę gdyż od niej zalezy zasięg;

ad. 6) tak im dłuższa antena tym większy zasięg;

ad. 7) wg. mnie i opini wielu ludzi sa one lepsze nawet niż montowane na stałe (oczywiście mowa o autach osobowych);

ad. za bardzo nie rozumiem pytania

ad. 9) od momentu wejścia do UE (w przypadku Polski to dokładnie od lipca zeszłego roku) nie sa potrzebne żadne zezwolenia i nie ma zadnych opłat;
  
 
Ok. A jak np. na moim słupku jest załużmy 232km to co ma osoba z na przeciwka? Od któerej strony to się liczy?
  
 
Cytat:
2005-05-08 01:00:48, alalala333 pisze:
1. Jaki jest lepszy zestaw przenosny czy montowany na stałe?


Zalezy co rozumieć pod słowem przenośny, jeśli masz na myśli ręczniaka, to ręczniaki są droższe od zwykłego radia i chyba mniej wygodne w samochodzie. Montaż na stałe nie jest polecany ze względu na możliwość kradzieży radia z auta... Tak więc zwykłe radio też można nazwać przenośnym.
Cytat:
2. Do czego przedewszystkim wykorzystywane jest cb radio?


Głównie do uzyskiwania informacji o drodze, ale również do zwykłych pogaduch
Cytat:
3. Jak się np. pytasz o droge, czy jest pusto, nie ma glin itd. to skad wiesz czy osoba ktora ci mowi, nie jest np. 300 metrow za toba jeszcze albo nie jedzie z naprzeciwka, ale miedzy wami jest jeszcze 2 km i tam moze stac policja?


Najlepiej własnie pytać osoby jadące z przeciwka, one mają lepsze informacje bo już byli tam gdzie Ty zmierzasz Chyba najlepszym sposobem jest mówienie gdzie właśnie się znajdujemy i w którym kierunku jedziemy, wtedy inni mogą ocenić przydatność informacji których mogą Ci udzielić Ewentualnie można wywoływać konkretne pojazdy nadjeżdżające z przeciwka podając jakieś ich szczególne cechy, np markę samochodu i kolor, albo napis na naczepie, czy też rodzaj naczepy (chłodnia, plandeka, itp...)
Cytat:
4. Czy w miescie sie to sprawdza? Np. info o korkach...


Zdecydowanie słabiej niż poza miastem, a to zależy też od używanego sprzętu. Ogólnie rzecz biorąc CB bezproblemowo służy w trasie, trochę gorzej w mieście.
Cytat:
5. Jaki zestaw najlepiej kupić by byl juz dobry a nie tragicznie drogi?


Przyzwoity zestaw do podstawowych zastosowań, w zupełności wystarczający do uzyskiwania informacji o drodze to wydatek rzędu 200-300 zł - zależnie czy kupujesz sprzęt nowy, czy używany i jakiego producenta.
Cytat:
6. Czy długosc anteny przeklada sie bezposrednio na pole zasiegu?


Tak, ale ważny jest również zysk anteny. Antena o długości 100 cm z zyskiem 3-4 dB może działać lepiej niż antena o długości 150 cm z zyskiem 1 dB.
Cytat:
7. Czy np. anteny na magnes nie sa gorsze niz zwykle?


Według wszystkich opinii z jakimi spotkałem się do tej pory anteny magnesowe nie są gorsze od anten montowanych na stałe.
Cytat:
8. Czy cb radio jest najlepszym tego typu radiem?


Również nie rozumiem tego pytania W zasadzie nie ma innych tego typu, chyba że liczyć sprzęt krótkofalarski, ale jest to zupełnie inna bajka. Pasmo CB jest w zasadzie jedynym pasmem radiowym wykorzystywanym tak powszechnie, głównie przez kierowców.
Cytat:
9. Czy trzeba miec na to jakas zgode? Placic cos itd?


Trzeba było ale już nie trzeba
Jedyny dokument który trzeba mieć to świadectwo zgodności radia - czyli inaczej po prostu świadectwo homologacji, czyli dopuszczenie radia do użytku.
  
 
CHCIAŁAM WAM GORĄCO PODZIĘKOWAĆ ZA ODPOWIEDZI. PYTANIE KTOREGO NIE ROZUMIECIE WYNIKA Z MOJEJ NIEWIEDZY. JEST MI BARDZO MILO BO NP. NA FORUM MOTOCYKLOWYM NIE POTRAFIA NIC POWIEDZIEC TYLKO PO TOBIE JEZDZIC. A WY POMAGACIE - PODOBNIE JAK NA DRODZE.

