Miernik SWR

  
Sortuj wg daty:
rosnąco malejąco
Chciałbym się dowiedzieć ja prawidłowo zestroić antenę w CB. Chodzi mi przede wszystkim o to jak podłączyć miernik SWR, jaki powinien być kabel podłączeniowy (długość, czy RG 58 ? ), W jaki sposób odczytywać poszczególne wskazania i na jakich kanałach, jak kalibrować, jakie wartości są prawidłowe itp. Generalnie chodzi mi o taki poradnik krok po kroku jak to zrobić dobrze.
  
 
musisz napisać, jakim sprzętem sięposługujesz, ponieważ jest kilka rodzajów miarek, anten itd.
generalnie zasada jest taka że pomiaru dokonujesz na kanale 1, 20 i 40. najlepiej jest jeśli najniższy swr jest na 20 rozchodząc się równomiernie na boki. ales ą anteny które stroją się bardzo szeroko, więc może zaistnieć sytuacja w której najniższy swr będzie na 1 i stopniowo będzie rósł do 40. o ile jego wartość nie wyjdzie powyżej 1.3-1.5 to mozna uznać antenę za zestrojoną. Doświadczenie mówi że takie wartości ne powodują ubytków w wydajności.
Długośc kabla. Przy nowych antenach kabel jest przeważnie docięty więc nie powinnno być kłopotu. Wartości dokładnych nie pamiętam.

Samo strojenie odbywa sięalbo za pomocą wydłużania/skracania promiennika anteny lub przesunięcia pierścieni na cewce; w zależności od anteny.
RG58 to odpowiedni kabel. Może być inny o ile jego impedancja wynosi 50ohm. byl enie RG213 bpo to gruby kabel i ułożenie go w mobilu graniczy z cudem
  
 
Wiec miernik wyglada tak:

Antena to President IOWA ze strojeniem pierscieniami na cewce. Pytajac o dlugosc i rodzaj kabla mialem na mysli ten kabelek sluzacy do podlaczenia miernika SWR do radia. Do jakich wartosci ma urosnac SWR na kanalach skrajnych? Czy ma miec taka sama wartosc czy moze sie ona od siebie rożnić?
  
 
jeśłi antena ma pierścienie to mniej roboty
ten model miarki ma o ile widzęjeden przłącznik. ustawiassz do na ref, wciskasz nośną i pokrętłem kalibrujesz wskazówkę na set, następnie przełączasz na fwd i odczytujesz wynik na skali. chyba...

wartości skrajne w czterdziestce nie powinny być wyższe jak 1.5
o ile pamiętam to presidenty stroją dośc szeroko więc nie powinieneś wyjśc powyzej 1.3 w obrębie jednej 40
  
 
Dzieki wielkie, a i jeszcze jedno pewny jestes, ze kalibruje sie na REF?
  
 
antenke samochodowa : do regulaci antny uzywamy reflektometru, ktory podlaczamy miedzy antene a kabel, lub gdy jest to niemozliwe porzez kabel o dlugosci elektrycznej 1/2 fali.
kabel o dulugosci elektrycznj 1/2 fali stosujemy gdy antena ma nastale zamocowany kabel( producent wstepni zestrojl antene kablem) i teraz mozna dopiero strojc antenke do radia.
  
 
Cytat:
2005-04-17 22:59:25, RX pisze:
Dzieki wielkie, a i jeszcze jedno pewny jestes, ze kalibruje sie na REF?



nie z pamięci pisałem, a ponieważ miałem przerwę 6 lat i używam zupełnie innego miernika...
  
 
Jak już jesteśmy w temacie strojenia SWR...
Gość w sklepie stroił mi antenę podpinając zamiast radia jakieś ustrojstwo, które ponoć miało symulować rzeczone radio.
Zastanawia mnie na ile prawdziwy/skuteczny jest taki sposób strojenia ??
Przecież wiadomo, że takie urządzonko na 100% nie ma identycznych parametrów wyjścia jak moje radio.
Wydaje mi się, że jednak dokładniejszym powinien być pomiar ustrojstwem wpinanym między radio a antenę. W końcu wtedy pracuje w warunkach rzeczywistych.
Co o tym myślą bardziej obeznani w temacie ?
Pozdro.
  
 
Czy najtańsze mierniki SWR są cokolwiek warte? Zastanawiam się nad kupnem miernika za 40-60 pln, coś w tym stylu:
K-221 P
K-SWR2
SWR-30
K-SWR-222P
Nadaje się coś z tego do poprawnego zestrojenia anteny? Czy raczej odpuścić sobie?
  
