Obok siebie Antena CB i Radiowa ?

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Mam zamontowaną antenę radiową w tylnej , środkowej części dachu mobila Skoda Fabia Hetback. Chciałbym obok niej zainstalować antenę CB AT 1200
Jaki będzie miała wpływ antena radiowa na antenę CB ?
pozdrowionka-bajo
  
 
Nie jest to najlepszy pomysł. Anteny mogą wzajemnie się zakłócać. Trzeba je umieszczać możliwie jak najdalej od siebie.
  
 
Mac jak uważasz
W miejsce anteny radiowaj zamontować na stałe antenę CB a radiową zmienić na antenę pod sufitkę
pozdrowionka-bajo
  
 
lepszym rozwiązaniem jest zamontowac antenę cb w miejsce anteny radiowej i zastosować zwrotnicę antenową, którą podłącza się jednocześnie do radia samochodowego i do radia cb.

jest to dośc niedrogie urządzenie, które odseparowuje sygnał nadawania cb od radia samochodowego i pozwala podłączyć przewód 75ohm do radia audio i klasyczny 50ohm do cb.

np. taki albo taki






[ wiadomość edytowana przez: Admiral dnia 2005-11-06 22:07:47 ]
  
 
Jedno pytanie: Admirał, używałeś splittera lub znasz kogoś kto tego używa? Ja nie miałem z tym do czynienia, za to słyszałem więcej negatywnych niż pozytywnych opinii. Jestem ciekaw jak jest w praktyce.
  
 
Cytat:
2005-11-06 21:37:21, Admiral pisze:
lepszym rozwiązaniem jest zamontowac antenę cb w miejsce anteny radiowej....


- tu się zgadzam w 1000%, ale...
Cytat:
....i zastosować zwrotnicę antenową,...

- tu bedę polemizował.
bardzo trudno jest w praktyce zrealizować dopasowanie pasma UKF 88-108MHz do anteny CB. Wynika to z faktu, że w podstawie(elektrycznej) anteny CB jest indukcyjność (cewka). Jej zadaniem jest dopasowanie wibratora (bata) do wymogów CB. - to spełnia, jednak jej indukcyjność jest tak duża dla UKF-u, że widzi on bat jakby był urwany. Dlatego też lepiej jest zastosować oddzielną antenę do radia, choćby w postaci luźnego izolowanego drutu włożonego w podsufitkę. Dobre też są anteny naklejane na szyby.
Natomiast dla fal długich i średnich można z powodzeniem stosować zwrotnice/rozdzielacze itp.

Pozdrawiam
  
 
Witajcie Mobilki
Fachowiec powiedział mi że anteny obok siebie nie mają wpływu na jakośc sygnału ( matomiast nie mogą się stykać )
Też tak uwazam po dzisiejszej jaździe
  
 
Cytat:
2005-11-07 16:36:54, pokladziu pisze:
Witajcie Mobilki Fachowiec powiedział mi że anteny obok siebie nie mają wpływu na jakośc sygnału ( matomiast nie mogą się stykać ) Też tak uwazam po dzisiejszej jaździe



po to jest spliter, żeby sygnał napięciowy z nadajnika cb nie wpływał bezpośrednio do odbiornika radiowego...



  
 
Jux ma rację
Antena CB jako antena do radia cb i nornalnego
Też słyszałem że spliter nie bardzo się w tym znajduje
  
 
mam postawioną na dachu w tylnej czesci antene Floridę na magnesie przed antena od radia stykają sie magnesem . Nie zauwazyłem jakiegoś problemu z odbiorem . zasieg radia jest identyczny jak przy postawieniu anteny na środku dachu w odległości 50 cm od anteny radiowej.

Pozdrawiam
Rafi
  
 
wydaje mi się że bardziej chodzi tu o batu , podczas jazdy ( bat od radia jest zaizolowany , do cb nie ) .Może ma wpływ stara antena ( goła ). U mnie terz super chodzi , a anteny sa od siebie jalieś 19 cm.
  
 
ale tu nie chodzi o stykanie się dwóch batów czy zakłócanie odbioru audio przez cb.

chyba wam chodziło na początku o to, żeby nie montowac oddzielnych anten, robic z auta jeża i dziurawić dachu, tylko w otworze po antenie audio zamontować antenę cb i z niej korzystać też przy autoradiu.

w zasadzie tylko po to jest spliter.

u mnie nie wpływa on na zwykłe radio i odbiera mi nawet antyradio w tunelu pod wisłostradą...



  
 
Admiral juz odpowiadam dlaczego postawiłem takie pytanie
Mam antenę radiową w tylnej części dachu.
Jaden fachmen chciał wiercić dziurę w dachu ma samym przodzie
Wyobraś sobie anteny : radiowa w tyle dachu i cb na przodzie.Jeszcze rozpiąć nini sznurek i można podczas jazdy suszyć ubrania
Postawiłem magnesowówkę przy antenie radiowej i jest OK , ale wtedy szukałem rozwiązań. Jednym z rozwiązań jest spliter ale jest sporo odmiennych zdań na jego pozytywne działanie.
Jeżeli Tobie super chula to OK.