2005-09-22 13:36:36
Z tymi długościami anten to nie szalejcie, bo to nie jest tak całkiem jak sobie wyobrażacie. Otóż są knstrukcje anten1/2 fali; 3/4 fali; 5/8 fali i te konstrukcje są dłuższe i krótsze im mniejsza cewka tym dłuższy tzw "bat" anteny 5/8 doskonale radzi sobie z dalekimi łącznościami, ale z uwagi na użytkowanie w samochodzie raczej jest ono nam nie potrzebne, bo zakłócenia nam na to nie pozwolą (chyba, że staniemy na poboczu aby zrobić jakąś łączność) do samochodu doskonale sprawują się anteny 1/2 fali doskonale "zbiera" tzw łączności lokalne (nie zbiera tylu "szumów" co 5/

a w samochodzie większych łączności nie zrobimy jak max na 10 km więc taka antena nam w zupełności wystarcza! W większości przypadków użytkownicy CB-radia mają włączony SQL (blokada szumów) z uwagi na powstające zakłócenia od samochodu, instalacji elektr. które omijamy, innych samochodów oraz zakłócenia przemysłowe itp. Ceny takowych anten są też mniejsze, a efekt prawie ten sam!
Co do przełącznika kanałów w gruszce to jestem raczej przeciwny, a dlaczego?
1. z reguły są to mikrofony raczej słabej jakości, chodzi mi tu o modulację(jej jakość)
2. żeby przełączyć kanał i tak musisz spojrzeć na wyświetlacz kanałów i klikać na wybrany! Żadna wygoda i ułatwienie, nie mam pewności, ale chyba nie wszystkie radyjka dadzą się podłączyć nawet do takiego mikrofonu!
3. pewne czynności i tak robimy "na pamięć" jeśli chodzi o obsługę radia czyli można zrezygnować z takiego mikrofonu na rzecz polepszenia modulacji jakimś firmowym mikrofonem!
Co do zysków anten przedstawione przez producenta to nie zawsze jest tak jak oni się przechwalają, żeby to sprawdzić (a raczej się nie da) trzeba mieć specjalistyczny sprzęt! Laicy łykają teksty jak szczupaki na bezrybiu, myśląc że dokonali najlepszego zakupu! Inaczej się ma w antenach stacjonarnych, ale ten temat ominę, bo "samochodówki" nas najbardziej interesują! Otóż polecam antenę Alan 9+ bardzo sprawna i jak najbardziej nadająca się do samochodu, ale też są i inne, które może nas zadowolić cenowo, efekt osiągniemy pewnie ten sam. Oczywiście pod warunkiem, że dobrze zestroimy antenę z radyjkiem, bo to jest podstawa satysfakcjonującej i optymalnej pracy takowego radio-odbiornika!
Co do samego sprzętu to fakt jest faktem, że jest w czym wybierać. Na początku użytkowałem alana 18 (zacne radio do samochodu), później Alan 87 (ze wstęgami SSB) teraz mam Imperatora Shogun, są to oczywiście radyjka raczej z wyższej półki, ale w miarę użytkowania i poznawania możliwości i apetyt zwiększał się znacznie. Z mojego doświadczenia wiem, że można do samochodu podłączyć zupełnie proste radyjko dla pozyskiwania komunikatów z drogi wystarczy w zupełności, jak komuś się zachce bawić się w łączności radiowe to sam zmieni na bardziej rozbudowane radyjko.
Wszelkie informacje można znaleść na tej stronie
http://www.radio.org.pl/ są tam prawie wszystkie informacje na temat CB-radia jak i też sprzętu używanego, giełda oraz coś o antenach stacjonarnych i samochodowych. Można tam też zapoznać się z innymi linkami stron poświęconych tematyce CB-radia! Osobiście w mojej Omesi świerzo zakupionej zamierzam wstawiać przygotowane już radyjko, zastanawiam się jak tylko antenę podłączyć do karoserii, ale to sprawa na później...pozdrawiam.