PROSZE JESZCZE O ODPOWIEDZ NA PYTANIE DOTYCZACEGO SLUPKOW I KOLEJNE:

1. CZY WIEKSZOSC OSOB MAJACYCH CB RADIO MA JE PRAWIE ZAWSZE WLACZONE?

2. CZY ZAZWYCZAJ SPOTYKACIE SIE Z ODZEWEM?

3. ZEBY COS SLYSZEC I UDZIELAC INFORMACJI TRZEBA MIEC TO WLACZONE. ALE TO CHOLERNIE TRZESZCZY. NIE WKURZA WAS TO? ANI RADIA POSLUCHAC ANI NIC...

4. JAKI KONKRETNIE ZESTAW, JAKA FIRME POLECACIE I GDZIE TO MOZNA DOSTAC W WARSZAWIE?

5. CZY KIEROWCY WIDZACY COS NA DRODZE ( NP. POLICJE, WYPADEK, KOREK ) ZAZWYCZAJ SAMI O TYM INFORMUJA, CZY TRZEBA ICH O TO PYTAC?

POZDRAWIAM WSZYSTKICH CB KIEROWCOW...
  
 
Cytat:
2005-05-08 23:02:52, alalala333 pisze:
CHCIAŁAM WAM GORĄCO PODZIĘKOWAĆ ZA ODPOWIEDZI. PYTANIE KTOREGO NIE ROZUMIECIE WYNIKA Z MOJEJ NIEWIEDZY. JEST MI BARDZO MILO BO NP. NA FORUM MOTOCYKLOWYM NIE POTRAFIA NIC POWIEDZIEC TYLKO PO TOBIE JEZDZIC. A WY POMAGACIE - PODOBNIE JAK NA DRODZE.


Cieszymy się, że możemy pomóc i jesteśmy postrzegani pozytywnie Raczej na całym motonews, na wszystkich forach spotkasz się częściej z życzliwością niż z nieprzychylnym podejściem
Cytat:
PROSZE JESZCZE O ODPOWIEDZ NA PYTANIE DOTYCZACEGO SLUPKOW


Przyznam się, że nie potrafię odpowiedzieć. Nigdy nie obserwowałem słupków za bardzo, nie wiem jak to wygląda
Cytat:
I KOLEJNE: 1. CZY WIEKSZOSC OSOB MAJACYCH CB RADIO MA JE PRAWIE ZAWSZE WLACZONE?


Na pewno tak. Jeśli sprzęt już jest to myślę, że na trasie zawsze na nasłuchu kanału 19 (czyli drogowego)
Cytat:
2. CZY ZAZWYCZAJ SPOTYKACIE SIE Z ODZEWEM?


Ja mam radio ardzo krótko i dopiero raz nie było odzewu, nie wiem dlaczego, czy źle pytałem, czy jakieś inne przyczyny (może techniczne). Ale z tego co wiem, to zawsze można liczyć na odzew, chyba że trafi się jakiś pajac który robi sobie jaja, albo przelewa swoje frustracje w eter wyklinając wszystko i wszystkich.
Cytat:
3. ZEBY COS SLYSZEC I UDZIELAC INFORMACJI TRZEBA MIEC TO WLACZONE. ALE TO CHOLERNIE TRZESZCZY. NIE WKURZA WAS TO? ANI RADIA POSLUCHAC ANI NIC...


To nie tak, radio w ogóle nie trzeszczy w czasie jazdy. Właśnie po to jest tzw. squelch. Każde radio ma takie pokrętło - squelch - jest to pokretło redukcji szumów, kręcisz nim dopóki nie uzyskasz ciszy. Wtedy słyszysz raczej tylko to co trzeba - czyli rozmowy Sporadycznie zdarza się jakieś potrzaskiwanie albo inne dźwięki.
Cytat:
4. JAKI KONKRETNIE ZESTAW, JAKA FIRME POLECACIE I GDZIE TO MOZNA DOSTAC W WARSZAWIE?


