MotoNews.pl

Ubezpieczenia OC i AC – czym się różnią? Jak kupić tanie OC i dobre AC?

12 listopada 2015

Jak kupić tanie i dobre AC

Ubezpieczenia komunikacyjne są najbardziej popularnym i najczęściej kupowanym rodzajem polis w Polsce. Należą do nich przede wszystkim obowiązkowe OC oraz dobrowolne autocasco. Warto wiedzieć, jaką ochronę mogą one zapewnić i czym się kierować przy wyborze odpowiedniej polisy.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

OC samochodu jest jedynym ubezpieczeniem komunikacyjnym, którego zakup należy do obowiązków każdego właściciela czterech kółek. Posiadanie ważnego OC gwarantuje, że odpowiedzialność finansową za szkody wyrządzone przez kierowcę poniesie towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym ten wykupił polisę.  Zakres OC reguluje Ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, co oznacza, że każdy ubezpieczyciel jest zobowiązany zaoferować taki sam rodzaj ochrony, a ponadto nie ma prawa odmówić sprzedaży polisy. Za brak ważnego OC nakładana jest kara finansowa, której wysokość zależy od rodzaju pojazdu oraz okresu, w którym pozostawał on nieubezpieczony. W 2015 roku właściciel samochodu osobowego za brak OC powyżej 14 dni zapłaci aż 3500 zł, natomiast w 2016 roku ta opłata wzrośnie do 3700 zł. Decyzja o zakupie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej powinna być zatem podyktowana nie tylko przepisami ustawy, ale również zdrowym rozsądkiem.

Jak wybrać odpowiednie OC?

O ile zakres obowiązkowego OC jest regulowany przez ustawę, o tyle ustalenie ceny pozostaje w gestii ubezpieczycieli. Dlatego bardzo ważne jest porównanie propozycji różnych towarzystw – pod względem kosztu polisy oraz oferty dodatków (takich jak Zielona Karta czy Assistance).

Cena OC zależy od kilku podstawowych czynników, między innymi od rodzaju, marki i roku produkcji pojazdu, wieku i doświadczenia kierowcy oraz dotychczasowego przebiegu ubezpieczenia. Przed zakupem OC warto sprawdzić jakie zniżki i zwyżki policzy wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe. Długoletnia bezszkodowa jazda jest najlepszym sposobem na wypracowanie zniżek (można dzięki temu oszczędzić nawet 60% ceny składki), natomiast najwięcej zapłacą młodzi kierowcy bez doświadczenia za kółkiem ? w tym przypadku będą obowiązywać wysokie zwyżki. Zdarza się też, że ubezpieczyciel bierze pod uwagę nie tylko kto jest właścicielem samochodu, ale także kto będzie nim kierował i jeśli będzie to osoba młoda, to również może oznaczać wyższą składkę.

Przy wyborze odpowiedniego OC może pomóc nie tylko agent ubezpieczeniowy, ale również Internet – warto skorzystać z dostępnych na rynku porównywarek ubezpieczeń lub zastanowić się nad kupnem polisy na stronie internetowej konkretnego towarzystwa ubezpieczeń (za co też często przysługują zniżki).

Autocasco ? ochrona na życzenie

Polisa AC, w odróżnieniu od OC, jest ubezpieczeniem zawieranym dobrowolnie. Zapewnia ona zadośćuczynienie finansowe na wypadek utraty lub uszkodzenia samochodu oraz jego wyposażenia. Najczęściej w ramach autocasco ubezpieczyciel odpowiada za szkody powstałe w wyniku szkód komunikacyjnych (zderzenie z innym pojazdem, osobą, zwierzęciem lub przedmiotem), zdarzeń losowych, takich jak pożar lub działanie sił przyrody oraz kradzieży auta i jego wyposażenia. Można również wykupić dodatkowe ubezpieczenie szyb – ubezpieczony, który otrzyma z niego odszkodowanie, nie straci zniżek za bezszkodową jazdę w tej firmie, w której ma AC.

Wysokość składki zależy przede wszystkim od zakresu ochrony, na jaki zdecyduje się właściciel czterech kółek. Zazwyczaj na kupno AC decydują się szczęśliwi posiadacze nowych, wartościowych aut.

Ci, którzy nie potrzebują kompleksowego ubezpieczenia, powinni zainteresować się opcją wykupienia AC w wariancie mini (tzw minicasco). Obejmuje ono najczęściej szkody całkowite (czyli takie, których koszt naprawy wynosi więcej niż 70% wartości pojazdu), uszkodzenia związane z pożarem oraz kradzież. Oferta minicasco może trafić do kierowców, którzy potrzebują ochrony jedynie od najpoważniejszych zdarzeń lub osób młodych, których nie stać ich na pełną wersję AC.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze AC?

Istnieje wiele czynników, które wpływają na jakość polisy autocasco. Oprócz zakresu ochrony ważne w procesie wyboru polisy mogą okazać się także:

  • Formuła all risks
  • Wariant ubezpieczenia (kosztorysowy lub serwisowy
  • Wycena pojazdu
  • Sposób wyceny szkody
  • Części zamienne (oryginalne lub zamienniki)
  • Stała suma ubezpieczenia
  • Odnawialna suma ubezpieczenia
  • Udział własny i franszyza integralna

Wszystkie powyższe czynniki wpływają zarówno na cenę polisy, jak i na wysokość odszkodowania oraz jakość likwidacji szkody. Niższa składka nie zawsze oznacza korzystniejsze ubezpieczenie. Przeczytaj ogólne warunki ubezpieczenia (OWU) i zapoznaj się ze wszystkimi terminami dotyczącymi autocasco, żeby nie dać się zaskoczyć, kiedy dojdzie do szkody.

Zdjęcia: Photodune , Tekst: Ewa Niepytalska, porównywarka OC AC mfind.pl