Odkurzacz samochodowy - jaki wybrać?

Odkurzacz samochodowy - jaki wybrać? - Samochody30.06.2018 Nie wiesz na jaki odkurzacz samochodowy się zdecydować? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by wybrać odpowiedni, dobrze dopasowany model odkurzacza do samochodu.

Sprzątanie wnętrza auta

Każde auto - droższe czy tańsze - narażone jest na szybkie zabrudzenie. Nie ma wątpliwości, że im częściej go używamy, tym szybciej ten proces następuje. Oczywiście, jak rzadko nim jeździmy i stoi w garażu, to nie musimy o tym myśleć, lecz w zdecydowanej większości przypadków samochód jest nam potrzebny każdego dnia. Na zabrudzoną karoserię jest prosty sposób - po prostu jedziemy do myjni i tam, szybko, bez komplikacji, nasze auto zostaje odświeżone.

Z wnętrzem jest o tyle problem, że jego sprzątanie wymaga więcej czasu. Możemy pojechać na stację benzynową i skorzystać z tamtejszego odkurzacza, ale każdy, kto to zna, wie, jak to niewygodne. Możemy też wykorzystać odkurzacz tradycyjny, ale to jeszcze bardziej problematyczne. Jeśli więc chcemy mieć zawsze zadbane auto, powinniśmy pomyśleć o zakupie odkurzacza samochodowego.

Odkurzacze samochodowe

Dwa modele

Odkurzacze do samochodu mogą być dwojakiego rodzaju: zasilane z gniazda samochodowego oraz akumulatorowe. Ten pierwsze modele mają przeważnie wyższą moc, ale problematyczny jest kabel, który z jednej strony może być za krótki, z drugiej - plącze się wśród foteli. Jeśli jednak te wady nas nie zrażają, to koniecznie przed kupnem sprawdźmy, jak długi jest kabel, bo to zapewni, że dotrzemy do każdego miejsca, w którym zebrał się brud.

Odkurzacze bezprzewodowe działają zupełnie inaczej, mają wbudowany akumulator lub baterię, która wymaga okresowego ładowania. Ważne więc, by dobrać sprzęt o wysokiej mocy i długim czasie działania. Te odkurzacze ręczne często są trochę cięższe niż przewodowe wersje, ale za to są wygodniejsze, bo nie ogranicza nas przewód, który może skutecznie zniechęcić do pracy.

Myjnia

Standardowe przewodowe urządzenie może przypaść do gustu osobom posiadającym wygodny garaż, w którym bez nadmiernego pośpiechu można doprowadzić do porządku wnętrze samochodu. Większość jednak nie ma takiej możliwości, więc lepszą opcją jest odkurzacz samochodowy bezprzewodowy, który jest sprzętem bardzo wszechstronnym, jak odkurzacz ręczny Dyson do samochodu. Nadaje się do wyczyszczenia każdej przestrzeni we wnętrzu auta, ale nie tylko, bo znajdzie zastosowanie również w domu, na przykład do usuwania okruchów z blatu kuchennego.

Na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim to, co od razu rzuca się w oczy, czyli ogólną jakość wykonania. Łatwo i szybko można w ten sposób odróżnić urządzenie porządne od kiepskiego. Warto na spokojnie pooglądać różne modele, przyjrzeć się im z bliska, dotknąć, by ocenić, z jakim materiałem mamy do czynienia.

Wybierajmy urządzenia z dużą mocą, bo im większa, tym lepiej, ale raczej w przypadku urządzeń bezprzewodowych. Jeśli zaś chodzi o przewodowe, to warto z kolei na nią uważać. Jak jest większa niż moc, która znajduje się w gniazdku samochodowym, to może nawet spowodować uszkodzenie w instalacji pojazdu. Zwracajmy więc koniecznie na to uwagę.

Zegary

Istotne są również wymienne końcówki, zwłaszcza uniwersalne szczotki oraz końcówki do zakamarków. Dobrze też, jak pojemność zbiornika na zanieczyszczenia jest odpowiednio duża, co wystarczy, by odkurzyć cały pojazd. Za mały co jakiś czas trzeba opróżniać, co bywa bardzo uciążliwe.

Nie ulega wątpliwości, że odkurzacz do samochodu to podstawa, jeśli chcemy utrzymać wnętrze pojazdu w należytym porządku. Inna kwestia, jaki model wybierzemy, ale to już sprawa indywidualna - każdy musi sobie odpowiedzieć na pytanie, co lepiej się sprawdzi.