DB a dBi ?

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Na czym polega różnica w oznaczeniu dB a dBi?
Czy w ogóle jest jakaś?
Różni producenci różnie podają i nie wiadomo co do czego
  
 
dB = wartość rzeczywista

dBi = wartość w warunkach idealnych; nigy nie jest osiagalna bo nie ma takich warunków w normalnym uzytkowaniu; zawsze jest podawana wyższa od dBi

  
 
dB to zysk ogólnie

dBi to zysk (wyrażony w dB) w porównaniu do anteny izotropowej (czyli promienującej równo we wszystkich kierunkach, łącznie z górą i dołem)

dBd - zysk w stosunku do anteny dipolowej (w przybliżeniu w kształcie ósemki)

Jak to się przekłada na dokładniej to niewiem. Wg. mnie przy podawanie w dBi informuje o sposobie pomiaru a podawaniw w dB nie informuje o sposobie pomiaru.

O ile dobrze rozumiem to antena do CB ma taką charakterystykę, że nadaje/odbiera w poziomie jednakowo we wszystkich kierunkach a w kierunku góra/dół gorzej.

Oczywiście mogę się mylić i np. mieszam pojęcia
  
 
[quote]
2005-05-19 10:36:37, MacTB pisze:
Na czym polega różnica w oznaczeniu dB a dBi? Czy w ogóle jest jakaś? Różni producenci różnie podają i nie wiadomo co do czego


Decybel jest jednostką porównawczą wynikającą z rachunku logarytmicznego. Na stałe dB zadomowił się w akustyce i elektronice.
W elekronice za pomocą dB wyraża się parametry wzmacniające lub tłumiące podzespołów składowych danego urzadzenia.
Jeśli zastosujemy dwa kolejno po sobie wzmacniacze to sygnał podany na ich wejście zostanie ileś razy wzmocniony w pierwszym i ileś razy w drugim. W efekcie musimy kolejno użyć mnożnia. Jesli wzmocnienia tych wzmacniaczy wyrazimy w dB to wzmocnienia kolejno dodajemy. I to jest istota posługiwania sie decybelami:
- mnożenie zstąpione dodawaniem a dzielenie - odejmowaniem!!!

W technice antenowej stosuje się decybele do podania ich zysku.

Zysk podany dB odnosi się do takiej sytuacji gdyby w miejsce anteny postawić antenę typu dipol i wskazać jej "wyższość" nad dipolem. Ta wyższość może okazać się ujemna - to jeden powód stosowania dBi, drugi to że więsza liczba to dobry chwyt reklamowy!

Otóż dBi to zysk wyrażoy w stosunku nie do dipola tylko do ANTENY IZOTROPOWEJ czyli nieskończenie małego punktu promieniującego falę elektromagnetyczną i to we wszystkich kierunkach jednakowo. Oczywiście antena taka praktycznie nie istnieje, istnieje natomiast na papierze czyli teorii.

Zysk dipola(G) w porównaniu do zysku ant.izotropowej (Go) wynosi:
Go * 0,61 = G czyli Go - 2,15dB = G [dB] lub [dBd] -d że dipol

Firma Sirtel podaje zysk w "dB-ISO" czyli w dBi ale to chyba ładniej wygląda? -albo faktycznie wykonano pomiar w warunkach przewidzianych normą ISO - tylko brak numeru normy?

Paramerty zysku podawane przy antenach nic w zasadzie nie mówią, bo nie określają warunków pomiaru. Zysk anteny zmienia się w zależności od wysokości jej zainstalowania.

Ja zawsze proferuję anteny typu 5/8lambda. Mają one co najmniej 3dB zysku w stosunku do dipola (ponad 5 do izotropu), maja także korzystną charakterystykę promieniowania około12 stopni(teoretycznie) do płaszczyzny ziemi. Montując je na pojazdach zawsze lepiej się spisywały. Są jednak długie i to ich problem.

Może pomogłem bardziej zrozumiec koledze o co w tym wszystkim chodzi ?
pozdrawiam 73!
  
 
Wszystko jasne Sugeruję dodanie do FAQ