Auto detailing - co oznacza i czemu warto z niego korzystać?

Auto detailing - co oznacza i czemu warto z niego korzystać? - Samochody21.01.2021
Auto detailing to zestaw profesjonalnych usług czyszczenia i renowacji samochodu. Co wchodzi w zakres auto detailingu, jakie są jego zalety i kiedy warto z niego skorzystać?

Auto detailing, znany również jako car detailing, to zestaw profesjonalnych usług czyszczenia i renowacji samochodu. Dobrze wykonane zabiegi pielęgnacyjne wpływają nie tylko na wygląd, ale pozwalają również zabezpieczyć pojazd przed działaniem warunków zewnętrznych, szybkim zużyciem czy zniszczeniem. Co zatem wchodzi w zakres auto detailingu, jakie są jego zalety i kiedy warto z niego skorzystać?

Czym jest auto detailing?

Auto detailing to zestaw usług polegających na profesjonalnym, niezwykle dokładnym i wieloetapowym czyszczeniu i renowacji auta. Prowadzone w ramach car detailingu działania dotyczą zarówno wnętrza, jak i karoserii, szyb i innych elementów zewnętrznych pojazdu.

Wiele osób kojarzy auto detailing wyłącznie z myciem. Należy jednak wyraźnie odróżnić usługi studia detailingowego od najlepszej nawet myjni samochodowej. Przede wszystkim auto detailing jest niezwykle dokładny. Nie ma tu miejsca na pośpiech, wszystkie czynności przeprowadza się bardzo starannie, w wielu etapach, co może trwać wiele godzin. W efekcie wszystkie, nawet najdrobniejsze zakamarki auta są dokładnie wyczyszczone i odrestaurowane.

Auto detailing wykracza też daleko poza mycie i czyszczenie. To cały szereg zabiegów pielęgnacyjnych, które pozwalają zmyć nawet najbardziej oporne zabrudzenia, ale również usunąć drobne uszkodzenia i zabezpieczyć elementy auta przed czynnikami zewnętrznymi.

Car detailing jest więc kompleksowym procesem renowacji auta z zewnątrz i wewnątrz. Prawidłowo przeprowadzony może przywrócić pojazdowi niemal fabryczny wygląd. Dodatkowo zastosowanie odpowiednich środków ochronnych gwarantuje długotrwałe efekty.

Auto detailing pozwala więc m.in. podwyższyć i utrzymać na wysokim poziomie wartość auta. Wpływa też pozytywnie na wygodę jazdy, a to przekłada się także na bezpieczeństwo. Wiadomo przecież, że w komfortowym i przyjemnym wnętrzu kierowca po prostu czuje się lepiej, może się więc bardziej skoncentrować się na prowadzeniu pojazdu.

Auto detailing na zewnątrz i wewnątrz auta

Auto detailing obejmuje zarówno czyszczenie i renowację wnętrza, jak i elementów zewnętrznych. Celem jest usunięcie nawet najbardziej opornych zabrudzeń, ale również wszelkich niedoskonałości, aby przywrócić pojazdowi jego oryginalny, fabryczny wygląd. Warto zatem wiedzieć, co konkretnie wchodzi w zakres tych usług.

Ford Detailing
Detailing Forda Mondeo mk5

Car detailing wnętrza

Car detailing wnętrza to oczywiście dokładne mycie, w tym kompleksowe czyszczenie tapicerki, wykładziny czy elementów plastikowych. Działania obejmują również bardzo precyzyjne odkurzanie wnętrza nawet w najtrudniej dostępnych miejscach. Czyści się zatem m.in. kratki wlotu powietrza, szczeliny w fotelach, progi wewnętrzne i wszelkie zakamarki.

Metody czyszczenia dopasowuje się do skali i rodzaju zabrudzeń. Np. tapicerkę, wykładzinę czy podsufitkę można więc czyścić metodą ekstrakcyjną lub parową, w zależności od potrzeb. Indywidualnie dobiera się także środki pielęgnacyjne. Ich wybór zależy np. od materiałów obiciowych. Naturalną skórę czyści się więc specjalistycznymi, łagodnymi detergentami, które nie uszkadzają tapicerki.

Auto detailing wnętrza to również impregnacja tapicerki, która zabezpiecza ją przed ponownym zabrudzeniem, ale też wzmacnia materiał, chroniąc przed przetarciami czy rysami.

Czyści się i odnawia również elementy plastikowe. Polerowanie usuwa drobne rysy czy zmatowienia, a odpowiednie środki umożliwiają wykończenie elementów na matowo, satynowo czy na wysoki połysk.

Zwieńczeniem wewnętrznego car detailingu jest dokładne mycie szyb i ozonowanie wnętrza w celu usunięcia przykrych zapachów czy szkodliwych drobnoustrojów gromadzących się np. w przewodach wentylacyjnych.

Zewnętrzny auto detailing

Działania studia detailingowego na zewnątrz auta obejmują przede wszystkim gruntowne i dokładne czyszczenie, renowację i konserwację lakieru. To nie tylko mycie, ale również usuwanie zarysowań, przebarwień i innych niedoskonałości.

Czyszczenie elementów zewnętrznych przebiega etapami i obejmuje nie tylko karoserię, ale również elementy trudno dostępne - atrapę chłodnicy, emblematy, czy wlew paliwa, a także felgi i opony. Wszystkie elementy czyszczone są specjalistycznymi środkami przeznaczonymi do konkretnych materiałów.

Drobne rysy i uszkodzenia niweluje się przez polerowanie lakieru oraz zastosowanie specjalistycznych preparatów. Końcowe zabezpieczenie lakieru można wykonać przez woskowanie, nałożenie powłok kwarcowych lub ceramicznych czy zabezpieczenie specjalistyczną, bardzo trwałą folią PPF. Odpowiednio wykonana konserwacja powłoki lakierniczej chroni przed ponownym zabrudzeniem, powstawaniem zacieków czy blaknięciem koloru pod wpływem promieniowania UV.

Dobre studio detailingowe - jak je wybrać?

Auto detailing jest procesem złożonym, wymagającym dużej wprawy i ogromnej dokładności. Nawet drobne błędy - np. źle dobrana technika czy preparat - mogą prowadzić do widocznych i trudnych do usunięcia skutków. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego studia detailingowego.

Ważne jest przede wszystkim doświadczenie i odpowiednie kwalifikacje pracowników studia. Dobrze, jeśli skorzystać można z usług doradcy, który obejrzy auto i podpowie, które czynności warto wykonać. Warto też dopytać o stosowane w studiu detailingowym narzędzia, metody i preparaty. Muszą one być dopasowane do poszczególnych materiałów, które będą podlegały pielęgnacji. Powinny też być najwyższej jakości, najlepiej renomowanych marek.

Mercedes-Benz Detailing
Detailing Mercedesa Klasy C (W205)

O profesjonalizmie świadczy również szeroka oferta usług. Widzimy ją np. na stronie detailking.opole.pl, gdzie oferuje się nie tylko kompleksowy zewnętrzny i wewnętrzny auto detailing pojazdów, ale również cały szereg usług indywidualnych i dodatkowych, jak przyciemnianie szyb, usuwanie rys i wgnieceń czy regeneracja lamp. Część z tych działań wchodzi w zakres auto detailingu, ale można też skorzystać z nich osobno. To dobre wyjście dla tych, którzy chcą przeprowadzić renowację auta stopniowo lub zależy im jedynie na wybranych elementach.