Zalety bagażników bazowych - dlaczego warto w nie zainwestować?

Zalety bagażników bazowych - dlaczego warto w nie zainwestować? - Samochody21.11.2017 Nie każdy samochód posiada duży tylny bagażnik, dlatego kierowcy często nie są w stanie zmieścić w nich wszystkiego co niezbędne. Bagażniki bazowe umożliwiają zatem komfortowe zwiększenie przestrzeni w aucie, zawsze gdy wymaga tego sytuacja.

Bagażniki dachowe są dobrym rozwiązaniem nie tylko jak wyjeżdżamy z rodziną na wakacje. Zamontowanie podstawowych belek może mieć wiele zastosowań, których głównym celem jest ułatwienie transportu. Nie każdy samochód posiada duży tylny bagażnik, dlatego kierowcy często nie są w stanie zmieścić w nich wszystkiego co niezbędne. Bagażniki bazowe umożliwiają zatem komfortowe zwiększenie przestrzeni w aucie, zawsze gdy wymaga tego sytuacja.

Do czego można wykorzystać bagażnik bazowy?

W momencie, gdy zakup większego samochodu nie jest możliwy, warto poszukać stosownych alternatyw. Bagażniki bazowe składają się z nóżek oraz belek, które należy zamontować na dachu (https://www.motoautko.pl/pol_m_Bagazniki-samochodowe-_Bagazniki-bazowe-i-na-reling-9704.html). Stanowią one podstawę do dalszych konstrukcji jak na przykład boksy oraz kosze dachowe, uchwyty do rowerów lub nart.

Mając podstawowe belki na dachu auta możemy w bezpieczny sposób przewieźć wszelki sprzęt wodny, deski snowboardowe lub zainstalować boksy, które zwiększą ogólną ładowność pojazdu. Jeżeli zdecydujemy się na bagażnik dachowy, możemy w każdej chwili przetransportować dowolny asortyment, na przykład wybierając się na spontaniczną wycieczkę rowerową za miasto czy przewieźć dodatkowy ekwipunek podczas przeprowadzki. W wielu niespodziewanych sytuacjach docenimy to, że auto jest bardziej pojemne i funkcjonalne.

Bagażniki bazowe

Właściwości bagażników bazowych

Coraz więcej producentów dostrzega potrzebę zwiększenia nie tylko ładowności belek, ale również ich wytrzymałości i estetyczności wizualnej. Do wielu aut możemy dobrać specjalne bagażniki bazowe, które dopasowane są do konkretnych modeli samochodów. Podczas zakupu warto również zwrócić uwagę na tworzywo z jakiego są wykonane belki: stalowe czy aluminiowe. Te drugie są znacznie lżejsze i charakteryzują się dużą wytrzymałością i odpornością na zarysowania.

Poszczególne modele bagażników bazowych różnią się także designem i kształtem. Należy wziąć pod uwagę właściwości aerodynamiczne, wysokość profilu oraz odległość położenia nóżek od powierzchni dachu. Ponadto, belki posiadają zazwyczaj dodatkowe osłony, które zakrywają śruby, co zwiększa ich estetyczny wygląd. Poszczególne marki umożliwiają dokupienie specjalnych zamków antykradzieżowych, które w pełni będą chroniły zarówno belki, jak i nasz bagaż na dachu przed niepowołanym demontażem.

Kolejne parametry na jakie warto zwrócić uwagę to ładowność bagażników bazowych. Zazwyczaj maksymalna waga transportowanych rzeczy waha się między 60-80 kg. Chcąc wybrać najlepsze modele, można kierować się certyfikowanymi znacznikami jakości jak GS czy TÜV, które świadczą o wysokiej klasie, bezpieczeństwie i użyteczności.

Prosty montaż bagażników bazowych

Istnieją dwa rodzaje montowania belek. Pierwszy dotyczy kierowców, którzy posiadają na dachu relingi, czyli specjalne listwy ułożone wzdłuż dachu, do których następnie należy przymocować nóżki bagażnika bazowego. Niemal wszystkie nowsze modele samochodów wyposażone są już w relingi, jednak wciąż jest to rozwiązanie opcjonalne, dlatego drugim rozwiązaniem są bezpośrednie mocowania nóżek do dachu pojazdu.

Przy zakupie bagażników bazowych otrzymujemy w zestawie 2 belki i 4 głowice, a także narzędzia ułatwiające instalację i szczegółową instrukcję. Sam montaż zajmuje kilka minut, wystarczy odpowiednio przykręcić belki do nóżek oraz rozstawić je równo na dachu i wyregulować kluczem.