Najtańszy jest Midland - czyli radyjka Alan. Do auta wystarczy Alan 199A lub Alan 100+. Ja sam niedawno zdecydowałem się na Alana 100+ i na razie jestem zadowolony - to na pewno nie to co radia chociażby Presidenta, ale myślę, że dla amatora w zupełności wystarcza Tym bardziej, że są o połowę tańsze
Gdzie... najlepiej szukać na allegro - jeśli zdecydujesz się na jakiegokolwiek Alana to polecam tego sprzedawcę: radiotelefony - warszawa - kupowaliśmy u niego radia z kolegą termosem Ma najniższe ceny, odbiór osobisty bezproblemowy
Antena to już bardziej indywidualna sprawa - zależy na jaki sposób montażu chcesz się zdecydować i jaki zasięg chcesz uzyskać. My wybraliśmy anteny Presidenta - na tym już nie ma co oszczędzać bo antena jest w zasadzie najważniejsza. Jeśli chodzi o anteny tej firmy to wiem, że można je kupić w Warszawie, ale ja wolałem to zrobić u źródła, czyli u bezpośredniego dystrybutora na Polskę W tej sprawie najlepiej kontaktować się z kolegą Speedmasterem
Cytat:
5. CZY KIEROWCY WIDZACY COS NA DRODZE ( NP. POLICJE, WYPADEK, KOREK ) ZAZWYCZAJ SAMI O TYM INFORMUJA, CZY TRZEBA ICH O TO PYTAC?


Zapewne różnie to bywa. Ile ludzi tyle zwyczajów. Zależy od humoru i chęci
Cytat:
POZDRAWIAM WSZYSTKICH CB KIEROWCOW...


I ja również pozdrawiam


[ wiadomość edytowana przez: MacTB dnia 2005-05-08 23:37:23 ]
  
 
Cytat:
2005-05-08 08:28:49, alalala333 pisze:
Ok. A jak np. na moim słupku jest załużmy 232km to co ma osoba z na przeciwka? Od któerej strony to się liczy?



Kilometr jest kilometr i z tej stony i z tej jest ten sam!
Co do kierowców głównie informują sami co się dzieje ale jak wjeżdżasz na nową drogę to pytaj!

P.S. No i się MacTB wyrobił że aż mi dech zaparło!

Pozdro.
  
 
Cytat:
2005-05-10 17:33:59, Kafi pisze:
P.S. No i się MacTB wyrobił że aż mi dech zaparło! Pozdro.



prawdę mówiąc zacząłem się czuć niepotzrebny a Wy

tak trzymać MAc
  
 
co do tych kilometrów na słupkach to np: jesteś na 130 km jadąc w kierunku będzie liczba się zmieniała np: malała tak wię jak ktoś z naprzeciwka da cynk że miśki z suszrką stoja na 101 to znaczy że za 19 km będziesz mial suszarkę, na słupku pod liczbą 130 masz większą która określa ci 100 metrów jako 1 patrząc więc na te liczby będziesz wiedział w którym kierunku się przemieszczasz, przynajmniej przez p[ierwszy km bo później zmieni ci się już na 129, oczywiście jadąc w przeciwnym kierunku sytuacja będzie odwrotna. Tak więc informacje o danej sytuacji na drodze można podać z dokładnością do 100 metrów
Pozdrawiam, jak będzieswz na poczatku na nasłuchu to wszystko zrozumiesz w tym żargon
  
 
ja się w zasadzie mało ostanio udzielałem na Naszym forum, ale widzę wielkie postępy.

dodam tylko moje ostatnie wrażenia z przeprowadzania kolumny uczestników kolejnego zlotu rocznicowego fsoak.

bez radia cb nie udało by się nam to tak sprawnie.

przeprowadzając kolumnę ponad 40 aut przez małe miasteczko, blokując po kolei skrzyżowania i cała organizacja przeprowadzona za pomocą fal radiowych.

jedno auto blokuje jedno skrzyżowanie kolejne jest już na następnym i w tym momencie podjeżdża następne i komunikatem przez radio zawalnia tego pierwszego zajmując jego miejsce i ten może gnać już na kolejne skrzyżowanie itd...

tak samo było przeprowadzając kolumnę ponad 80 aut na ogólnopolskim letnim zlocie fsoak przez warszawę z wawra na plac defilad, tylko tu już nam pomagała w tym policja.

podobnie jest przy podróży w kolumnie na zloty, gdzie jedzie trasą 20-30 aut i przyjdzie wyprzedzać rząd ciężarówek.

na dwujezdniowej drodze ostatni z radiem zamyka lewy pas aby nikt z pozostałych uczestników ruchu nie mógł wjechać w kolumnę i reszta w tym momencie zmienia pas i cała kolumna wyprzedza auta.

przy wyprzedzaniu na dwukierunkowej drodze nie pozwala na zgubienie się oraz zbytnie rozciągnięcie kolumny.



  
 
Cytat:
2005-05-10 17:33:59, Kafi pisze:
P.S. No i się MacTB wyrobił że aż mi dech zaparło! Pozdro.



Hehe Szybko się uczę A ten temat pochłonął mnie bez reszty ostatnimi czasy