 
Termos ale Florydy sie nie stroji
  
 
Wiem, że się nie stroi ale nie zmienia to faktu, że chcę zmierzyć
Do tego intryguje mnie napis na stronie Presidenta: SWR : 1,1/1 (adjustable)

W przyszłości może będę coś zmieniał, np. kabel od Florydy, albo całą antenę, albo chcę zmierzyć antenkę od zwykłego radia

Miernika jeszcze nie kupuję, ale chciałbym wiedzieć co są takie mierniki warte. Zbudował bym sobie miernik sam, ale nie będę miał jak go sprawdzić i wykalibrować
  
 
tym co pisza na stronie to bym się tak w 100% nie kierował odkad pracuje to może miałem z 2-3 przypadki, ze było lub dało sie wystroic tak jak jest napisane przez producenta
  
 
Termosowi chodzi chyba o to, że na stronie producenta jest napisane "adjustable" przy Florydzie, czyli że podlega strojeniu...
Choć my wiemy że się nie da, oni twierdza że się da
  
 
aaaaaaaaa nie zajarzyłem tego to niech przyjda i Wam wystroja jak tacy madrzy
  
 
To jak z jakością tanich mierników SWR? Nadają się do użycia czy pokazują wartości losowe?

Florydy stroił nie będę
  
 
Cytat:
2005-05-19 20:49:53, termos pisze:
Czy najtańsze mierniki SWR są cokolwiek warte? Zastanawiam się nad kupnem miernika za 40-60 pln, coś w tym stylu: K-221 P K-SWR2 SWR-30 K-SWR-222P Nadaje się coś z tego do poprawnego zestrojenia anteny? Czy raczej odpuścić sobie?



Hmm... ja to juz gdzieś widziałem... .
Cena też podobna ...
Przyłączam się do pytania. Czy jest sens kupować takie wynalazki ??
Pozdro.
  
 
zestroić antenę zestroicie, może nie będzie to super dokładnie, ale wystarczająco.

ja osobiście wolę coś takiego... zostało mi jeszcze z czasów wzmożonej działalności w sklepie na półce kosztowało ponad 400pln





hiehie... dojżałem cenę na stronie z której kopiowałem fotkę, po obniżce 110 euro


Tytuł strony

[ wiadomość edytowana przez: Góral dnia 2005-05-23 19:52:08 ]
  
 
Właśnie tym pudłem wczoraj miałem strojoną antenę

I tu kolejne tak lubiane przez Was pytania

Na kanale 1 SWR miało wartość 1,1, na 20 nie dostrzegłem, na 40 z tego co widziałem i z tego co gadał sobie pod nosem gościu z serwisu nieco poniżej 1,2.. Czy to dobre wartości?
Dodam, że została skrócona na max na fabrycznej regulacji i jeszcze obcięta na oko o około centymetr, półtora (w dwóch podejściach).
Po sprawdzeniu SWR na pierwotnym ustawieniu anteny człowiek wsunął ją na max i już nic nie sprawdzał, tylko od razu ciachnął kawałek... Potem zmierzył, ciachnął jeszcze kawałek i po kolejnym, trzecim pomiarze stwierdził, że już jest nastrojona (wartości SWR napisałem na początku). Po strojeniu wykonał jeszcze próbę, czyli po prostu nawoływał przez radio no i efekt nie był raczej zadowalający. Ponarzekał trochę że antena kiepska, no ale że na trasę wystarczy i koniec. Ogólnie to stwierdził że zamiast Sirtela Linea 1500 powinienem kupić Sirtela S9plus bo jest wykonany z innego materiału (dane producenta mówią, że obie anteny wykonane są ze stali i nie różnią się niczym oprócz wyglądu i sposobu mocowania promiennika do stopki oraz max mocą).
Dzisiaj pojeździłęm trochę po mieście żeby potestować no i sam nie wiem czy jest prawidłowo zestrojona czy nie. Odległości nie powalają, szacuję, że zbiera przyzwoicie z około 5 km (ale trudno to tak precyzyjnie ocenić), na trasie jeszcze nie wypróbowałem.

Czy warunki atmosferyczne lub też np zabudowa ma znaczenie dla zestrojenia anteny? Czy przypadkiem długość kabla nie ma tu ważnego znaczenia? No i czy faktycznie możliwe jest aby tak szybko ocenić ile bata trzeba odciąć?

Antena to Sirtel Linea 1500 przymocowana do uchwytu na klapę bagażnika (nadwozie hatchback, więc antena jest wysoko).
  
 
tak jak pisałem Ci na gg od czasy jak pracuję w Presidencie nie spotkałem się jeszcze z potrzebą obcinania bata

co do wartości to 1,2 jest wg mnie wartością dobrą (w parametrach anteny pownien być podany SWR) wartości równej 1 zadko sie osiąga chyba że warunkach labolatoryjnych

co do zabudowań mają one wpływ na zasięg

  
 
To że zabudowania mają wpływ na zasięg to wiem, ale czy strojenie w warunkach zabudowy różni się od strojenia np. w otwartym terenie...